RECENZE: Za soumraku

12. 10. 2020
Povídky jsou pro mě skvělé knižní zpestření a osobně musím říct, že je vyhledávám. Líbí se mi, že jsou kratší a tak v knize prožiji více příběhů. Zároveň je rozsah povídek také trošku risk, protože mnohdy si říkáte, že kdyby byla povídka rozpracována na knihu, ocenily byste to. Povídky od Stephena Kinga jsou pro mě doslova nutností a mám je velmi ráda. Autor zde totiž většinou nebývá tak moc popisný, jak tomu v jeho knihách bývá, ale zároveň do povídej dokáže přenést svou geniální a mnohdy lehce zvrácenou mysl.

Za soumraku obsahuje předmluvu pro čtenáře, 13 povídek a pak tzv. soumračné poznámky, které obsahují pár zajímavých k některým povídkám. Povídky pro mě nebyly vyloženě hororové, ale některé byly více než znepokojivé a atmosféra byla tajemná a tíživá. Současně jsou povídky tématicky hodně různorodé.

Povídky, která mě nejvíce oslovila byla jednoznačně Utíkej, Káčo, utíkej, která je o ženě, která se vyrovnává s těžkou životní událostí a svůj splín zahání běháním. Další výbornou povídkou je Pekelný kocour, který mi trošku připomněl dílo od E.A. Poe a měla jsem opravdu husí kůži. Povídka N. nesla oblíbený autorův námět zla a údajně byla ovlivněna i dílem Dracula. Povídky Willa a Předplatné New York Times za velmi výhodnou cenu se dotýkají tématu posmrtného života a byly také velmi zdařilým čtenářským zážitkem. Harveyho sen a Rotoped byly také hodně zajímavé, měly neobvyklý námět a velmi vydařenou atmosféru. Takže těchto sedm povídek považuji z celé knihy za ty úplně nejlepší. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že ostatní povídky jsou špatné, to vůbec ne. Jen z nich můj prožitek nebyl tak silný.

Za soumraku pro mě bylo výborné čtení, které jsem si v podzimní atmosféře opravdu užila. Líbilo se mi, že příběhy jsou krátké, nejsou zbytečně zdlouhavé, zároveň si zachovávají obsahem rozmanitost. Dokonce jsem vstávala i dřív před prací, abych si Za soumraku mohla číst. Tahle kniha mi naprosto sedla a pokud máte rádi povídky, či chcete pro začátek od Kinga něco méně náročného, mohu Vám Za soumraku jen doporučit.

 

Recenzi najdete na blogu Knihomolský deník

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Král
RECENZE: Král
9. 5. 2022
"Je to příběh, který si vás obtočí kolem prstu a nedá vám pokoj, dokud jej nedočtete."
RECENZE: Nebeská koruna
RECENZE: Nebeská koruna
6. 5. 2022
"Tahle NEBESKÁ KORUNA utkaná z trnů bolesti i střípků štěstí vás nadchne a dojme."
RECENZE: Carrie
RECENZE: Carrie
29. 3. 2022
"S Carrie budete soucítit, její matku nenávidět a pro neodvratný konec vlastně budete mít svým způsobem pochopení."
RECENZE: Talisman
RECENZE: Talisman
3. 3. 2022
"Pokud máte rádi dobrodružné knihy, dětské hrdiny v Kingových knihách, jeho popisy a to, že vám kniha bude brnkat na struny fantasie, pak je Talisman pro vás."
RECENZE: Dračí chrám
RECENZE: Dračí chrám
28. 2. 2022
"Čeká vás velká porce otázek a najít na ně odpovědi ve svém nitru vám dá spoustu popudů k zamyšlení."
RECENZE: Zhubni
RECENZE: Zhubni
28. 2. 2022
"King se vystříhal jakéhokoliv postupného budování děsivé atmosféry a rovnýma nohama hodí své čtenáře do rozjeté strašidelné zápletky."
RECENZE: Trója
RECENZE: Trója
21. 2. 2022
"Trója je román pro všechny milovníky mytologie. Vlastně... upřímně, všechny tři knihy Stephena Frye jsou naprosto senzačním čtením a jakmile si přečtete jednu, věřím, že stejně jako já si oblíbíte i druhou a třetí."
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
14. 2. 2022
"Bylo to jako hodit kamínek do vody myšlenek."
RECENZE: Blaze
RECENZE: Blaze
3. 1. 2022
"Blaze má tak nějak vše, na co jsme u Kinga zvyklí. Velice perfektní psychologie postav i silný příběh a špetku vtipu."
RECENZE: Pytel kostí
RECENZE: Pytel kostí
3. 1. 2022
"Tady především musím zmínit, že záporné postavy jsou napsané úplně brilantně."