RECENZE: Temná věž VI: - Zpěv Susannah

22. 7. 2020
Šestý, předposlední díl knihy je jako přebírání nitek těsně předtím, než je autorovy prsty umným hmatem přeskupí do zcela nového tvaru. K nitkám je navázáno mnoho světů a příběhů, které se před našima očima propojují v jediný mnohotvárný celek. Jak už název naznačuje, kniha je věnována především osudům Susannah, té, která se dělí o svou mysl a tělo nejen s Dettou a Odettou, ale také s Miou. Zjistíme, jaké jsou důvody a cíle Miina počínání, zatímco zbytek ka-tet, Roland, Jake, Ochu, Don Callahan a Eddie, napínají všechny síly, aby Susannah zachránili a mohli pokračovat k cestě k Věži. A na této cestě nahlédneme rovněž pod pokličku jistému spisovateli z Maine.
  
Předposlední díl série Temná věž je jeden z nejkratších dílů série a rozhodně jeden z těch s nejkrásnější obálkou.
 
Některé díly Temné věže slouží i jako svým způsobem samostatné příběhy, Zpěv Susannah mezi ně rozhodně nepatří, zde je znalost série opravdu nutná. Po porážce Vlků se Roland s jeho partou vydává k Temné věži, která je už opravdu blízko. Susannah, která je pod nadvládou Mii se chystá porodit, Roland má dost práce s ochranou růže a také navštíví jednoho spisovatele. Zároveň se tento díl dotýká i různých světů.
 
Nečekejte, že Zpěv Susannah bude od první strany nabitý akcí. To ale neznamená, že je šestý díl nudný. Je to spíš taková příprava na velkolepé finále, která má rozhodně co nabídnout. Mnozí knize vyčítají, že je krátká, to já naopak oceňuji a příběh mi hodně ubíhal. 
 
Část, která se mi opravdu velmi líbila, byla setkání s začínajícím spisovatele. Ano, sám autor ze sebe udělal knižního hrdinu a ten námět se mi moc líbil. I když i v tomto díle si King neodpustí jeho někdy až moc dlouhé popisy. Ale zakomponovat do příběhu vlastní smrt, to dokáže opravdu málo kdo.
 
Jak už sám název napovídá, velký prostor dostává Susannah, což by mi nevadilo. Ale chvilkami jsem se prala s těmi porodními schizofrenními částmi s Miou, která však získává stále větší moc. To vyloženě můj šálek čaje nebyl.
 
Co ale na příběhu oceňuji je to, že je mnoho věcí vysvětleno a už nevyvstává tolik otázek jako v předchozích dílech. A doufám, že v posledním dílu se dozvíme všechno, co potřebujeme.
 
Abych to shrnula, předposlední díl určitě stál za to. Čas se krátí, paprsek praská, je třeba zachránit Susannah a nespočet světů je v ohrožení. Moc se těším na závěr série a jsem opravdu zvědavá, jak to vlastně všechno dopadne a doufám, že finále bude stát za to i když je mi jasné, že kniha bude určitě zase pěkná cihlička.
 
 

 

KOUPIT KNIHU