RECENZE: Žhářka

15. 10. 2021
Stephen King velice rád zpracovává tématiku dětí s nadpřirozenými schopnostmi. Přesvědčit Vás o tom mohly už například knihy Carrie nebo Ústav. Žhářku jsem četla poprvé a měla jsem od ní velká očekávání, která byla naplněna.

King čtenáře na začátku Žhářky hodí rovnou do akce. A vy se na tuhle pomyslenou udičku samozřejmě chytnete a chcete vědět, co bude dál a budete dychtivě otáčet jednu stránku za druhou. Vládní agentura, pokusy na lidech a holčička Charlie, která díky těmto pokusům ovládá pyrokinezi. Jelikož je Charlie malá holčička, nemá svou schopnost tak zcela pod kontrolou a občas se jí to vymkne z rukou. Charlie je pro vládní agenturu velkým lákadlem a chtějí ji získat. A tak se musí se svým otcem vydat na útěk. Ve Žhářce vidíme nejen jejich útěk napříč Amerikou, ale vidíme i boj i vnitřními démony, silný vztah mezi otcem a dcerou, jejich vzájemnou podporu, ale stejně tak jejich sdílený strach a obavy.

Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh. Nečekejte žádný horor, tahle Kingovka je spíš založena na pocitech, obavách, strachu a touze tomu všemu uniknout. Právě v tom však vidím tu největší sílu celého příběhu. A samozřejmě nechybí ani bravurní epické finále, ze kterého jsem měla husí kůži.

Jediné, co bych knize vytkla, je míst kolísající tempo. U takto krátké knihy bych to tempo brala trošku vyrovnanější, ale to je pouze taková drobnost.

Komu bych knihu doporučila? Každému, kdo chce zajímavý příběh s neobvyklým námětem a má rád odvážné děti v hlavní roli. A také fanouškům Stranger things. Proč? Nemohla jsem se ubránit dojmu, že z celého příběhu na mě působila přesně taková atmosféra jako ze zmíněného seriálu.

Recenzi najdete na blogu Knihomolský deník

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Král
RECENZE: Král
9. 5. 2022
"Je to příběh, který si vás obtočí kolem prstu a nedá vám pokoj, dokud jej nedočtete."
RECENZE: Nebeská koruna
RECENZE: Nebeská koruna
6. 5. 2022
"Tahle NEBESKÁ KORUNA utkaná z trnů bolesti i střípků štěstí vás nadchne a dojme."
RECENZE: Carrie
RECENZE: Carrie
29. 3. 2022
"S Carrie budete soucítit, její matku nenávidět a pro neodvratný konec vlastně budete mít svým způsobem pochopení."
RECENZE: Talisman
RECENZE: Talisman
3. 3. 2022
"Pokud máte rádi dobrodružné knihy, dětské hrdiny v Kingových knihách, jeho popisy a to, že vám kniha bude brnkat na struny fantasie, pak je Talisman pro vás."
RECENZE: Dračí chrám
RECENZE: Dračí chrám
28. 2. 2022
"Čeká vás velká porce otázek a najít na ně odpovědi ve svém nitru vám dá spoustu popudů k zamyšlení."
RECENZE: Zhubni
RECENZE: Zhubni
28. 2. 2022
"King se vystříhal jakéhokoliv postupného budování děsivé atmosféry a rovnýma nohama hodí své čtenáře do rozjeté strašidelné zápletky."
RECENZE: Trója
RECENZE: Trója
21. 2. 2022
"Trója je román pro všechny milovníky mytologie. Vlastně... upřímně, všechny tři knihy Stephena Frye jsou naprosto senzačním čtením a jakmile si přečtete jednu, věřím, že stejně jako já si oblíbíte i druhou a třetí."
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
14. 2. 2022
"Bylo to jako hodit kamínek do vody myšlenek."
RECENZE: Blaze
RECENZE: Blaze
3. 1. 2022
"Blaze má tak nějak vše, na co jsme u Kinga zvyklí. Velice perfektní psychologie postav i silný příběh a špetku vtipu."
RECENZE: Pytel kostí
RECENZE: Pytel kostí
3. 1. 2022
"Tady především musím zmínit, že záporné postavy jsou napsané úplně brilantně."