RECENZE: Srovnáno se zemí

11. 11. 2019
Letošní rok opravdu fanouškům Stephena Kinga hraje do karet. Vychází totiž mnoho jeho knih v novém vydání. Srovnáno se zemí je jedna z knih, kterou mistr hororu vydal pod svým pseudonymem Richard Bachman, o kterém se s oblibou vyjadřuje jako o svém temnějším já.
 
Hlavní postava příběhu je Bart Dawes, stárnoucí muž, který už nemá vyhlídky nějaké růžové budoucnosti a tak nějak netouží už po ničem jiném, než po svém klidu. To se ale rázem změní. Jeho dům, který tak moc miluje, stojí v cestě výstavbě dálnice a musí se zbourat. A to je problém, protože Bart odmítá svůj domov opustit. Ale zrodí se mu v hlavě ďábelský plán.
 
Celý příběh je vlastně postaven na psychologii postavy pana Dawese. Sledujeme, jak se postupně mění, lže svojí ženě o tom, jak jim už sehnal nový dům a také mnohdy v hlavě rozpráví se svými imaginárními přáteli. Celý příběh je vlastně takové vyprávění o stupňující se depresi a propadání beznaději, která na konci příběhu opravdu vygraduje.
 
Srovnáno se zemí není úplně typickou knihou od Stephena Kinga, zde nenajdete žádné nadpřirozeno, zlo ani hororové prvky. Jedná se také o jednu z těch kratších autorových knih. Zároveň tohle také není kniha, která by od začátku do konce byla nabitá akcí, ale i přes to je čtivá. Nejvíce mě ale zaujal konec, kde se toho děje asi nejvíce z celého příběhu a byla jsem opravdu zvědavá, jak to vlastně dopadne. A ano, King závěr opět dovedl k dokonalosti.
 
Srovnáno se zemí Vám můžu doporučit. Je to trošku jiný pohled na Kingovu tvorbu, ale zároveň si zachovává čtivost, lehkost a ve čtenáři udržuje napětí a jakousi zvědavost, jak to celé dopadne a jestli se opravdu stane to, k čemu příběh po celou dobu směřuje.
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'