RECENZE: Povznesení

20. 9. 2019

Nový příběh Povznesení od Stephena Kinga není hororem ani strašidelným dílem, u kterého si okoušete všechny nehty. Ovšem, když si tohle vyprávění přečtete, vztáhnete si na sebe to, co se děje Scottymu, budete nad tím přemýšlet a dumat, budete mít pocit, že se to opravdu začíná dít, tak potom už ten strach mějte, bude to oprávněně

Celý děj se odehrává během pár týdnů. Scott, jakožto hlavní hrdina knihy, má dvě lesbické sousedky, se dvěma psy, kteří se mu vždy vyprázdní na jeho trávník a ty krasotinky to neposbírají. Proto mají mezi sebou problémy.
Jenže to není nic oproti tomu, co se děje přímo Scottovi. Jeho problémy dosahují naprosto jiné dimenze a to, že má zaneřáděný trávník, je vedlejší.
Jednoho dne se se svým trápením svěří bývalému doktorovi Bobovi, ale i tomu zůstává rozum stát a nezbývá jim nic jiného než čekat, jak celá věc dopadne. A samozřejmě během čekání dochází k dalším událostem, které hýbou komunitou malého městečka Castle Rock.

Velmi mile mne překvapilo, že v této knize najdete i pár ilustrací. Písmo je poměrně velkého fontu, takže tuhle záležitost sfouknete během pár hodin, ale rozhodně vám dá neskutečný požitek z toho, že jste ji otevřeli a přečetli.
I dva dny po přečtení jsem v takové nějaké euforii z toho, že jsem Povznesení četla a mám pocit, že ve chvíli, kdy se mi bude zdát, že už není východisko z nějaké situace, mi bude stačit přečíst si Scottův příběh a ihned bude svět pro mě barevnější.

Vítejte zpět v městečku Castle Rock, kde se obyčejným lidem dějí neobyčejné věci.

Líbily se mi i charaktery hlavních postav. V knize, díky tomu, že má něco málo přes 200 stránek, není tolik prostoru, aby si je autor „vychutnal“, a přesto se mu podařilo je vymyslet tak, aby vám imponovali nebo lezli na nervy.

Kniha Povznesení mě přesvědčila o jednom. Autor je opravdu mistrný vypravěč, který dokáže své čtenáře vtáhnout do děje a nepustit je. I pár hodin po dočtení jsem ještě před očima měla poslední scénu z příběhu, kdy jsem netušila, jestli se smát nebo brečet. Musím říct, že zážitek z tohoto čtení byl maximální. Přijde mi, jako bych dostala malinu, ale po jejím pozření se cítím, jako by to byla celá kačena se zelím a bramborovým knedlíkem. Naprosto skvělé.

Jedno jediné, co mi vadí, ale možná je to jen můj problém, nemám odpovědi na to, co předcházelo a co provázelo Scottův problém. Proč? Jak? Žádné logické vysvětlení a zrovna tady bych ho potřebovala jako sůl. Je pravdou, že mi to při čtení ani trochu nevadilo, ale teď, když nad tím přemýšlím a věřím, že ještě chvilku přemýšlet budu, tak bych chtěla právě tyto odpovědi.

Ovše, když se v tom „šťourat“ nebudu, tak jsem spokojená maximálně. Další Mistrova kniha, která se mi líbila, oslovila mne a vřele ji budu doporučovat.

A rovnou ji doporučím těm, kteří nemají rádi horory a strašidelné příběhy, ale chtějí zkusit nějakou tu Kingovku. Tato kniha vám ukáže, že si autor umí pohrát se slovy tak, aby vám ladně skákaly před očima a vy si dokázali vytvořit naprosto přesný obrázek o celém příběhu a o všech hrdinech.

Recenzi najdete na blogu Daramegan

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 100 Kč
Osobní odběr na Praze 4