RECENZE: Revoluční Rusko 1891-1991

8. 7. 2019

Orlando Figes v knize Revoluční Rusko 1891-1991 přistupuje k tématu ruské revoluce velmi netradičně a zeširoka, což z jeho díla tvoří perfektního průvodce vývojem Ruska a později Sovětského svazu v uvedeném období. Autor neopomíná všechny důležité události, které předcházely a následovaly klíčovému roku 1917.

Začíná rokem 1891, kdy velký hladomor, tentokrát ještě způsobený klimatickými podmínkami a tím pádem katastrofální neúrodou, popisuje změny ve společnosti a Rusko jako takové. Právě popis života v Rusku, na venkově i ve městech, je pro pochopení následujících událostí klíčový. Projdeme si rok 1905, kdy to s revolucí ještě nevyšlo, ale nastaly určité změny, oslabující samoděržaví.

Roku 1917 je samozřejmě věnována velká pozoprnost, jak jaru, tak i podzimu. V knize ale rozhodně nejde o ústřední a nejvíce prostoru zabírající období, což je pro mě, jako člověka toužícího vnímat širší souvislosti a následky, dobře. Následuje mír podepsaný v Brestu Litevském, jeho dopad na Rusko, občanská válka. Krátké období panování Lenina vystřídalo Stalinovo delší a pro Rusko náročnější období. Dostatečný prostor je věnován Velkému teroru z konce třicátých let, druhé světové válce a snahám Sovětského svazu o získání co největší sféry vlivu v poválečné Evropě. Do popisu zániku Sovětského svazu se pak dostaneme přes líčení doby, kdy se velmi rychle střídali generální tajemníci.

Autor v knize mimochodem vytvořil i zajímavou linii, týkající se Československa, od legií po Havla. Není obsáhlá, ale důležitá z hlediska vývoje ruských dějin, přesněji řečeno je vidět, jak Rusko olivňovalo naše dějiny.

Největší výhodou knihy Orlanda Figese je její velký časový záběr. Vždycky jsem si chtěl přečíst dílo týkající se dějin Ruska resp. Sovětského svazu dvacétého století a Revoluční Rusko 1891-1991 moje potřeby splnilo vrchovatě. Je čtivé, zaměřuje se na důležité milníky i detaily, které čtenáři umožní udělat si obrázek o tom, jak to v Rusko vypadalo. Autor dávkuje čísla velmi střídmě, vědom si toho, že nepíše encyklopedii nebo vědeckou studii pro omezený počet odborníků. Naopak napsal knihu, která uspokojí široké spektrum čtenářů, zajímajících se o historii a Rusko jako takové.

Pro potřeby člověka vyžadujícího utvořit si základ pro vnímání historických souvislostí a načerpání jakési dobové atmosféry jde o skvělou knihu. Svůj podíl na její čtivosti mají jistě i překladatelé Dvořákovi a dík patří i redakci, která měla při doplňování, bohužel zatím co do počtu titulů skromné, historické edice opět šťastnou ruku.

Recenzi najdete na serveru HistorieBlog.cz

Tatáž recenze na serveru Neviditelný pes

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Platba kartou nebo hotově
Aktuality
RECENZE: Zas a zas
RECENZE: Zas a zas
5. 1. 2021
"Kniha není jednoduchá ke čtení, je hloubavá, je ideální pro někoho, kdo nechce plytký příběh."
RECENZE: Pátá čtvrtina
RECENZE: Pátá čtvrtina
17. 12. 2020
'Všechny povídky se vyznačují tím, co umí King opravdu dobře - propracovanou psychologií postav.'
RECENZE: Zelená míle
RECENZE: Zelená míle
15. 12. 2020
'Je to příběh, který Vás dostane jak při samotném čtení, tak ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po dočtení.'
RECENZE: Ztracená historie snů
RECENZE: Ztracená historie snů
7. 12. 2020
"Pokud vás baví historické romány - budete nadšeni."
RECENZE: Jak zemřít osamocen
RECENZE: Jak zemřít osamocen
20. 11. 2020
'Určitě Vám Jak zemřít osamocen doporučuji. Ať už pro Vás, pokud máte rádi vtipné a sarkastické knížky anebo jako dárek pod stromeček pro někoho z Vašich blízkých, kdo je na této vlně humoru naladěn.'
RECENZE: Povědomá temnota
RECENZE: Povědomá temnota
18. 11. 2020
"Nekompromisní vyprávění vás zcela pohltí a dostane svou dravostí i syrovou realitou."
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
18. 11. 2020
"Pro všechny milovníky hlubokých příběhů s emotivním laděním román Pohlednice bez podpisu vřele doporučuji."
RECENZE: 24 vzpomínek
RECENZE: 24 vzpomínek
18. 11. 2020
"Myšlenkový přesah vám dá spoustu látky k přemýšlení, buď nad svým partnerským vztahem, nebo nad dosavadním životem."
RECENZE: Na plný plyn
RECENZE: Na plný plyn
26. 10. 2020
"Povídky jsou dost různorodé, takže se jich dá číst víc za sebou aniž by Vám splývaly, což považuji za velkou výhodu."
RECENZE: Hrdinové
RECENZE: Hrdinové
16. 10. 2020
"Hrdinové na mě chvilkami působili stylem, že autor sedí v křesle a vše mi vypráví."