RECENZE: Revoluční Rusko 1891-1991

8. 7. 2019

Orlando Figes v knize Revoluční Rusko 1891-1991 přistupuje k tématu ruské revoluce velmi netradičně a zeširoka, což z jeho díla tvoří perfektního průvodce vývojem Ruska a později Sovětského svazu v uvedeném období. Autor neopomíná všechny důležité události, které předcházely a následovaly klíčovému roku 1917.

Začíná rokem 1891, kdy velký hladomor, tentokrát ještě způsobený klimatickými podmínkami a tím pádem katastrofální neúrodou, popisuje změny ve společnosti a Rusko jako takové. Právě popis života v Rusku, na venkově i ve městech, je pro pochopení následujících událostí klíčový. Projdeme si rok 1905, kdy to s revolucí ještě nevyšlo, ale nastaly určité změny, oslabující samoděržaví.

Roku 1917 je samozřejmě věnována velká pozoprnost, jak jaru, tak i podzimu. V knize ale rozhodně nejde o ústřední a nejvíce prostoru zabírající období, což je pro mě, jako člověka toužícího vnímat širší souvislosti a následky, dobře. Následuje mír podepsaný v Brestu Litevském, jeho dopad na Rusko, občanská válka. Krátké období panování Lenina vystřídalo Stalinovo delší a pro Rusko náročnější období. Dostatečný prostor je věnován Velkému teroru z konce třicátých let, druhé světové válce a snahám Sovětského svazu o získání co největší sféry vlivu v poválečné Evropě. Do popisu zániku Sovětského svazu se pak dostaneme přes líčení doby, kdy se velmi rychle střídali generální tajemníci.

Autor v knize mimochodem vytvořil i zajímavou linii, týkající se Československa, od legií po Havla. Není obsáhlá, ale důležitá z hlediska vývoje ruských dějin, přesněji řečeno je vidět, jak Rusko olivňovalo naše dějiny.

Největší výhodou knihy Orlanda Figese je její velký časový záběr. Vždycky jsem si chtěl přečíst dílo týkající se dějin Ruska resp. Sovětského svazu dvacétého století a Revoluční Rusko 1891-1991 moje potřeby splnilo vrchovatě. Je čtivé, zaměřuje se na důležité milníky i detaily, které čtenáři umožní udělat si obrázek o tom, jak to v Rusko vypadalo. Autor dávkuje čísla velmi střídmě, vědom si toho, že nepíše encyklopedii nebo vědeckou studii pro omezený počet odborníků. Naopak napsal knihu, která uspokojí široké spektrum čtenářů, zajímajících se o historii a Rusko jako takové.

Pro potřeby člověka vyžadujícího utvořit si základ pro vnímání historických souvislostí a načerpání jakési dobové atmosféry jde o skvělou knihu. Svůj podíl na její čtivosti mají jistě i překladatelé Dvořákovi a dík patří i redakci, která měla při doplňování, bohužel zatím co do počtu titulů skromné, historické edice opět šťastnou ruku.

Recenzi najdete na serveru HistorieBlog.cz

Tatáž recenze na serveru Neviditelný pes

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'