RECENZE: Prokletí Salemu

5. 8. 2019
Na Kingovi jsem „vyrůstala“ a hrozně ráda jsem se u jeho příběhů bála. Stephen je zřejmě jediný autor, kterého čtu již několik let a nestihl mě omrzet. Je pověstný svým stylem psaní, tvorbou ponurých a temných příběhů s hororovými prvky. Ne nadarmo se mu říká Mistr hrůzy. Tímto mnohokrát děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský za zaslání recenzního výtisku, který mne velice potěšil. 
 
Přebal knihy je velmi povedený a napovídá nám, že tato kniha nebude procházkou v růžové zahradě, ale pořádnou dávkou napětí. Nečekejte happy end, nečekejte souboj dobra a zla s jasným vítězem a rozhodně nečekejte klidné noci, protože Stephen King vás naučí věřit na upíry. Jste připraveni vstoupit do říše temnoty? Čekají vás neklidné noci s rozsvícenou lampičkou a rozhodně nikoho nezvěte do svého domu…
 
A o čem vlastně kniha Prokletí Salemu je? 
 
Jerusalem´s Lot je poklidné městečko v Nové Anglii. Jenže pod jeho starosvětskou slupkou se skrývá zlo, které jen čeká na to, aby jej někdo probudil. Každý něco ukrývá, všichni tu mají na duši škraloup. A k tomu všemu na město z kopce shlíží opuštěný a strašidelný Marstenův dům, který zničehonic začal někdo obývat. A nikdo netuší, že právě odtud přichází apokalyptická zkáza. Nejméně ze všech pak průměrný spisovatel thrillerů Ben Mears, jenž se do Salemu po letech vrací, aby tu našel ztracený klid.
 
Kniha je rozdělena do tří částí a počátečním prologem zjistíme, že nám King nachystal opět pekelnou jízdu. Během čtení se seznámíme s několika postavami, kde každá má své místo a svůj význam. O každé postavě se dozvídáme různé pikantnosti, což jsem brala jako příjemné zpestření. Velmi jsem ocenila, že jsem se v postavách neztrácela, protože King nám o nich podal jen informace, které uznal za vhodné a které jsme v tu chvíli potřebovali vědět. 
 
„Jerusalem´s Lot je malé městečko 20 mil severně od Portlandu. Není to první město v dějinách Ameriky, které náhle osiřelo a zpustlo, ale tohle patří k nejpodivnějším. Začali se ztrácet lidé. A když se znovu objevili, nikdo z nich nebyl ochoten mluvit o tom, proč odešli nebo co se stalo.“
 
Vypíchnu dvě hlavní postavy, které jsou součástí celého příběhu. Ben je spisovatel, který v Salemu vyrostl a nyní se vrací zpět, aby nalezl vnitřní klid a byl schopen napsat další román. Potkává Susan, takže se dočkáme i romantické části (to je u Kinga nezvyklé, nicméně již mnohokrát dokázal, že dokáže střídat žánry mrknutím oka). Ben mi připadal jako normální průměrný chlapík, který vás ničím nebude iritovat, ale taky si jej nezapamatujete. Za to Mark, to byla jiná káva. Malý kluk, který má pomalu postgraduál z upírské vědy, je inteligentní, má za ušima a stane se bezkonkurenčně nenahraditelným členem likvidačního týmu.
 
Ben se podíval na Jimmyho.
„Nepřipomíná ti někoho?“
„Ano,“ řekl Jimmy. „Van Helsinga.“
 
V první třetině knihy se seznamujeme s každodenním životem ve městečku, všechno se zdá býti tak idylické. Když čteme o obyčejném každodenním životě v Salemu, jako bychom se probírali stovkami pohlednic, které zobrazují onu celistvost všedního života. Tuto idylu narušuje pouze jedna věc, Marstenův dům, ke kterému se váže nehezká historie. Stojí na kopci a shlíží na městečko svými ponurými okenicemi, jako by jej chtěl pozřít.
 
