RECENZE: Povědomá temnota

18. 11. 2020
Některé věci si k vám vždycky najdou cestu zpět a nezáleží na tom, jak moc si přejete, aby zůstaly navždy uvězněný v minulosti. Eve se po několika letech vrací zpátky na okraj společnosti, kde to tak dobře zná, aby našla vraha své dcery. POVĚDOMÁ TEMNOTA ji vtahuje do nebezpečné propasti, kde otázky jsou někdy horší než odpovědi. Občas je lepší nevědět…
 
Dvě dvanáctileté dívky jsou nalezeny s prořízlým hrdlem na dětském hřišti v malém městečku ve státě Missouri. Jednou z obětí je dcera Eve Taggertové a ta rozhodně nehodlá stát v koutě a čekat. Nebyla k tomu vychována. „Pedagogické“ lekce její matky spočívaly v psychickém i fyzickém teroru a vyhodily ji tak do světa s celoživotním handicapem i pokřivením vnímáním. Až teprve s narozením dcery se rozhodla být lepší než její matka a doposud se jí to dařilo. Teď se musí vrátit ke své temné minulosti a znova v sobě odkrýt tvrdou a neústupnou ženu, která se nebojí jít přes mrtvoly. Hledání ji zavede zpět na okraj společnosti ke své drsné matce i do područí místního podsvětí. Podaří se jí vypátrat pravdu nebo ji odpovědi semelou a udělají z ní už navždy lidskou trosku?
 
Thriller Povědomá temnota je temným a dusivým příběhem o ženách, které jsou schopny pro své děti udělat vše. Jejich mateřská láska může být obětavá, něžná i drsná, hraničící s laskavou péčí i násilím. A jak zjistíte, všechno má své důvody

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Eve a musím zkonstatovat, že vaše emoce dostanou pořádnou nálož. Všem čtenářům, kteří jsou rodiči, doporučuji se hodně, ale hodně obrnit jistou bezcitností nebo knihu nedočtou. Myslím si, že vydržím celkem dost, ale tohle mě citově semlelo. Autorka si s vašimi emocemi bude pohrávat celou dobu. Stále ve vás bude přikrmovat váš mateřský cit a ještě více se šťourat v pocitech ze ztráty vlastního dítěte.

Začátek vás okamžitě vtáhne do rozjetého děje i do emoční propasti. Postupem času dochází k mírnému zklidnění, ale od druhé poloviny už opět přikládá pod kotel. Autorka si ovšem tu největší nálož nechala až na finále, kterému nechybí zběsilé tempo plné nepředvídatelných zvratů.

Bylas dobrá máma,“ oznámila mi a zírala na mě, dokud jsem neznatelně nepřikejvla na souhlas. Potom ale svůj stisk zesílila, až jsem se chtěla odtáhnout, jak se mi ostrý nehty zaryly do kůže. „Čas na to, abys byla hodná holka, je už ale v tahu,“ prohlásila. „Čas na bědování a litování sama sebe je fuč. Jasný?“ Tentokrát mi nedala prostor na překejvnutí, nedovolila mi ani se odtáhnout nebo odvrátit zrak. Tvář se mi koupala v dechu páchnoucím po cigaretách a její ledový oči se zařezávaly do mejch. „Jsi upečená ze silnějšího těsta, než abys v tomhle dál pokračovala. Najdi ho, Eve. Ať už to udělal kdokoli. Najdi ho. A donuť ho za to zaplatit.“

Celé knize dominuje ponurá, temná atmosféra, která přímo vystupuje ze svých stránek a provází ji skvěle vystavěná zápletka, kdy si nejste jisti téměř ničím. Svůj soukromý tip na vraha jsem měla a nakonec se potvrdil, přesto mě autorka dokázala udržet v nejistotě celou dobu a její mistrně odvedená mystifikace vás dokonale zmátne.

Obálka je velmi povedená, děs i smutek z ní přímo vyzařuje a vy cítíte, jak nad vámi temnota rozevírá svůj černý plášť. Rozhodně se mi líbí víc než její originál.

Nekompromisní vyprávění vás zcela pohltí a dostane svou dravostí i syrovou realitou. Poznejte temnou stránku lidské duše a ponořte se do silného příběhu s emotivním přesahem. Pro všechny, co se nebojí a jsou odolní, thriller Povědomá temnota rozhodně doporučuji.

Recenzi najdete na blogu Kniha za knihou

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'