RECENZE: Z Biucku 8

16. 9. 2022

Stephen King a kniha Z Buicku 8 je dílo, o kterém by se čtenáři jistě rádi dohadovali. Tady je to buď a nebo. Buď máte tenhle prazvláštní příběh rádi a nebo zkrátka ne.

Čtenář, co už má Kinga trochu načteného si asi jako první vzpomene na Christinu. V obou případech jde o „zvláštní, strašidelné či podivné“ auto. Ovšem, tady veškerá podobnost mezi knihami Z Buicku 8 a Christina, končí. Christina je vraždící auto, zatímco Buick je brána do jiného světa.

Christina je více ta Kingovská, hororová klasika. Ovšem Z Buicku 8, to je úplně něco jiného. Horor je to spíše méně (či vůbec, záleží na úhlu pohledu) než více. Na druhou stranu, je to takové psychologické sci-fi.

Tento příběh jsem četla už spoustu let zpátky a pamatovala jsem si jen nějaké útržky a lehce o čem to celé vlastně je. Nyní jsem ho četla podruhé v životě a dala jsem si pozor na to, zda budu knihu teď vnímat jinak. Ale myslím, že ten hlavní pocit, ta atmosféra, že jsem to vnímala stejně. Možná jsem si příběh dokonce trochu víc užila, protože jsem tam viděla věci, co dříve ne. Víc jsem si například užívala takové ty myšlenky mezi řádky.

Ale nějak se nemohu rozhodnout, jestli celý ten nápad s autem, které je branou do jiné dimense, není vlastně dosti béčkový. To asi nechám na vaše posouzení po přečtení. Na autorovu obranu, je pravdou, že je tu velice dobře rozpracovaná psychologie a to vystřeluje knihu z laciného nádechu.

Jak jsme u Kinga zvyklí, že píše samé sáhodlouhé knihy, tato je výjimkou. Rozhodně je to však dobře musím říct. Ono totiž Z Buicku 8 není až tak nadupaná kniha, abychom chtěli více. Nemohu ji však odepřít, možní i více než pár, opravdu zajímavých scén. A stále perfektně psané slovo.

Co tu musím opravdu vyzdvihnout je Kingova fantazie, která nemá žádné hranice. I to, že je to spíše neobvyklejší Kingovo dílo. Ono pro autora totiž není snadné, vystoupit ze své komfortní, psací zóny. A i díky tomu má tohle dílko mé sympatie.

Takže pokud nemáte problém s trošku pomaleji rozjíždějícím se dějem a „jiným“ Kingem, určitě pak mohu Z Buicku 8 doporučit. Není to příběh srovnatelný například se Zelenou mílí (ale to asi žádná kniha), přesto mám pro Z Buicku 8 slabost.

Recenzi najdete na blogu Lucie Schánělové

 

 

KOUPIT KNIHU