RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu

14. 2. 2022

Mistr Osho se ve svých promluvách věnuje problematice individuálního hledání životního smyslu, ale naráží i na společenské či politické témata. Nakladatelství BETA nedávno doručilo do knihkupectví 2. vydání jeho knihy Nebojte se ztratit hlavu: Na cestě k pravdě, vědomí a blaženosti, která je nápovědou k otázce, jak nalézt klid, harmonii i sebe samé. 

Brožovaná publikace o rozměrech A5 má 279 stran z recyklovaného papíru. Text je bez ilustrací a člení se do tří celků: I. část: Pravda – základ bez něhož to nejde; II. část: Vědomí – rozkvět meditace; III. část: Blaženost: Vůně rozkvétajícího vědomí. V souhrnu se jedná o 35 kapitol duchovního textu doplněného úsměvnými historkami či vtipy pro znázornění situace.

Mnozí se shodují v tom, že Osho je těžko definovatelný. Stejně tak je pro mne těžké odpověď na otázku: „Tak o čem to bylo?“. Inu, na štěstí pro mne toto není referát ale recenze, která má spíše odpovídat na otázku: „Tak jaké to bylo?“. Bylo to zajímavé. Bylo to jako hodit kamínek do vody myšlenek.

Jednou jsem potkala člověka, který mi řekl, že bych byla dobrým mnichem. Překvapil mne a vlastně mi to i trochu zalichotilo, protože rozličné filosofování mám v oblibě. Nedokázala bych ale vést život jen v rozjímání. Je důležité si uvědomit vlivy společnosti na naše myšlení a pak se umět od nich oprostit, chcete-li najít sami sebe.

Lépe to však umí říci muž, jehož promluvy už dolehly k miliónům uší po celém světě.  „Indický deník Sunday Mid-Day vybral mistra Osho – spolu s Gándhím, Néhruém a Buddhou – mezi deset lidí, kteří změnili osud Indie,“ dočteme se v medailonku knihy Nebojte se ztratit hlavu.

Navíc vlastně mohu jen hádat, jak život mnicha či guru vypadá. O mistru Osho můžete nalézt řadu článků, které se dotýkají sexuality, závislostí, meditace, náboženství… a v souvislosti s tím jsem našla označení „Ten, který mátl lidi“.

Když se nad tím zamyslím, to je ale přeci každý autor, ať už listujete infografikou západního osobního rozvoje nebo drželi-li v ruce východní odstavce plujících myšlenek. Jde o to, jak si získané informace protřídíte. Každá podsunutá informace může do vaší mysli i duše zasít semínko, které bude klíčit k vašemu nebezpečí nebo prospěchu, podle toho, jak se o něj budete starat. Pro mě jsou důležitá právě ta naťuknutí – ty otázky, které se ve mně probudí. A co k definování sama sebe pomáhá Vám?

Recenzi najdete na serveru LaCultura

 

 

KOUPIT KNIHU