RECENZE: Stephen King jde do kina

27. 5. 2022

Nemohu si pomoci, ale za mě je toto nejlepší sbírka Kingových povídek. Nedám dopustit ani na jeden z příběhů, které se na stránkách schovávají.

Řekla bych, že snad všechny jsou velice dobře známé. A rozhodně, všechny co tu najdete jsou zfilmované. A perfektní herecké obsazení každému příběhu hraje do karet.

Samozřejmě Králem těchto povídek je bezpochyby Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank. To je téměř bezkonkurenční záležitost, kterou bych ráda označila jako povinnou četbu, minimálně pro všechny, kdo čtou Kinga. Minimálně. Ukazuje se tu, že King není jen mistrem v psaní hororů. On je mistrem i pokud jde o příběhy, kde je hrůza převlečená za lidské činy.

Myslím, že mohu říct, že povídka Srdce v Atlantidě skoro až šlape Shawshanku na paty. Zde si opět King pohrává s přátelstvím. Nemluvě o dětských postavách, které jsou v jeho knihách neuvěřitelným motore.

1408 mám já osobně strašlivě ráda a trochu mě mrzí, že je to možná méně známá povídka. Ovšem rozhodně stojí za přečtení. Tady totiž zase narazíte na Kingovy prvky hororu. A perfektně propracovanou psychologii hlavní postavy. A myslím, že vám s čistým srdcem mohu doporučit i filmové zpracování. John Cusack tu předvádí krásné, herecké výkony.

Nerada bych zapomněla na Děti Kukuřice. Tohle je taková klasika, která je známá snad už sto let, ale pomalu upadá do zapomnění. Což je velká škoda. Neříkám, je to trochu béčkové, ale má to svoje kouzlo, stejně jako Šroťák, který je známý trochu méně a ne tak dobrý jako Děti kukuřice.

Za zmínku také stojí, že každá povídka či novela, má v knize předmluvu přímo od autora Stephena Kinga. A já nevím, ale mě ty jeho “řeči“ baví. Dokonce se tu vyjadřuje i k filmovému zpracování každého příběhu, tudíž pro mě velice zajímavý náhled.

Recenzi najdete na blogu Lucie Schánělové

 

 

KOUPIT KNIHU