RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu

14. 2. 2022

Mistr Osho se ve svých promluvách věnuje problematice individuálního hledání životního smyslu, ale naráží i na společenské či politické témata. Nakladatelství BETA nedávno doručilo do knihkupectví 2. vydání jeho knihy Nebojte se ztratit hlavu: Na cestě k pravdě, vědomí a blaženosti, která je nápovědou k otázce, jak nalézt klid, harmonii i sebe samé. 

Brožovaná publikace o rozměrech A5 má 279 stran z recyklovaného papíru. Text je bez ilustrací a člení se do tří celků: I. část: Pravda – základ bez něhož to nejde; II. část: Vědomí – rozkvět meditace; III. část: Blaženost: Vůně rozkvétajícího vědomí. V souhrnu se jedná o 35 kapitol duchovního textu doplněného úsměvnými historkami či vtipy pro znázornění situace.

Mnozí se shodují v tom, že Osho je těžko definovatelný. Stejně tak je pro mne těžké odpověď na otázku: „Tak o čem to bylo?“. Inu, na štěstí pro mne toto není referát ale recenze, která má spíše odpovídat na otázku: „Tak jaké to bylo?“. Bylo to zajímavé. Bylo to jako hodit kamínek do vody myšlenek.

Jednou jsem potkala člověka, který mi řekl, že bych byla dobrým mnichem. Překvapil mne a vlastně mi to i trochu zalichotilo, protože rozličné filosofování mám v oblibě. Nedokázala bych ale vést život jen v rozjímání. Je důležité si uvědomit vlivy společnosti na naše myšlení a pak se umět od nich oprostit, chcete-li najít sami sebe.

Lépe to však umí říci muž, jehož promluvy už dolehly k miliónům uší po celém světě.  „Indický deník Sunday Mid-Day vybral mistra Osho – spolu s Gándhím, Néhruém a Buddhou – mezi deset lidí, kteří změnili osud Indie,“ dočteme se v medailonku knihy Nebojte se ztratit hlavu.

Navíc vlastně mohu jen hádat, jak život mnicha či guru vypadá. O mistru Osho můžete nalézt řadu článků, které se dotýkají sexuality, závislostí, meditace, náboženství… a v souvislosti s tím jsem našla označení „Ten, který mátl lidi“.

Když se nad tím zamyslím, to je ale přeci každý autor, ať už listujete infografikou západního osobního rozvoje nebo drželi-li v ruce východní odstavce plujících myšlenek. Jde o to, jak si získané informace protřídíte. Každá podsunutá informace může do vaší mysli i duše zasít semínko, které bude klíčit k vašemu nebezpečí nebo prospěchu, podle toho, jak se o něj budete starat. Pro mě jsou důležitá právě ta naťuknutí – ty otázky, které se ve mně probudí. A co k definování sama sebe pomáhá Vám?

Recenzi najdete na serveru LaCultura

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Král
RECENZE: Král
9. 5. 2022
"Je to příběh, který si vás obtočí kolem prstu a nedá vám pokoj, dokud jej nedočtete."
RECENZE: Nebeská koruna
RECENZE: Nebeská koruna
6. 5. 2022
"Tahle NEBESKÁ KORUNA utkaná z trnů bolesti i střípků štěstí vás nadchne a dojme."
RECENZE: Carrie
RECENZE: Carrie
29. 3. 2022
"S Carrie budete soucítit, její matku nenávidět a pro neodvratný konec vlastně budete mít svým způsobem pochopení."
RECENZE: Talisman
RECENZE: Talisman
3. 3. 2022
"Pokud máte rádi dobrodružné knihy, dětské hrdiny v Kingových knihách, jeho popisy a to, že vám kniha bude brnkat na struny fantasie, pak je Talisman pro vás."
RECENZE: Dračí chrám
RECENZE: Dračí chrám
28. 2. 2022
"Čeká vás velká porce otázek a najít na ně odpovědi ve svém nitru vám dá spoustu popudů k zamyšlení."
RECENZE: Zhubni
RECENZE: Zhubni
28. 2. 2022
"King se vystříhal jakéhokoliv postupného budování děsivé atmosféry a rovnýma nohama hodí své čtenáře do rozjeté strašidelné zápletky."
RECENZE: Trója
RECENZE: Trója
21. 2. 2022
"Trója je román pro všechny milovníky mytologie. Vlastně... upřímně, všechny tři knihy Stephena Frye jsou naprosto senzačním čtením a jakmile si přečtete jednu, věřím, že stejně jako já si oblíbíte i druhou a třetí."
RECENZE: Blaze
RECENZE: Blaze
3. 1. 2022
"Blaze má tak nějak vše, na co jsme u Kinga zvyklí. Velice perfektní psychologie postav i silný příběh a špetku vtipu."
RECENZE: Pytel kostí
RECENZE: Pytel kostí
3. 1. 2022
"Tady především musím zmínit, že záporné postavy jsou napsané úplně brilantně."
RECENZE: Zatímco hudba hrála
RECENZE: Zatímco hudba hrála
17. 12. 2021
'Román Zatímco hudba hrála je poetickým vyprávěním o síle lásky, přátelství, nezměrné odvaze a především o kráse hudby.'