RECENZE: První hrob napravo a Druhý hrob nalevo

4. 10. 2017

Když se vídáte s nebožtíky, může vám to pořádně zkomplikovat život...

 

PRVNÍ HROB NAPRAVO
Život není o hledání sebe samého.
Je převážně o hledání čokolády.

Darynda Jonesová přinesla do knižního světa myšlenku, jak by to vypadalo, kdyby smrtky doopravdy existovaly a my skrz jejich tělo mohli projít na „onen svět“. V naši republice se čtenáři mohou doposud setkat s prvními čtyřmi díly této paranormální, vtipné a lehce romantické série. V následující recenzi se dozvíte něco málo o prvním dílu jménem První hrob napravo. Série se ve svém originále dočkala už dílů jedenácti.

Nejprve něco o samotném ději. Jak jsem naznačila v úvodu, hlavní postava je smrtka. Pokud nejste mrtví, bude vám Charley připadat jako obyčejná, charismatická dívka. Když se na ni ale zadíváte pozorněji, zjistíte, že má zlaté oči. No, a pokud jste mrtví, poznáte ji okamžitě - bude pro vás zářit. Nebožtíci ji najdou, ať jsou kdekoliv na světě.
Charley se tak už narodila, chvíli to sice trvalo, než si svou schopnost uvědomila, ale už odmalička vidí mrtvé a dovede s nimi mluvit. V knize často vyřizuje vzkazy pozůstalým. (Je velmi zajímavé, o jaké vzkazy se jedná. Většinou jde o praktické věci a drobná přiznání typu „kdo rozbil hrníček“. )

prvni_hrob_napravoKaždopádně, povolání hlavní hrdinky zní: soukromý detektiv. Využívá svého daru k tomu, aby pomohla odhalit vrahy, získat důkazy a pochopitelně také těla zesnulých. V prvním díle má za úkol vyřešit vraždu tří advokátů. Všichni tři zastupovali muže, který byl usvědčen z vraždy mladého chlapce. Charley ale ví, že je nevinen a teď to musí dokázat.

Druhým případem, kterým se zabývá, je ona sama. Už víc jak měsíc má stejný sen o krásném chlapíkovi, který ji noc co noc svádí … a Charley dlouho trvá, než si uvědomí, kdo to je: jedná se o Reyese, kluka, se kterým se za poněkud zvláštních okolností setkala na střední škole.
Od narození je pronásledována černým stínem, který se zjevuje pokaždé, když jí hrozí smrtelné nebezpečí a pokaždé jí pomůže přežít. A že to skutečně potřebuje, co chvíli má totiž za krkem někoho, kdo touží po její smrti, a tak má často zlomená žebra nebo hromadu modřin. Povahu hlavní hrdinky bychom nejspíš všichni uvítali, bere věci s nadhledem, na všechno má pohotovou a vtipnou odpověď a nejspíš právě kvůli tomu ze všeho dobře vyvázne.

A tak hledá důkazy o nevinně svého klienta a zároveň pátrá po Reyesovi. Jenže když jej najde, zjistí, že leží ve vězeňské nemocnici a život mu visí na vlásku … co po Charley může chtít? A kdo vlastně doopravdy je a proč se zjevil zrovna teď?
Čtenářky najdou v knize postupně odpověď na všechny své otázky. Záměrně říkám čtenářky, protože kniha se mužské populaci nejspíše tolik líbit nebude. Jde o čtivý, inteligentně napsaný paranormální román s prvky červené knihovny.
Přesto jde o knihu napínavou a nesmírně čtivou. Tím, že je napsána v ich formě, se všechny čtenářky (a případně i čtenáři) pěkně vžijí do života Charley.

Postav v knize není mnoho, takže nehrozí žádný chaos. O ději platí víceméně totéž, není nijak složitý, jen by možná nebylo od věci trochu zpomalit, když dojde na akci. V knize převládají dialogy a popis postav i míst zůstává v pozadí. Ale nic to nemění na kvalitě knihy.
Jediná věc, na kterou musím skutečně upozornit, je humor. Darynda Jonesová darovala své Charley nadhled, nikdy nekončící odvahu, drzost a vtip. Vtip, který se po chvíli stane denním chlebem, neobjevuje se občas jen jako zpestření, ale prakticky v jednom kuse. Pro mě tím ztratil funkci občasného živení.
Pomohlo to ale jedné věci: kniha se celkově nese v pohodovém, odpočinkovém rázu, je to čtení na prázdniny, na víkend, když chcete zahodit denní stres a zasnít se. Osloví každou romantickou duši, která sní o opáleném, tmavovlasém, záhadném mladíkovi a o troše toho nadpřirozena kolem. Četba knihy neskutečně rychle utíká a vy budete co nevidět sahat po druhém dílu.

