RECENZE: Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý

28. 5. 2021

Americký spisovatel, psychiatr, bývalý voják a parašutista, chirurg, vyznamenaný Bronzovou hvězdou za statečnost se specializoval na publikace, které rozvíjí osobnost a pomáhají hledat životní rovnováhu a optimismus, přestože se vlastně dotýkají emotivních a závažných témat s notnou dávkou psychologie. Stejně tak tomu je i u této knihy, která vyšla poprvé u nakladatelství Beta v roce 2006 a nyní si ji můžete pořídit v novém vydání. Knižní ilustrace přiláká na první pohled. Zobrazuje strom ve stylu čtvero ročních období, košatý a silně vzrostlý strom, imitující člověka... 

Titul má třicet poutavých kapitol, které se ústředně zabývají vždy jedním podstatným tématem, ale přitom nahlíží i na mnoho jiných, jenž se námětu dotýkají. To je sdělené, jak na začátku pasáže, tak i v obsahu. Předmluvu sepsala Elizabeth Edwards, advokátka, ochránkyně dětí, filantropka, která přišla o syna a díky stránkám pro rodiče, kteří přišli o dítě, se vlastně seznámila s Gordonem Livingstonem. Ten prožíval stejné trauma, jelikož sám utrpěl silné ztráty.

Autor ve svém poutavém a emotivním vyprávění čerpá ze všech aspektů svého života, ať už z doby, kdy byl poručík, lékař, student, dítě či rodič, vždy dokáže to podstatné zúročit a představit vám svou myšlenku. Promlouvá k vám věcně, ale přesto procítěně. Je znát, že si dokáže držet odstup a přesto soucítit. Občasně využije i citátů známých osobností. 

Hojně je také odkazováno na psychologii, ať už autor poukazuje na zkušenosti, které jako člověk postupem života získal, či je poznal jako psychiatr nebo přímo poukazuje na psychologická fakta. Hovoří o tom, jak za ním lidé přichází se svým trápením - smutek, únava, ztráta zájmu, atd a touží po medikamentech, které by jim vrátily štěstí. Není zastáncem léků, moc dobře si uvědomuje, že ty vám radost nepřinesou. Chce to změnu. Jakou a jak na ni? Tomu se Gordon Livingston věnuje. 

Jak jste na tom s mezilidskými vztahy? Gordon Livingston je toho názoru, že lidé bohužel opakují vzorce, které jim nejsou kuprospěchu. Ukazuje příklady a pomáhá na problém nahlédnout velmi logicky, přibližuje pocity obou zúčastněných a nabádá k zamyšlení. 

Co může čtenářům vadit je určitá přelétavost od tématu k tématu a to i v rámci kapitoly. Zavání to pak povrchností, protože se spisovatel odpojuje od námětů a putuje dál, aniž by se dotkl přímo jádra, tak o té myšlence spíše obšírněji hovoří. Pravda, těch motivů, jak vyčtete z obsahu, je dost a autor je ještě rozvádí, takže množství je opravdu velkolepé, ale  na rozdíl od jiných publikací se jedná spíše o vyprávění a nahlížení než zaměření. Předpokládám však, že logické úvahy, kterých je knížka plná, se zalíbí méně náročným i náročnějším čtenářům. Poukazují na opravdové problémy. Na to, že se obklopujeme nelogickými úzkostmi, namísto abychom se zaobírali skutečným nebezpečím. Že je pro nás těžší a těžší se radovat a vnímat lidi kolem sebe jako plnohodnotné, těšit se z jejich úspěchu, když se svět pomalu mění v závodiště a naše životy modernizace zbytečně zrychluje. 

Chcete-li otevřít oči a na chvíli se zastavit a vnímat, přečtěte si to. 

Není pochyb o tom, že v této knize se najde mnoho kvalitně představených a podstatných myšlenek, nad kterými je vhodné se zamyslet. Autor nabízí také nesčetně rad a ponouká ke správným rozhodnutím. Nejedná se však na titul přímo s náhledem psychologie, takže pokud toužíte po psychologickém počinu odbornější rázu, určitě budete zklamaní. O tom zkrátka texty nejsou. Ale chcete-li si rozšířit obzor, přečíst si něco nápaditého, hodnotného a nepřehnaně emotivního, pak si přijdete na své. 

Recenzi najdete na blogu Svět mezi řádky

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'
RECENZE: Když teče krev
RECENZE: Když teče krev
11. 6. 2021
'Jsem ráda, že autor je stále „výkonný“ a má nápady, které nám, fanouškům, opět pomůžou oprostit se od reality a užít si nejen absurdity, ale také zlo či smrt jeho očima.'
RECENZE: Dračí oči
RECENZE: Dračí oči
25. 5. 2021
"Nechybí tu nic, co si představíte, když se řekne temná pohádka o jednom království."
RECENZE: Dallas 63
RECENZE: Dallas 63
20. 4. 2021
"Dallas 63 se pro mě stal „zatím“ nejlepší knihou Stephana Kinga."