Recenze knihy Hotová zlodějka uznávaného scenáristy Augustuse Rosea. Vydejte se hledat Duchampův kód.
Beta nakladatelství
25. 10. 2017

Mysteriózní, dobrodružné, neúprosně napínavé

 
 
Autor knihy Augustus Rose je uznávaným scenáristou a kniha Hotová zlodějka je jeho prvním románem. Knihy píše již dávno, ale jak sám říká, zatím zůstávaly v krabicích, šuplících a počítačích.
Základní dějová linky příběhu vzdáleně připomíná Brownovu Šifru mistra Leonarda. Postavy, které Rose dokonale vykresluje na pozadí prašných ulic Philadelphie, však nejsou zdaleka tak černobílé, a to včetně hlavní hrdinky Lee.
 
 
 

RECENZE:

 

Hotová zlodějka je románová prvotina amerického scenáristy jménem Augustus Rose. Poprvé vyšla v roce 2017, a to jak v originále, tak v českém překladu.

Hlavní hrdinkou knihy je sedmnáctiletá Lee, jejíž život se ostře vymyká představám o ideálním způsobu žití. Už odmalička ji bavilo krást. Začala na drobných předmětech v aktovkách svých spolužáků … a skončila u krádeží v supermarketech, kde se specializovala na oblečení, které potom prodávala po škole. Utržené peníze si schovávala na školné … jenže osud s ní měl poněkud jiné plány

Lee se díky svým drogovým večírkům dostává do vězení, střetává se s šikanou … ale i s ukázkovou formou přátelství. Její dobrodružná a neohrožená povaha jí ale pomůže z vězení utéct. Dostane se až do hotova_zlodejka2„Křišťálového zámku“, budovy, která se stará o lidi z ulice – stačí žebrat, něco přispět … a máte střechu nad hlavou i jídlo. Jenže život tady má jistá pravidla. A Lee je tradičně nedodrží. Opět uteče a tentokrát s sebou bere ještě zvláštní umělecký předmět od Marcela Duchampa.

hotova_zlodejkaDo této chvíle se celý příběh podobá knihám o drogách, mládí a chybách, které tento způsob života přináší. Nyní se ale všechno mění. Lee se setkává s Tomem, mladíkem, který se rád baví nelegálním prozkoumáváním starých budov. Tady se všechno mění a kniha se stává příběhem podobným těm, jež nám podává Dan Brown (Šifra mistra Leonarda).
Záhadný umělecký objekt, Lee pronásledovaná skupinou Societé Anonyme, která po ní chce objekt zpátky, příběhy o umění sahající hluboko do historie, záhady, napětí, tajemné budovy a spolky … to všechno najednou Hotová zlodějka přináší.

Hlavní hrdinka je zvědavá, neohrožená osobnost, které osud přinese do cesty skutečně nevídané události. A to se původně chtěla dostat jen do jiného města a pracovat v knihkupectví …
Tím, že autor stvořil tak neskutečně akční a zvídavou hlavní postavu, nenudí se čtenář ani na jediné stránce. Kniha má od samého začátku spád, je plná akce, zajímavých zvratů i setkání. Jde o skutečně promyšlený a propracovaný příběh, ve kterém všechno souvisí se vším a v závěru ani přátelství ve vězení nejsou jen tak náhodná.

Kniha má celkem devět částí a každá část je dál rozdělena na kapitoly. Doporučuji se, před každou částí, zamyslet nad jejím názvem. Čistě jen tak, z vlastního zájmu, si představit, co by mohl název všechno prozrazovat o samotném ději.
Jejímu obsahu nelze vlastně nic vyčíst. Knihu ocení každý čtenář, kdo má rád tajemství, napětí, koho v knize baví tematika drog, squatu a života natolik bohémského, že se nezalekne přespání v místnosti, kde se prokazatelně někdo zastřelil. Augustus Rose si nepotrpí na převratné popisy, postavy poznáváte skrz jejich jednání, místa skrze události, které se v nich dějí. Jste součástí této knihy a opustíte ji po dočtení poslední věty.

 

Autor recenze: Andrea KOMÁRKOVÁ
blog Život mezi písmenky

 


KOUPIT KNIHU:

navrh_Hotova_zlodejka

 

 

zlodejka_1230x360

Pavel DOBROVSKÝ - BETA s.r.o.
Květnového vítězství 332/31
149 00 Praha 4
Telefon:  272 910 733
E-mail:   obchod@dobrovsky.cz, nakladatelstvi@dobrovsky.cz
www.nakladatelstvibeta.cz
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.