RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu

2. 7. 2020
Vtipné čtení o šílené cestě Francií po stopách nejfamóznějších jídel. Na kole! Autorka přespávala pod stanem nebo v nejlevnějších motelech, aby si za ušetřené peníze dopřála opravdu kvalitní jídlo.
Je to skvělá sonda nejen do francouzské kuchyně, ale i mentality.

„V nabídce je několik sezonních specialit - crêpe s divokým chřestem, vepřovou krkovicí z místního chovu a parmazánem, s plžem, pyré z hlíz krabilice a chřestu - navíc ke standardnímu jídelníčku, na kterém je 48 položek, od hemenexu až po mořské řasy a hřebenatky. Začínám panikařit, stejně jako když jsem byla konfrontována se všemi těmi ústřicemi a chvíli koketuji s myšlenkou, že bych si pod záminkou výzkumu objednala všechno.“

Felicity Cloake pracuje jako novinářka a food bloggerka pro deník The Guardian a časopis New Statesman. Je to znát, protože celý text působí lehce a kompaktně.

Hodnocení: 100 %
Trochu jsem se bála, že to bude hlavně o cyklistice, ale pro Felicity je kolo především milovaný dopravní prostředek, který jí umožnil poznat Francii líp než z auta a navíc si užít spoustu legrace.
Třeba když nevyšlo počasí a ona se šla najíst do restaurace v dresu, ze kterého odkapávala voda nebo se musela i s kolem vtěsnat do přeplněného vlaku.

Daleko víc je to čtení o jejím zkoušení toho nejlepšího, co francouzská kuchyně nabízí. Pečivem počínaje a burgundským hovězím konče. Felicity je rozhodně vždycky při chuti. Upřímně si neumím představit, že bych na místě nepraskla, natož pak ještě šlapala x kilometrů na kole do kempu.
I tohle mi přišlo mimořádné - nejen, že se autorka přepravovala Cherbourghu až do Paříže kolmo, ale přespávala tak levně, jak to jen šlo, prostě proto aby ušetřila na to skvělé jídlo.

Kniha byla dokonale vyvážená - vtipné, osvěžující, lehké vyprávění proložené informacemi pro budoucí návštěvníky Francie a samozřejmě recepty. Dozvíte se, jak si připravit tu nejlepší omeletu i to, že pokud jde o otvírací dobu francouzských podniků a památek, budete překvapeni, jak moc se realita rozchází s tím, co mají napsané na webu nebo přímo na dveřích.

Autorka dokonale zprostředkovala všechny chutě a vůně, takže bez zásoby vína, cideru, sladkého pečiva a sýru tu knihu ani neotvírejte. (Možná u ní i přiberete.)

Mám tenhle typ letního čtení ráda a děkuji za něj nakladatelství Beta, u kterého ho můžete pořídit s krásnou 25% slevou.

„V pondělí má zavřeno u mnoho menších obchodů a pekáren a zdá se, že v srpnu si dopřává letní dovolenou celá země. Pamatujte, že skoro všude je zavřeno 1. května, 14. července (výročí dobytí Bastily) a v menší míře i na svátek Nanebevstoupení Páně [výčet pokračuje dál]. Bez ohledu na tento malý seznam bude mít nejméně polovina míst, které chcete navštívit, zavřeno.
(Poznámka: pomáhá mi počítat do desíti, než se rozhodnu kopnout do zavřených dveří.)“
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Vzhledem ke covidovým opatřením není nyní možný
Aktuality
RECENZE: Holčička, která měla ráda Toma Gordona
RECENZE: Holčička, která měla ráda Toma Gordona
6. 4. 2021
"...je to horor z naprosto reálného světa."
RECENZE: Dejte dětem svobodu
RECENZE: Dejte dětem svobodu
2. 3. 2021
„Lenore Skenazy nabízí českým čtenářům cennou inspiraci, jak se lépe orientovat v domnělých a skutečných nebezpečích a jak se učit zacházet s přirozenou úzkostí, kterou vzhledem k možným ohrožením dětí rodiče cítí.“
Stephen King: TO
Stephen King: TO
25. 2. 2021
Kultovní kniha s novou obálkou
RECENZE: Zas a zas
RECENZE: Zas a zas
5. 1. 2021
"Kniha není jednoduchá ke čtení, je hloubavá, je ideální pro někoho, kdo nechce plytký příběh."
RECENZE: Pátá čtvrtina
RECENZE: Pátá čtvrtina
17. 12. 2020
'Všechny povídky se vyznačují tím, co umí King opravdu dobře - propracovanou psychologií postav.'
RECENZE: Zelená míle
RECENZE: Zelená míle
15. 12. 2020
'Je to příběh, který Vás dostane jak při samotném čtení, tak ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po dočtení.'
RECENZE: Ztracená historie snů
RECENZE: Ztracená historie snů
7. 12. 2020
"Pokud vás baví historické romány - budete nadšeni."
RECENZE: Jak zemřít osamocen
RECENZE: Jak zemřít osamocen
20. 11. 2020
'Určitě Vám Jak zemřít osamocen doporučuji. Ať už pro Vás, pokud máte rádi vtipné a sarkastické knížky anebo jako dárek pod stromeček pro někoho z Vašich blízkých, kdo je na této vlně humoru naladěn.'
RECENZE: Povědomá temnota
RECENZE: Povědomá temnota
18. 11. 2020
"Nekompromisní vyprávění vás zcela pohltí a dostane svou dravostí i syrovou realitou."
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
18. 11. 2020
"Pro všechny milovníky hlubokých příběhů s emotivním laděním román Pohlednice bez podpisu vřele doporučuji."