RECENZE: Zhubni

28. 2. 2022

 

Román Zhubni je další knižní lahůdkou z pera Stephena Kinga a tentokrát se jedná o krutý příběh odvety a trestu. Otázka je, zda kletba drastického nikdy nekončícího hubnutí je zaslouženým trestem? Billy Halleck se přesvědčí, že tahle karma zdarma je jeho osobním peklem.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete osud prokletého Billyho. To, co se na začátku jeví jako vítaná a překvapující změna (kdo z nás by se nechtěl celý den cpát a přitom nenápadně hubnout?) dostává později děsivý náboj reálnosti i všudypřítomného strachu o svůj život. Nadějná pouť za kočovným cikánským kmenem je jedinou nadějí před očima se ztrácejícího manžela a otce rodiny.

„Zhubni,“ šeptá Williamu Halleckovi starý cikán s uhnívajícím nosem, když Halleck se svou ženou Heidi vychází z budovy soudu. Jen to jediné slovo, vyslané závanem nasládlého dechu. „Zhubni.“ A než Halleck stačí ucuknout, starý cikán natáhne ruku a zkrouceným prstem ho pohladí po tváři. Rty se mu otevřou jako zranění a odhalují několik náhrobkovitých pahýlů čnících z dásní. Jsou černé a zelené. Jazyk se mezi nimi kroutí a pak vyklouzne, aby olízl rozšklebené nenávistné rty.
Zhubni.

V románu Zhubni kladné postavy vážně nehledejte. Tohle je přehlídka do morku zkažených povah a pokřivených charakterů, v kterých si každý hraje na svém soukromém písečku hru o vlastní jedinečnosti a sebestřednosti. Snad jedině postava v osobě mafiánského gangstera Ginelliho je sympatická v nezištné (možná???) pomoci starému známému a lehce se vymaňuje z tohoto knižního panoptika. Najít si tak osobní vztah k jakékoliv postavě je nemyslitelné, ale všechny vás budou příjemně vzrušovat svoji zkažeností.

King se vystříhal jakéhokoliv postupného budování děsivé atmosféry a rovnýma nohama hodí své čtenáře do rozjeté strašidelné zápletky, v které se budou prodírat zmarem, pomstou, lidskou malostí i cikánským naturelem společně s hlavním hrdinou. Mrazení v zádech vám bude vyvolávat nejen děsivé hubnutí hlavního hrdiny, ale hlavně osoba starého cikána s uhnívajícím nosem. Tahle tajemstvím a magičností opředená postava dokáže ve čtenáři vyvolat opravdový strach a vůbec bych se nedivila, kdybyste měli děsivé sny. Vaše představivost totiž jede na plné obrátky a tenhle starý cikán se vám vypálí do sítnice.

Tempo příběhu je po celou dobu neměnné a vy si plně užíváte vystavěnou dějovou osu, která je sice jednoduchá, ale rozhodně nepostrádá kingovské aspekty – napětí, drastické okamžiky i zvyšující se zoufalost hlavní postavy. Pokud je právě toto vaším šálkem kávy, která je sice nahořklá, za to ale velmi výživná, pak směle sáhněte po knize Zhubni.

Recenzi najdete na blogu Kniha za knihou

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Král
RECENZE: Král
9. 5. 2022
"Je to příběh, který si vás obtočí kolem prstu a nedá vám pokoj, dokud jej nedočtete."
RECENZE: Nebeská koruna
RECENZE: Nebeská koruna
6. 5. 2022
"Tahle NEBESKÁ KORUNA utkaná z trnů bolesti i střípků štěstí vás nadchne a dojme."
RECENZE: Carrie
RECENZE: Carrie
29. 3. 2022
"S Carrie budete soucítit, její matku nenávidět a pro neodvratný konec vlastně budete mít svým způsobem pochopení."
RECENZE: Talisman
RECENZE: Talisman
3. 3. 2022
"Pokud máte rádi dobrodružné knihy, dětské hrdiny v Kingových knihách, jeho popisy a to, že vám kniha bude brnkat na struny fantasie, pak je Talisman pro vás."
RECENZE: Dračí chrám
RECENZE: Dračí chrám
28. 2. 2022
"Čeká vás velká porce otázek a najít na ně odpovědi ve svém nitru vám dá spoustu popudů k zamyšlení."
RECENZE: Trója
RECENZE: Trója
21. 2. 2022
"Trója je román pro všechny milovníky mytologie. Vlastně... upřímně, všechny tři knihy Stephena Frye jsou naprosto senzačním čtením a jakmile si přečtete jednu, věřím, že stejně jako já si oblíbíte i druhou a třetí."
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
14. 2. 2022
"Bylo to jako hodit kamínek do vody myšlenek."
RECENZE: Blaze
RECENZE: Blaze
3. 1. 2022
"Blaze má tak nějak vše, na co jsme u Kinga zvyklí. Velice perfektní psychologie postav i silný příběh a špetku vtipu."
RECENZE: Pytel kostí
RECENZE: Pytel kostí
3. 1. 2022
"Tady především musím zmínit, že záporné postavy jsou napsané úplně brilantně."
RECENZE: Zatímco hudba hrála
RECENZE: Zatímco hudba hrála
17. 12. 2021
'Román Zatímco hudba hrála je poetickým vyprávěním o síle lásky, přátelství, nezměrné odvaze a především o kráse hudby.'