RECENZE: Léon a Luise

25. 7. 2019

LÁSKY ČAS V PAŘÍŽI

Letní čtení ke kávě a croissantu

Když Léon na jaře roku 1918 poznal Louise, bylo mu právě sedmnáct let a našel práci v malém francouzském městečku jako asistent na nádraží. Upevnil si kufr na kolo a vyrazil na třídenní cestu, která mu měla změnit život. Respektive ta, která mu změnila život, kolem něj projela na starém rezavém pánském kole a zvolala „Bonjour!“.

Ten příběh psal život sám, a tak netrvá dlouho, než zasáhne rána osudu a ty dva rozdělí. Připletou se do cesty německému dělostřelectvu mířícímu na Paříž. Nesmíme zapomínat, že je konec první světové války. Léon se pak zotavuje ze zranění v nemocnici a po Louise zůstala na místě jen taška s pár věcmi.

O deset let později pracuje Léon v Paříži, žije v relativně spokojeném manželství, i když už přišel o iluze o nikdy nekončící zamilovanosti a má syna. Život mu obrátí náhodné setkání - zelenooká Louise sedí ve vlaku jedoucím opačným směrem. On se rozhodne ji najít za každou cenu.

Kniha je o mnoha podobách lásky - o prvotním okouzlení, o odloučení a především o proměnách,  vývoji v manželském životě. Nutno podotknout, že Léon je pravý muž, který vždycky dělá všechno správně, ctí hodnoty manželství, ctí spravedlnost. A tak o setkání s Louise řekne manželce a ta ho ponoukne, aby ji našel.

„Léon si už dávno zvykl na to, že měl dvě ženy - jednu po svém boku  druhou v mysli; Yvonnina dušička teď konečně nalezla klid. Už se přestala zabývat tím, jestli byli určeni jeden pro druhého, už pro ni nebylo důležité, jestli se milují vášnivě, nebo jen tak napůl. I kdyby lásku jen předstírali, bylo to jedno. Důležité bylo, že chtěli být spolu. Tak jednoduché to bylo.“

Příběh Léona a Louise je příběh lásky, ale v pozadí stojí velké dějiny. Vyprávění začíná v roce 1918 a končí roku 1965. Mezitím prolétly světem dvě války a ani jedna z nich neminula Francii. Pokud vás zajímá, jak ji prožívali obyčejní obyvatelé Francie, určitě si knihu přečtěte.

Hodnocení: 100 %

Máte rádi černobílé filmy pro pamětníky? Takhle na mě totiž příběh Léona a Louise působí. Nese v sobě všechnu tu noblesu tehdejších lidí. Je tam láska na první pohled a hledání neznámé dívky, první setkávání a dlouhé odloučení. Je tam pravda o životě. O tom, že si v sobě neseme výjimečně krásné okamžiky a celé roky si je střežíme jako poklad. Je to prosluněné čtení, i když o těžké době. Snad proto, že Léon, vypravěčův dědeček, byl snílek a idealista.

Nenapadá mě nic, co bych mohla knize vytknout. Byla to kniha, ve které jsem si s chutí podtrhávala celé pasáže, protože nese spoustu životní moudrosti nejen o mezilidských vztazích.

Knihu bych doporučila všem milovníkům francouzské kultury. Kupte si ke čtení máslový croissant, uvařte dobrou kávu a vychutnávejte letní čtení. Nemůžu se nezmínit o nádherném grafickém zpracování obálky, která dokonale navodí správnou atmosféru hned na první pohled.
„Léon se projel po městečku, kterému se po dešti leskly střechy. Lehký letní větřík přinášel vůni jasmínů ze zahrad a slunce už zase vysušovalo ulice, než se obyvatelé města vypraví ze svých domů do kostela na mši.“
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'