RECENZE: Nalezenec

11. 10. 2021
Jestli máte rádi barevné, blyštivé obálky, tak knihu Nalezenec nemůžete minout, protože Vám v regálu knihkupectví určitě padne do oka. Mě osobně tato kniha velice příjemně překvapila nejen samotnou obálkou a předsádkou, ale i příběhem, který byl z mého pohledu opravdu povedený.
 
Na začátku příběhu se setkáváme s Beth, mladou svobodnou matkou, která se živí prodejem krevet a žije se svým otcem a bratrem v chudých poměrech. V 18. století byly svobodné matky pro společnost skandální a tyto ženy často dávaly svoje novorozené děti do nemocnic, která fungovaly na způsob dnešních dětských domovů. To je právě případ nemocnice Foundling, kam matky svoje děti odkládaly, právě jako Beth. Mnoho matek si dítě nemohlo dovolit kvůli finančním důvodům a tato nemocnice nabízela, že se matka může pro svoje díte vrátit, jakmile se její situace zlepší. Jedinou podmínkou byla úhrada poplatku za dosavadní péči nemocnice o dítě. Beth se po šesti letech do nemocnice vrací vyzvednout svoji dceru, jenže se dozvídá, že její dcera už v nemocnici dávno není. Beth se navzdory svým chudým poměrům a omezeným možnostem snaží svou dceru vypátrat. V druhé dějové lince sledujeme botahou Alexandru, která má malou šestiletou dcerku.
 
Nalezenec mě velice mile překvapil. Autorka píše dost popisným a květnatým jazykem, čehož jsem se na začátku trošku bála. Obavy byly zbytečné, jelikož byl tento styl na čtení velice příjemný a celý příběh působil ještě víc věrohodně a já měla chvilkami pocit, jako bych se opravdu nacházela v Londýně v 18. století. Bylo znát, že Stacey Halls měla tohle období dobře nastudované a věděla, o čem píše. Takže i když se jedná o historickou fikci, opírá se o reálné základy.
 
Jak jsem už zmínila, v knize se střídají části o Beth a Alexandře. Mě osobně bavila trošku více dějová linka Beth, jelikož zde byla bravurně vylíčena tehdejší chudoba, zoufalost a neskutečná odhodlanost Beth, která i s velice omezenými prostředky, chtěla po svojí dceři pátrat a nevzdávala se.
 
Nalezenec vypráví životní příběhy svou velice silných ženských hrdinek. Příběh sleduje jejich vzestupy i pády a v neposlední řadě i odlišné poměry a povahy. Kniha plyne pozvolna, není to příběh nabitý akcí, ale právě to je na příběhu krásné. Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne.
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'
RECENZE: Když teče krev
RECENZE: Když teče krev
11. 6. 2021
'Jsem ráda, že autor je stále „výkonný“ a má nápady, které nám, fanouškům, opět pomůžou oprostit se od reality a užít si nejen absurdity, ale také zlo či smrt jeho očima.'