RECENZE: Zapomenuté dívky z Paříže

24. 8. 2020
Román ZAPOMENUTÉ DÍVKY Z PAŘÍŽE je silným příběhem odvážných žen, které se nebály postavit hrůzám 2. světové války tváří v tvář. Emotivní vyprávění inspirované skutečnými událostmi vás uchvátí i okouzlí a na tyto dívky se vám už nikdy nepodaří zapomenout. Strhující román z nakladatelství Beta vás doslova pohltí.
 
Píše se rok 1946 a Grace Healeyová se nachází v New Yorku. Snaží se vzpamatovat ze smrti svého manžela a naučit se zase normálně žít. Pracuje v kanceláři, kde pomáhá lidem po válce vybudovat si znovu své životy z trosek. Cestou do práce objeví na nádraží zapomenutý kufr, v kterém najde dvanáct fotografií různých žen. Ani neví jak, možná instinktivně, si fotografie zastrčí do kapsy svého kabátu a tím se rozjíždí koloběh nečekaných událostí, jenž ji zavedou zpátky do období 2. světové války. Zjišťuje, že kufr byl majetkem jisté Eleanor Triggové – šéfky dívčí jednotky britského Oddělení pro zvláštní operace (SOE), jejichž agentky byly tajně poslány z Londýna do okupované Evropy, aby se jako radistky připojily k domácímu odboji. Jejich poslední kroky ale mizí v programu Nacht und Nebel, který měl zajatce nechat beze stopy zmizet. I Marie je jednou z dívek, po nichž se slehla zem. Co se tehdy ve skutečnosti stalo? Spousta otázek a tak málo odpovědí, ale Grace se přesto nevzdává a pomalu tak odrývá celou záhadu jedinečných, statečných žen.
 
 
Román Zapomenuté dívky z Paříže je fascinujícím příběhem, který ve vás zanechá hluboké emocionální stopy. Odkryje nám další nedílnou součást hrdinství 2. světové války a tentokrát hlavní roli sehrají odvážné dívky – ženy s vnitřní, nezdolnou sílou.

Příběh je vyprávěn ve dvou časových liniích, kde hlavní role jsou svěřeny něžnému pohlaví. Vyprávění Grace je zasazeno do roku 1946, kdy sledujete nejen její zoufalou snahu o odkrytí osudů dvanácti žen, ale díky ní nasajete i atmosféru poválečného stavu, kdy se země sbírá z trosek a hledí s nadějí k lepším zítřkům. Druhá časová linie spadá převážně do roku 1944 a jejími hlavními protagonistkami jsou Eleanor a Marie. Díky nim odhalíte zákulisí SOE a vydáte se spolu i do okupované Francie. Pohlédnete zblízka do tváře války i bezcitným nacistům, ale také půjdete po stopách zrady ve vlastních řadách, jenž přivede své ovečky na práh smrti.

Každá kapitola je nadepsána jménem hrdinky, takže orientace i přeskakování v čase je velmi srozumitelné a jasné. Linie Grace a Marie mě nadchly nejvíce. Vyprávění Eleanor není tak svižné jako ostatní dvě, ale bez ní by příběh nebyl úplný. Určitě v tom sehrály svou roli romantické vsuvky, které odehrály v životě těchto dvou dívek osudovou roli a dodaly dramatickému vyprávění pozitivní odlehčení s všudypřítomnou nadějí.

„Ty dívky se nikdy nevrátily domů ke svým rodinám, Marku,“ zvýšila Grace hlas. Vymanila se z jeho sevření. „Samozřejmě, že na tom záleží. Možná je v tom příběhu něco víc, něco důležitého, nebo dokonce hrdinského. Kdybychom mohli alespoň jedné z pozůstalých rodin říct, co vedlo k smrti jejich dcery, nebo alespoň že její život nebyl ztracen nadarmo, tak by to mělo význam, nemyslíš?“

Autorka se netají tím, že prvním popudem pro napsání tohoto fiktivního románu byl pravdivý příběh Very Atkinsové, která v letech 1941 – 1945 pracovala ve francouzské sekci zvláštních operací (SOE). Její primární úlohou byl nábor a nasazení britských agentek v okupované Franci, kde pracovaly jako kurýrky a radistky.

Nejen anotace mě přilákala k této skvělé knize, ale také jméno překladatelky Ivany Dresia. Jakoby tato dvorní překladatelka nakladatelství Beta měla „nos“ na úžasné romány plné citů i hloubky, které zachycuje s niterným postřehem emotivní atmosféry uvnitř knihy.

Román je namíchán ze zrady, utrpení, lásky, válečných hrůz i naděje a celé toto vyvážené sousto bude čtenáři nadmíru chutnat jako ta nejlahodnější mana s hořkosladkou příchutí.

Krásný obal s patinou zdobí tuto nádhernou knížku, a ačkoli je „odření“ vyfabulované, věřím, že brzo bude reálné, protože u mě v knihovně se určitě neohřeje, tento skvost půjde v naší rodině z ruky do ruky. Pro všechny čtenáře velkých příběhů, které obdivují hrdinství i nezlomnou odolnost silných žen je kniha  Zapomenuté dívky z Paříže  tou pravou volbou.

Recenzi najdete na blogu Kniha za knihou

 

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'
RECENZE: Když teče krev
RECENZE: Když teče krev
11. 6. 2021
'Jsem ráda, že autor je stále „výkonný“ a má nápady, které nám, fanouškům, opět pomůžou oprostit se od reality a užít si nejen absurdity, ale také zlo či smrt jeho očima.'
RECENZE: Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý
RECENZE: Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý
28. 5. 2021
"Chcete-li otevřít oči a na chvíli se zastavit a vnímat, přečtěte si to."
RECENZE: Dračí oči
RECENZE: Dračí oči
25. 5. 2021
"Nechybí tu nic, co si představíte, když se řekne temná pohádka o jednom království."