King je mistrem ve svém oboru, protože dokáže čtenáře vtáhnout do děje a přibít mu oči ke knize. Zapomenete i dýchat…rozhodně nedoporučuji čtení po večerech, jelikož Kingovy knihy na mě působí velmi autenticky a někdy se opravdu bojím. Prokletí Salemu jsem brala sice s rezervou, ale stejně…King buduje hrůznou atmosféru postupně, během knihy se vše stupňuje a nádherně vykresluje fakt, že nejhorším zlem není člověku nadpřirozená bytost, ale on sám. 
 
Tamní lidé se začínají chovat divně, vadí jim Slunce a hodně spí. Začínají mizet děti, někteří umírají za prapodivných okolností. Přeživší mají sice nějaká podezření, ale ta jsou pouze neurčitá. I když víte, že je kniha o upírech, stejně máte vykulené oči a hltáte jednu stranu za druhou. S napětím očekáváte, jestli náš likvidační tým uspěje a najde nemrtvé. Jako jediní byli schopni přijmout ten fakt, že upíři opravdu existují. Hledáte s nimi po všech temných koutech, sklepeních a zbořených staveništích s kolíky v ruce. Jenže máte pouze denní světlo a to se nesmlouvavě kloní k obzoru….pokud nezmizíte včas z ulice, jste předurčeni ke zkáze, protože nastane noc a zde je vládcem ON…
 
Zakončení je bravurní, nicméně happy end neočekávejte…
 
„Ty lidský červe, podívej se na stvoření noci, které bys chtěl zničit tím svým ubohým klacíkem. Podívej se na mě pisálku. Já jsem psal v lidských životech a mým inkoustem byla krev. Podívej se na mě a zoufej si! “
 
Stephen King patří bez diskuzí k nejúspěšnějším literátům za posledních 30 let. Během své kariéry napsal přes 40 románů a většina jeho knih byla zfilmována. Tento raný Kingův román byl napsán již v roce 1975, v České republice vyšel poprvé v roce 1994. Letos vyšlo jeho úspěšné čtvrté vydání.
 
Kniha Prokletí Salemu by rozhodně neměla chybět ve sbírce fanoušků Stephena Kinga nebo čtenářům, kteří si libují v hrůzostrašných příbězích. 
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
Při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Platba kartou nebo hotově
Aktuality
RECENZE: Běh o život
RECENZE: Běh o život
28. 7. 2020
"I když má Běh o život jen něco málo přes 200 stran, kniha mě chytla opravdu od první strany."
RECENZE: Temná věž VI: - Zpěv Susannah
RECENZE: Temná věž VI: - Zpěv Susannah
22. 7. 2020
"Čas se krátí, paprsek praská, je třeba zachránit Susannah a nespočet světů je v ohrožení."
RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu
RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu
2. 7. 2020
"Kniha byla dokonale vyvážená - vtipné, osvěžující, lehké vyprávění proložené informacemi pro budoucí návštěvníky Francie a samozřejmě recepty."
RECENZE: Růže a čokoláda
RECENZE: Růže a čokoláda
30. 6. 2020
"Růžová vila, ty nejlepší čokoládové pralinky a krabička ukrývající rodinná tajemství."
RECENZE: Vaříme pod širákem
RECENZE: Vaříme pod širákem
24. 6. 2020
"V knize najdete spousty dobrot, které nemusíte nutně připravovat venku na otevřeném ohni, ale také klidně doma!"
RECENZE: Temná věž V. - Vlci z Cally
RECENZE: Temná věž V. - Vlci z Cally
22. 6. 2020
"Obdivuji, jak má King celý svět i putování pistolníků promyšlené."
RECENZE: Volá Moskva
RECENZE: Volá Moskva
1. 6. 2020
"Knížku bych doporučila každému, kdo má pocit, že o Rusku toho moc neví."
RECENZE: Dolanův cadillac
RECENZE: Dolanův cadillac
11. 5. 2020
"Dolanův cadillac pro mě bylo hodně vydařené čtení, které jsem si opravdu užila."
RECENZE: Temná věž IV. - Čaroděj a sklo
RECENZE: Temná věž IV. - Čaroděj a sklo
2. 4. 2020
"Tentokrát je příběh více zaměřený na Rolanda, který po naléhání svých přátel, odhaluje svou minulost."
RECENZE: Rose Madder
RECENZE: Rose Madder
30. 3. 2020
'Na své si zde přijdou i milovníci mytologie, což je v Kingových knihách neobvyklý prvek.'