RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu

2. 7. 2020
Vtipné čtení o šílené cestě Francií po stopách nejfamóznějších jídel. Na kole! Autorka přespávala pod stanem nebo v nejlevnějších motelech, aby si za ušetřené peníze dopřála opravdu kvalitní jídlo.
Je to skvělá sonda nejen do francouzské kuchyně, ale i mentality.

„V nabídce je několik sezonních specialit - crêpe s divokým chřestem, vepřovou krkovicí z místního chovu a parmazánem, s plžem, pyré z hlíz krabilice a chřestu - navíc ke standardnímu jídelníčku, na kterém je 48 položek, od hemenexu až po mořské řasy a hřebenatky. Začínám panikařit, stejně jako když jsem byla konfrontována se všemi těmi ústřicemi a chvíli koketuji s myšlenkou, že bych si pod záminkou výzkumu objednala všechno.“

Felicity Cloake pracuje jako novinářka a food bloggerka pro deník The Guardian a časopis New Statesman. Je to znát, protože celý text působí lehce a kompaktně.

Hodnocení: 100 %
Trochu jsem se bála, že to bude hlavně o cyklistice, ale pro Felicity je kolo především milovaný dopravní prostředek, který jí umožnil poznat Francii líp než z auta a navíc si užít spoustu legrace.
Třeba když nevyšlo počasí a ona se šla najíst do restaurace v dresu, ze kterého odkapávala voda nebo se musela i s kolem vtěsnat do přeplněného vlaku.

Daleko víc je to čtení o jejím zkoušení toho nejlepšího, co francouzská kuchyně nabízí. Pečivem počínaje a burgundským hovězím konče. Felicity je rozhodně vždycky při chuti. Upřímně si neumím představit, že bych na místě nepraskla, natož pak ještě šlapala x kilometrů na kole do kempu.
I tohle mi přišlo mimořádné - nejen, že se autorka přepravovala Cherbourghu až do Paříže kolmo, ale přespávala tak levně, jak to jen šlo, prostě proto aby ušetřila na to skvělé jídlo.

Kniha byla dokonale vyvážená - vtipné, osvěžující, lehké vyprávění proložené informacemi pro budoucí návštěvníky Francie a samozřejmě recepty. Dozvíte se, jak si připravit tu nejlepší omeletu i to, že pokud jde o otvírací dobu francouzských podniků a památek, budete překvapeni, jak moc se realita rozchází s tím, co mají napsané na webu nebo přímo na dveřích.

Autorka dokonale zprostředkovala všechny chutě a vůně, takže bez zásoby vína, cideru, sladkého pečiva a sýru tu knihu ani neotvírejte. (Možná u ní i přiberete.)

Mám tenhle typ letního čtení ráda a děkuji za něj nakladatelství Beta, u kterého ho můžete pořídit s krásnou 25% slevou.

„V pondělí má zavřeno u mnoho menších obchodů a pekáren a zdá se, že v srpnu si dopřává letní dovolenou celá země. Pamatujte, že skoro všude je zavřeno 1. května, 14. července (výročí dobytí Bastily) a v menší míře i na svátek Nanebevstoupení Páně [výčet pokračuje dál]. Bez ohledu na tento malý seznam bude mít nejméně polovina míst, které chcete navštívit, zavřeno.
(Poznámka: pomáhá mi počítat do desíti, než se rozhodnu kopnout do zavřených dveří.)“
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'