RECENZE: Pátá čtvrtina

17. 12. 2020

Povídky z této knihy jsou druhou polovinou rozsáhlého souboru Noční můry a snové výjevy. Reedice první části vyšla u Bety pod názvem Dolanův cadilac a samozřejmě jsem ji také zrecenzovala. Pokud vás zajímá, kdy Stephen King tyto povídky uveřejnil poprvé, bylo to na konci 80. a začátkem 90. let.

Co v Páté čtvrtině najdete?

Napočítala jsem dvanáct povídek - různorodých žánrem i délkou, takže pokud úplně neholdujete  hororu, zkuste ji. Velmi zajímavé byly dvě povídky záměrně napodobující styl A. C. Doylea a R. Chandlera (nejvýznamnějšího zástupce americké drsné školy).

Všechny povídky se vyznačují tím, co umí King opravdu dobře - propracovanou psychologií postav, které si vás získají už během pár stran. Vesměs připomínají to, co jste mohli vidět v seriálu Věřte, nevěřte.

Následuje hodnocení jednotlivých povídek.

 1. Porod
  Příběh prostinké ženy v očekávání, která čelí celosvětové pandemii o něco drsnější, než my teď. Mrtví vstávají z hrobů a vlády si vyhrožují atomovkami, místo toho, aby problém řešily. Tohle rozhodně děsivé bylo. (5/5)
 2. Období dešťů
  Co, že jsem to říkala o hororech? No, tady máte hned další. King v ní využívá klasický motiv – trochu děsivý rituál. A spoustu žabek se zubama... Hah! (4/5)
 3. Můj hezký poník
  Pro mě to byla nejdojemnější povídka z celé sbírky. Nebyla strašidelná, ale dokonale atmosferická. Rozmluva starce a jeho vnuka o čase a jeho rozdílném plynutí. Musím na ni pořád myslet. A na vůni uskladněných jablek. (5/5)
 4. Lituji, voláte správně
  Jeden telefonní hovor, nejspíš omyl, ale co když ne... Koncipováno jako scénář včetně jednoduchých zkratek. Působivé, rychlé a trochu smutné. (4,5/5)
 5. Desátníci
  Hodně napínavé a nápadité čtení. Co kdyby kuřáci viděli... No přečtěte si to sami. To budete koukat. (5/5)
 6. Crouch End
  Hysterická manželka přiběhne na policii s tím, že ztratila manžela a vypraví dost podivný příběh. (3/5)
 7. Dům v Javorové ulici
  Dětičky objeví při průzkumu domu ve zdi prasklinu a za ní něco podivného. Tentokrát se King dokonce uchýlil k happy endu, což u něj není úplně zvykem (a myslím, že ani nevadí, když jsem to takhle prozradila). Dětičky byly šikovné, místy skoro hmatatelné a nápad, na můj vkus trochu plytký, pocházel z jednoho obrázku, o kterém se dočtete víc v doslovu. (3,5/5)
 8. Pátá čtvrtina
  Bachman ve nejlepší formě. Vážně - tady je hodně znát Kingovo zlé dvojče. Je to drsné, akční, dialogické a plné zlých hochů. Moc dobré. (5/5)
 9. Doktorův případ
  Tady není nad čím váhat - King natolik přesvědčivě napodobil styl A. C. Doylea, že jsem zapomínala, že čtu Kingovku. Sherlocka prostě miluju ♥️ (5/5)
 10. Umneyho poslední případ
  Tentokrát ve stylu Raymonda Chandlera - ostřílený soukromý detektiv a jeho dost podivný poslední případ. Tohle se vám přímo odehrává před očima. Skvěle napsané. (4/5)
 11. Udrž hlavu
  ⚾ A teď konečně ta nová povídka o baseballu, kterou do předchozího vydání nezařadili, protože by ji čtenáři asi nepochopili. Nejsem fanda baseballu a nejen, že jsem ji nepochopila, ale ani nedočetla. Promiň Steve, ale na tohle prostě nemám buňky. Je to sportovní literatura faktu, takže 
 12. A bonus Majestátní Brooklyn je taky o baseballu, takže...
Pro koho je Pátá čtvrtina
Pátou čtvrtinu bych doporučila všem čtenářům, kteří si rádi přečtou povídky jednoho z nejlepších současných autorů. Pro všechny, kteří se rádi trochu bojí a milují napětí.
 
 

 

KOUPIT KNIHU