 

DRUHÝ HROB NALEVO:
Nekoledujte si o potíže
Jsou zdarma a najdou si vás samy.

V roce 2014 doputovala do České republiky druhá kniha spisovatelky DarYndy Jones, Druhý hrob napravo. Jedná se o pokračování knihy První hrob nalevo, který pojednává o smrtce Charley, jejímž povoláním není jen dělat portál pro mrtvé, ale také být soukromým detektivem v detektivní kanceláři svého strýčka …

Ve Druhém hrobě napravo je Charley v brzkých ranních hodinách probuzena svou nejlepší kamarádkou Cookie, která jí v záchvatu paniky poví, že se ztratila Mimi, její dávná kamarádka. Stopy po jejím zmizení vedou do kavárny, kterou v tuto nehostinnou, téměř noční hodinu, jedou okamžitě navštívit. Na toaletách potom naleznou vzkaz, který jasně vybízí Charley, aby se do případu vložila … hrob

Kolem Mimi se objevují záhadná úmrtí, lidé, kteří s ní přišli na střední škole do styku, začínají umírat: buď spáchají sebevraždu, nebo je někdo zabije. Mimi ale mrtvá není, to by přece Charley věděla. Ale nikdo netuší, kde by mohla být a co je příčinou všech těch úmrtí …
Do případu se začíná zaplétat stále více postav a Charley s Cookie postupují kupředu velice, velice pomalu. Málokdo je jim ochoten říci pravdu, a tím hůř, když Charley navštíví dva falešní detektivové, aby zjistili, kde Mimi najít …

Stejně, jako v Prvním hrobu nalevo, zde nechybí postava Reyese Farrowa. Předchozí díl skončil tím, že jeho hmotné tělo upadlo po střelném útoku do kómatu, z něhož se záhadně probralo … zmizelo z nemocnice. Reyes se zjevuje Charley ve své nehmotné podobě a odmítá jí sdělit, kde jeho tělo najde. A důvod k mlčenlivosti má skutečně pádný: jeho otec, sám ďábel, vyslal z pekla obrovské množství démonů, kteří ji mají za úkol najít. A je to jednoduché, v okolí jeho těla už tito démoni jsou, kdyby tělo našla, stane se z ní snadná kořist. Dle slov samotného Reyese má Charley schopnosti, díky kterým by s démony mohla bojovat. Jenže ona sama vůbec netuší, o co jde …

Kvůli Mimi musí otevřít řadu starých případů. Jedním z nich je i úmrtí Hany, která se s Mimi také kamarádila, ale ještě na střední škole zemřela. Její tělo nebylo nikdy nalezeno. Jak tento případ souvisí s Mimi? A kam tato dívka vlastně zmizela?

Druhy_hrob_nalevoV porovnání s předchozím dílem se zde čtenář setká s mnohem dospělejší Charley, její humor se usměrnil, a přestože z knihy nezmizí ani na jedinou chvíli, je mnohem trefnější, rozumnější, je usměrněn a za mě se usadil do těch správných kolejí. Tím, že někde je ho více a jinde méně, se mnohé události stávají strašidelnější a nabírají na vážnosti, kterou humor v prvním díle spíše kradl.
Už se nenechá tolik mlátit, a pokud se tak stane, neváhá se začít okamžitě bránit, a že se nebrání jen tak, toho si všimne dokonce i její otec a Reyes, který několikrát vůbec nezasáhne, aby jí zachránil život. Charley to zvládne sama.

Tahle holka má pro strach uděláno a hned tak něco ji díky nadhledu nerozhází. Právě nadhled a umění zachovat si chladnou hlavu jí pravděpodobně umožňuje dostat se z různých ne příliš příjemných situací.
I vztah s Reyesem se vyvinul. A opět tím správným směrem. Už to není jen sexuální přitažlivost, co ji k němu volá. Začíná se objevovat skutečně láskyplné pouto. Otázkou zůstává, zda-li to je skrze nebezpečí, které na oba čeká, dobře nebo špatně.

Druhý hrob napravo je celkově čtivější, než byl předchozí díl. Domnívám se, že to právě tím, že nejen jeho postavy, ale i kniha sama se vším, co v sobě nese, jednoduše vyrostla, autorka si více hraje s jazykem, tématu přidala na vážnosti i dramatičnosti. Přibylo postav i událostí, ale nikdo se v ničem neztratí, věci jdou pěkně chronologicky za sebou.
Sečteno a podtrženo, Darynda Jones se posunula kupředu i se svými „hroby“. A teď hurá na další díl.


AUTOR RECENZE: Andrea Komárková

 

KOUPIT KNIHU:

Prvni hrob napravo   Druhy hrob nalevo.final   Treti_hrob_primo_pred_nosem   Ctvrty_hrob_pod_nohama