RECENZE: Okrsek VIII

25. 7. 2019
„Není člověk, není problém.“

Adam LeBor je zasloužilý zahraniční korespondent, který od roku 1990 zpravodajsky pokrýval Maďarsko a východní Evropu. Je autorem pěti románů a osmi svazků literatury faktu včetně Hitlerových tajných bankéřů, nominovaných na Orwellovu cenu. Jeho knihy vycházejí ve čtrnácti jazycích. Působí jako lektor editorialů a kouč psaní ve Financial Times a píše pro Economist, Financial Times, Monocle a řadu dalších periodik. Žije střídavě v Budapešti a Londýně.

Na tuto knihu jsem se těšila ze dvou důvodů. Jako první bylo, že se odehrává v Budapešti, takže jsem věřila, že poznám hrdiny se jmény, které jsem ještě neslyšela – a to se mi splnilo. Nic proti Jackovi nebo Sammy, ale změna je někdy potřeba.
A za druhé – Okrsek VIII napsal autor, muž, jenž byl, novinářem, který se zabýval ožehavými tématy dnešní doby, tudíž jsem věřila tomu, že i jeho kniha bude takovým zrcadlem dnešní doby. A opět se mi to splnilo.

Balthazar je cikán a zároveň policejní detektiv na vraždách. Jednoho rána dostane textovku, v ní fotku, na první pohled, mrtvého muže a adresu. Když se tam vydá, najde malého cikánského kluka, který něco viděl, a musel vidět, protože mrtvý muž se tam nikde nenachází. Než mu ale stihne kluk něco říct, přijede četnictvo a začne Balthazara „přesvědčovat“ ať nečmuchá, kde nemá.
Mezitím Enikö, mladá investigativní novinářka, která se zabývá ožehavými tématy, jako jsou politické praktiky a v tu chvíli velmi horká kauza migrantů na Východním nádraží, obdrží stejnou textovku jako Balthazar. Navíc s písmenem B místo podpisu. 
Tyto dva svede jedna textovka dohromady, znají se z dřívější doby, takže to není nic hrozného, ale když Enikö zjistí, že textovku ji nenapsal a je svědkem, kdy z Balthazara málem někdo vymlátí duši, nejen ona, ale i Balthazar začnou tušit, že tady jde o něco mnohem víc ožehavějšího než to na první pohled vypadá…

Musím se přiznat, že k hlavnímu hrdinovi jsem ihned pocítila sympatie. Naprosto dokonale jsem si uměla představit, jakým problémům se musel kvůli svému etnickému původu postavit.
Další plusem je určitě popsání migrantů, jejich způsob života na Východním nádraží a všechny problémy s tím spojené. I lidé, kteří jim byli po ruce, byli přesně podle mého gusta. Jediní, bez kterých bych se v příběhu obešla (ale bez nich by nebyl žádný příběh, to je jasné) bylo četnictvo. Ti namakanci, ti nabubřelí panáci, mi lezli na nervy. Ale to je jen důkaz toho, že se autorovi povedlo mě zaujmout, prodat svůj román tak, abych si ho užila.

„Nemůžeš jít rovně za nosem, když cesta zatáčí.“

Co se mi ohromně na knize Okrsek VIII líbilo, tak nebyly jen témata, která jsou v dnešní době aktuální, ale také to, jak autor popsal Balthazarův život. K čemu jej vedli rodiče, jaké měli názory, a jak se k němu postavili, když si zvolil vysokou školu, policejní práci a třeba také bílou ženu. 
A také to, jakým způsobem popsal migranty a jejich útěky. Jaké jim dal příběhy, jaké jim vybral životy. Někdy mě to i dojalo. Třeba ve chvíli, kdy tam naběhli skinheadi a mlátili kolem sebe, kdy to odnesla i malá holčička. Jako až taková nenávist? No jo, jako dnes…

Ač je v knize Okrsek VIII více žhavých témat, jedním jsou i politické machinace, politické konexe a podplácení. Já politiku nesleduji, mám přece jen jedny nervy, ale názorů kolem mě slyším dnes a denně hromadu, proto jsem se cítila jako ryba ve vodě, tak nějak si to všechno představuji. A nejvíce se mi líbily krabičky starých Nokií. Ten „telefon“ bych si hned vzala a nikomu nic neřekla. Jako u nás krabice od bot nebo od vína. 

A ženské čtenářky se nemusí bát. I tady měl autor pro ně něco připravené. Je tam lehká, romantická dějová linka, o kterou se postará Enikö společně s Balthazarem. Ale pánové, zase se nebojte ani vy. Je to opravdu vedlejší, spíše lehké nuance, než aby se po sobě váleli. 

Přiznám se, že mne kniha lákala, ale zároveň jsem z ní měla obavy. Bála jsem se, jak pochopím všechny ty politické podtexty, jak mi do sebe bude celý děj zapadat. Ale moje obavy byly naprosto zbytečné. Autor všechno napsal jednoduše, s citem i pro méně „politicky“ založené čtenáře.

Vážení čtenáři, pokud tedy chcete zkusit něco jiného, nového, neotřelého a opravdu velmi dobře napsaného, sáhněte po této knize. Věřím, že budete velmi mile překvapeni. Věci, o kterých slyšíte dnes a denně v televizi nebo ve svém okolí, se zhmotní v románu Okrsek VIII a vy si čtení užijete na maximum.

Hvězdné hodnocení:


 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Nečekaný návrat Josephine Foxové
RECENZE: Nečekaný návrat Josephine Foxové
18. 10. 2021
"Autorce se podařilo skvěle zachytit drobné povahové detaily jednotlivých postav."
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."