RECENZE: Zatímco hudba hrála

17. 12. 2021

Román Zatímco hudba hrála je poetickým vyprávěním o síle lásky, přátelství, nezměrné odvaze a především o kráse hudby, která má schopnost proniknout do srdcí sužovaných bolestí i beznadějí a dodávat tak potřebnou sílu i zachraňovat životy.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavního hrdiny Maxe. Chlapec na pomezí dětství a dospělosti vnímá svět kolem sebe mnohdy s dětskou naivitou a ochranným pláštěm, který mu nedovoluje pohlédnout pravdě do očí. Hudba, budoucí novinářská kariéra, láska k mladé dívce Sophii, židovský přítel David i milovaný Hans Krása jsou jedinými pevnými kotvami v jeho životě a události, které se kolem něho dějí, jakoby nevnímal. Román je rozdělen do dvou částí, v nichž první se odehrává v Praze a je datována do roku 1938 a druhá část situována do roku 1939 má název Terezín. Obě dvě části odrážejí dramatickou situaci 2. světové války i nezdolnou sílu lidského ducha.

Hans se posadil k pianu. Hrál Mozartovu skladbu Sanctus a děti zpívaly. Nikdy předtím jsem ten kánon neslyšel. Plakali jsme. Hlasy se nábožně nesly k nebi a Terezín v tom okamžiku naplnilo světlo. Bylo to ono neviditelné slunce, o kterém mi před dávnou dobou povídal Hans. Hudba neodešla. Pořád tu pro nás byla. A nepochybně jsme nalezli hlasy, které Hans potřeboval do Brundibára. (str. 334)

Autor vyslal do světa silný příběh inspirovaný reálnou historií, do které zasadil fiktivní postavy – Viktor Mueller, Max atd., ale kromě nich jsou do vyprávění vpleteni i reální lidé jako např. Hans Krása, Viktor Frankl, Reinhard Heydrich a mnozí další. Jemný příběh si nedává za úkol představit čtenářům další knižní dílo naplněné hrůzami a drastickými popisy nelidského zacházení v koncentračních táborech. Hlavním mottem se zde stává hudba. Právě tato bezpodmínečná láska k hudbě, jež je neoddělitelnou součástí a průvodcem celého příběhu, odlehčuje drsnou a temnou atmosféru vyprávění. Příběh tak dostává melancholický nádech s jemnými odstíny osobních dramat, které útočí na vaši emotivní stránku. A dojetí rozhodně přijde. Poslední stránky knihy budete číst v rozostřeném vidění, zamlženém stopy slz, s výsledkem rozbouřených emocí.

Poetický styl psaní dává vyniknout pravdivým citátům a myšlenkám, které se na vás hrnou ve zvýšené míře. V něžném vyprávění se stávají reálnou součástí příběhu, která ještě více umocní váš dojem ze čtení.

Spisovatel Nathaniel Lande je velmi fascinující člověk. Novinář, spisovatel a filmař narozený kanadským rodičům je autorem dvanácti knih a zároveň je držitelem dvou patentů – za vytvoření elektronické knihy a bookbanky – počítačového elektronického systému pro ukládání a vyhledávání. Mimo jiné také sloužil jako zvláštní poradce Bílého domu pod dvěma prezidenty Spojených států. (zdroj. Nathaniel Lande – Biography)

Román Zatímco hudba hrála se bude líbit všem čtenářům, kteří mají rádi pozvolně plynoucí tempo příběhu, jež je obestřeno melancholickým závojem emocí a silnou dějovou linkou. Nechte se dojmout tímto knižním zážitkem.

Recenzi najdete na blogu Kniha za knihou

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Král
RECENZE: Král
9. 5. 2022
"Je to příběh, který si vás obtočí kolem prstu a nedá vám pokoj, dokud jej nedočtete."
RECENZE: Nebeská koruna
RECENZE: Nebeská koruna
6. 5. 2022
"Tahle NEBESKÁ KORUNA utkaná z trnů bolesti i střípků štěstí vás nadchne a dojme."
RECENZE: Carrie
RECENZE: Carrie
29. 3. 2022
"S Carrie budete soucítit, její matku nenávidět a pro neodvratný konec vlastně budete mít svým způsobem pochopení."
RECENZE: Talisman
RECENZE: Talisman
3. 3. 2022
"Pokud máte rádi dobrodružné knihy, dětské hrdiny v Kingových knihách, jeho popisy a to, že vám kniha bude brnkat na struny fantasie, pak je Talisman pro vás."
RECENZE: Dračí chrám
RECENZE: Dračí chrám
28. 2. 2022
"Čeká vás velká porce otázek a najít na ně odpovědi ve svém nitru vám dá spoustu popudů k zamyšlení."
RECENZE: Zhubni
RECENZE: Zhubni
28. 2. 2022
"King se vystříhal jakéhokoliv postupného budování děsivé atmosféry a rovnýma nohama hodí své čtenáře do rozjeté strašidelné zápletky."
RECENZE: Trója
RECENZE: Trója
21. 2. 2022
"Trója je román pro všechny milovníky mytologie. Vlastně... upřímně, všechny tři knihy Stephena Frye jsou naprosto senzačním čtením a jakmile si přečtete jednu, věřím, že stejně jako já si oblíbíte i druhou a třetí."
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
14. 2. 2022
"Bylo to jako hodit kamínek do vody myšlenek."
RECENZE: Blaze
RECENZE: Blaze
3. 1. 2022
"Blaze má tak nějak vše, na co jsme u Kinga zvyklí. Velice perfektní psychologie postav i silný příběh a špetku vtipu."
RECENZE: Pytel kostí
RECENZE: Pytel kostí
3. 1. 2022
"Tady především musím zmínit, že záporné postavy jsou napsané úplně brilantně."