RECENZE: Pátá čtvrtina

17. 12. 2020

Povídky z této knihy jsou druhou polovinou rozsáhlého souboru Noční můry a snové výjevy. Reedice první části vyšla u Bety pod názvem Dolanův cadilac a samozřejmě jsem ji také zrecenzovala. Pokud vás zajímá, kdy Stephen King tyto povídky uveřejnil poprvé, bylo to na konci 80. a začátkem 90. let.

Co v Páté čtvrtině najdete?

Napočítala jsem dvanáct povídek - různorodých žánrem i délkou, takže pokud úplně neholdujete  hororu, zkuste ji. Velmi zajímavé byly dvě povídky záměrně napodobující styl A. C. Doylea a R. Chandlera (nejvýznamnějšího zástupce americké drsné školy).

Všechny povídky se vyznačují tím, co umí King opravdu dobře - propracovanou psychologií postav, které si vás získají už během pár stran. Vesměs připomínají to, co jste mohli vidět v seriálu Věřte, nevěřte.

Následuje hodnocení jednotlivých povídek.

 1. Porod
  Příběh prostinké ženy v očekávání, která čelí celosvětové pandemii o něco drsnější, než my teď. Mrtví vstávají z hrobů a vlády si vyhrožují atomovkami, místo toho, aby problém řešily. Tohle rozhodně děsivé bylo. (5/5)
 2. Období dešťů
  Co, že jsem to říkala o hororech? No, tady máte hned další. King v ní využívá klasický motiv – trochu děsivý rituál. A spoustu žabek se zubama... Hah! (4/5)
 3. Můj hezký poník
  Pro mě to byla nejdojemnější povídka z celé sbírky. Nebyla strašidelná, ale dokonale atmosferická. Rozmluva starce a jeho vnuka o čase a jeho rozdílném plynutí. Musím na ni pořád myslet. A na vůni uskladněných jablek. (5/5)
 4. Lituji, voláte správně
  Jeden telefonní hovor, nejspíš omyl, ale co když ne... Koncipováno jako scénář včetně jednoduchých zkratek. Působivé, rychlé a trochu smutné. (4,5/5)
 5. Desátníci
  Hodně napínavé a nápadité čtení. Co kdyby kuřáci viděli... No přečtěte si to sami. To budete koukat. (5/5)
 6. Crouch End
  Hysterická manželka přiběhne na policii s tím, že ztratila manžela a vypraví dost podivný příběh. (3/5)
 7. Dům v Javorové ulici
  Dětičky objeví při průzkumu domu ve zdi prasklinu a za ní něco podivného. Tentokrát se King dokonce uchýlil k happy endu, což u něj není úplně zvykem (a myslím, že ani nevadí, když jsem to takhle prozradila). Dětičky byly šikovné, místy skoro hmatatelné a nápad, na můj vkus trochu plytký, pocházel z jednoho obrázku, o kterém se dočtete víc v doslovu. (3,5/5)
 8. Pátá čtvrtina
  Bachman ve nejlepší formě. Vážně - tady je hodně znát Kingovo zlé dvojče. Je to drsné, akční, dialogické a plné zlých hochů. Moc dobré. (5/5)
 9. Doktorův případ
  Tady není nad čím váhat - King natolik přesvědčivě napodobil styl A. C. Doylea, že jsem zapomínala, že čtu Kingovku. Sherlocka prostě miluju ♥️ (5/5)
 10. Umneyho poslední případ
  Tentokrát ve stylu Raymonda Chandlera - ostřílený soukromý detektiv a jeho dost podivný poslední případ. Tohle se vám přímo odehrává před očima. Skvěle napsané. (4/5)
 11. Udrž hlavu
  ⚾ A teď konečně ta nová povídka o baseballu, kterou do předchozího vydání nezařadili, protože by ji čtenáři asi nepochopili. Nejsem fanda baseballu a nejen, že jsem ji nepochopila, ale ani nedočetla. Promiň Steve, ale na tohle prostě nemám buňky. Je to sportovní literatura faktu, takže 
 12. A bonus Majestátní Brooklyn je taky o baseballu, takže...
Pro koho je Pátá čtvrtina
Pátou čtvrtinu bych doporučila všem čtenářům, kteří si rádi přečtou povídky jednoho z nejlepších současných autorů. Pro všechny, kteří se rádi trochu bojí a milují napětí.
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Král
RECENZE: Král
9. 5. 2022
"Je to příběh, který si vás obtočí kolem prstu a nedá vám pokoj, dokud jej nedočtete."
RECENZE: Nebeská koruna
RECENZE: Nebeská koruna
6. 5. 2022
"Tahle NEBESKÁ KORUNA utkaná z trnů bolesti i střípků štěstí vás nadchne a dojme."
RECENZE: Carrie
RECENZE: Carrie
29. 3. 2022
"S Carrie budete soucítit, její matku nenávidět a pro neodvratný konec vlastně budete mít svým způsobem pochopení."
RECENZE: Talisman
RECENZE: Talisman
3. 3. 2022
"Pokud máte rádi dobrodružné knihy, dětské hrdiny v Kingových knihách, jeho popisy a to, že vám kniha bude brnkat na struny fantasie, pak je Talisman pro vás."
RECENZE: Dračí chrám
RECENZE: Dračí chrám
28. 2. 2022
"Čeká vás velká porce otázek a najít na ně odpovědi ve svém nitru vám dá spoustu popudů k zamyšlení."
RECENZE: Zhubni
RECENZE: Zhubni
28. 2. 2022
"King se vystříhal jakéhokoliv postupného budování děsivé atmosféry a rovnýma nohama hodí své čtenáře do rozjeté strašidelné zápletky."
RECENZE: Trója
RECENZE: Trója
21. 2. 2022
"Trója je román pro všechny milovníky mytologie. Vlastně... upřímně, všechny tři knihy Stephena Frye jsou naprosto senzačním čtením a jakmile si přečtete jednu, věřím, že stejně jako já si oblíbíte i druhou a třetí."
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
14. 2. 2022
"Bylo to jako hodit kamínek do vody myšlenek."
RECENZE: Blaze
RECENZE: Blaze
3. 1. 2022
"Blaze má tak nějak vše, na co jsme u Kinga zvyklí. Velice perfektní psychologie postav i silný příběh a špetku vtipu."
RECENZE: Pytel kostí
RECENZE: Pytel kostí
3. 1. 2022
"Tady především musím zmínit, že záporné postavy jsou napsané úplně brilantně."