RECENZE: Královna Viktorie

30. 6. 2021

Královnu Viktorii asi není třeba představovat. Panovnice Spojeného království a Severního Irska dala jméno jedné z nejzajímavějších etap historie, viktoriánské éře. Jaká byla? Fyzicky ji z portrétů známe nejvíc ve dvou podobách: jako mladičkou dívku plnou ideálů a také jako obtloustlou zasloužilou matku a babičku. Jaká byla v soukromí, ve vztahu ke svým nejbližším i poddaným? Co si myslela a jak jednala, kdo formoval její osobnost?

Lucy Worsleyová, autorka publikace, je známá historička, kurátorka i moderátorka historických pořadů televize BBC. Kromě Královny Viktorie vydala ještě knihu Jane Austen doma, která mě přesvědčila o tom, že je člověkem na svém místě, co se historických dokumentů týče. Jako fanynka Viktorie jsem si tedy nejnovější počin Lucy Worsleyové nemohla nechat ujít. Znovu jsem si potvrdila, že s britskou historičkou nešlápnete vedle, pokud chcete objektivní nezaujaté informace o zajímavých historických osobnostech.

V knize Královna Viktorie poznáte život panovnice od narození až po skon. Ale Lucy Worsley nenapsala klasickou podrobnou biografii, soustředila se na dvacet čtyři důležitých dnů, jež pro Viktorii měly velký význam. Den, kdy se brali její rodiče, den, kdy nastupovala na trůn, den, kdy poznala milovaného manžela Alberta, ale také den, kdy královský pár navštívila Florence Nightingaleová. Dvacet čtyři osudových okamžiků podává ucelený pohled na to, jak královna Viktorie žila, co prožívala, například když se jako mladičká panovnice musela popasovat s novou rolí a obstát ve světě patřícím doposud víceméně mužům, nebo když onemocněl syn Bertie, s nímž ji pojil komplikovaný vztah, stejně jako s matkou.

Lucy Worsley využila královniny deníky, dopisy i zdroje citující osoby v jejím okolí, aby čtenářům nabídla portrét neobyčejné ženy. Viktorii v žilách sice kolovala modrá krev, ale ani koruna a žezlo jí nezabránily udělat pár chyb, či se chovat tak, jak bychom od ní vůbec nečekali. Věděli jste, že svým dětem nebyla typickou matkou, jež by je opečovávala a projevovala jim city? Že milovala manžela Alberta natolik, aby upozadila svou osobnost a podřídila mu veškeré myšlenky i názory? Královský pár se dokonce často hádal, právě kvůli rozdílnému přístupu k potomstvu. Tyto drobné pikantnosti Lucy Worsleyová neservíruje s jízlivostí či škodolibostí, naopak poukazuje na to, že i královny mají své mouchy a nejsou ideální.

Viktorie se dožila úctyhodných jedenaosmdesáti let, šedesát čtyři z nich strávila v roli panovnice. Jestli máte pocit, že čtyřiadvacet dní je příliš málo na to, aby obsáhlo bohatý královnin život, mýlíte se. Lucy Worsleyová vyzdvihla důležité okamžiky tak, aby vypíchla to nejpodstatnější, zároveň přidala důležité informace, jež se k tématu vztahují. Nemáme tak před sebou pouze portrét ikonické královny, jako film se před námi odvíjí život ve viktoriánské Anglii.

Strach nemusíte mít ani z toho, že byste četli sáhodlouhé nudné pasáže. Historička píše poutavě a čtivě, informace nenudí, jsou podány atraktivně, ale nesklouzávají do bulváru. Lucy Worsleyová využila nespočet knih a publikací i jiných zdrojů a vše pečlivě ocitovala. Na konci publikace jsou vypsány prameny, z nichž bylo čerpáno, takže si můžete autorčiny zdroje ověřit, nechybí ani rejstřík. Jediné, co jsem postrádala, byly fotografie, které by knihu doplňovaly a umocnily tak čtenářský prožitek.

Publikaci Královna Viktorie doporučuji všem jejím fanouškům, stejně jako milovníkům historie, zejména té britské. Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.

Recenzi najdete na blogu Zápisky jedné knihovnice

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Když teče krev
RECENZE: Když teče krev
11. 6. 2021
'Jsem ráda, že autor je stále „výkonný“ a má nápady, které nám, fanouškům, opět pomůžou oprostit se od reality a užít si nejen absurdity, ale také zlo či smrt jeho očima.'