RECENZE: Jak oškubat mafiány a zůstat naživu

7. 2. 2020

Jste připraveni na pořádně šílenou jízdu? Ne, nejste. Nebudu vám lhát. Na to, co se děje na stránkách knihy Jak oškubat mafiány a zůstat naživu nemůžete být připraveni. Je to neskutečně nesourodá směs všech možných situací a emocí, které vám nedají spát a vy budete schopni si příběh přečíst na jeden (možná dva) zátahy.

Všechno začne ve chvíli, kdy je Renin manžel Vik zastřelen na zápraží svého domu malým Saulem, který si chce udělat jméno tím, že jej zastřelí. No, holt typičtí mafiáni, co si budeme…
Jenže Rena, celý život spořádaná žena, která se nepřipletla k ničemu zlému a nezajímala se o manželovy obchody, díky tomu ztratila kontakt se svou dcerou a vnučkou.
Žije tedy sama a jednoho dne u ní zazvoní soused Enzio s kyticí kopretin a tím odstartuje zběsilou jízdu šílených zvratů, sarkastických okamžiků a vtipných situací.

Rena po setkání s Enziem odjede v jeho Impale (to je auto, kdo kouká na Mistry zastavárny tak ví), za svou dcerou a vnučkou. Dcera ji odpálkuje a díky tomu se seznámí s Lacey, která žije naproti její dcery v domě. Lacey je bývalá pornohvězda, obléká se pořád „mladě“ a vůbec žije docela zvláštním životem.
Když se tyto dvě začnou sbližovat a sdělovat si nějaké informace, i přes značné rozdíly jim dojde, že by tohle mohlo klapat.
A pak se ještě dějí věci u Adrienny, což je Renina dcera a Lucie (vnučka), kdy musí začít balit, protože odjíždějí směr kanadská divočina, jenže Lucie se nakonec ocitne na cestě s Renou. A pak ještě…. Ale víte co? Tohle nebudu popisovat, to si prostě musíte přečíst, abyste sami na sobě pocítili, co je to za šílenou, zběsilou, nečekanou jízdu.

Musím říct, že už od začátku jsem měla pocit, jako by mě někdo naprogramoval, abych měla pocit, že čtu rychlým tempem. V příběhu se pořád něco děje a kniha Jak oškubat mafiány a zůstat naživu vám nedá ani chvilku na vydechnutí.
Všechny postavy, které se v příběhu objeví, na vás budou působit jako odpadlíci nebo samotáři, jako zvrhlíci nebo nepochopení, ale přitom budou mít jedno společné. Hledají tu nejjednodušší cestu životem s někým, kdo jim bude rozumět a bude jim oporou.

„Neměl jsem na tebe mířit tou pistolí; omlouvám se,“ řekne Bobby a dá si další doušek vodky. „To je tím, že jsem se do tebe tak bláznivě zamiloval, Lacey. Nikdy dřív se mi nic takovýho nestalo.“

Nevím, jak to autor udělal, ale při čtení jsem měla pocit, že nestíhám. Tím nemyslím, že bych ději nerozuměla, to naopak, všechno je jasné, ale ten způsob, jak se všechno vyvíjí, měla jsem pocit, že musím být pořád na nohou, v poklusu, aby mi tam neujelo auto, tam někdo nevystřelil beze mě, tam někdo někomu nenatáhnul a já u toho náhodou chyběla… Bylo to skvělé, ještě teď, když tuto recenzi píšu, tak mám pocit, že píšu hrozně pomalu… 

V anotaci je kniha Jak oškubat mafiány a zůstat naživu přirovnávána k tvorbě Quentina Tarantina, ale mi to spíše evokovalo Irvina Welshe a jeho Slušnou jízdu.

Je to příběh, kde nechybí vůbec nic, co by měl správný román, napsaný o mafiánech a s nadsázkou mít.
Na stránkách na vás bude čekat humor, spousta ironických, odporně sarkastických hlášek, docela dost krvavých scén, několik sprostých slov, ale také něco pohodového a milého.

Celý děj je vyprávěn z pohledů všech hlavních postav, někdy i „vedlejších“, a líbilo se mi, jak jeden problém působí na každého jinak. Někdo se hroutí, někdo to bere v klidu a společně se dokážou z toho vyhrabat se ctí a hrdostí.
Autor u psaní myslel na všechno, cílil na každého čtenáře, který chce zažít pořádné dobrodružství, s šílenými zvraty, ale také lehkou dávkou porozumění a uvědomění.
Jak oškubat mafiány a zůstat naživu je knihou, kterou vám rozhodně doporučím a zaručím vám, že se budete skvěle bavit.

 

Recenzi najdete na blogu Daramegan

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
Při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Platba kartou nebo hotově
Aktuality
RECENZE: Běh o život
RECENZE: Běh o život
28. 7. 2020
"I když má Běh o život jen něco málo přes 200 stran, kniha mě chytla opravdu od první strany."
RECENZE: Temná věž VI: - Zpěv Susannah
RECENZE: Temná věž VI: - Zpěv Susannah
22. 7. 2020
"Čas se krátí, paprsek praská, je třeba zachránit Susannah a nespočet světů je v ohrožení."
RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu
RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu
2. 7. 2020
"Kniha byla dokonale vyvážená - vtipné, osvěžující, lehké vyprávění proložené informacemi pro budoucí návštěvníky Francie a samozřejmě recepty."
RECENZE: Růže a čokoláda
RECENZE: Růže a čokoláda
30. 6. 2020
"Růžová vila, ty nejlepší čokoládové pralinky a krabička ukrývající rodinná tajemství."
RECENZE: Vaříme pod širákem
RECENZE: Vaříme pod širákem
24. 6. 2020
"V knize najdete spousty dobrot, které nemusíte nutně připravovat venku na otevřeném ohni, ale také klidně doma!"
RECENZE: Temná věž V. - Vlci z Cally
RECENZE: Temná věž V. - Vlci z Cally
22. 6. 2020
"Obdivuji, jak má King celý svět i putování pistolníků promyšlené."
RECENZE: Volá Moskva
RECENZE: Volá Moskva
1. 6. 2020
"Knížku bych doporučila každému, kdo má pocit, že o Rusku toho moc neví."
RECENZE: Dolanův cadillac
RECENZE: Dolanův cadillac
11. 5. 2020
"Dolanův cadillac pro mě bylo hodně vydařené čtení, které jsem si opravdu užila."
RECENZE: Temná věž IV. - Čaroděj a sklo
RECENZE: Temná věž IV. - Čaroděj a sklo
2. 4. 2020
"Tentokrát je příběh více zaměřený na Rolanda, který po naléhání svých přátel, odhaluje svou minulost."
RECENZE: Rose Madder
RECENZE: Rose Madder
30. 3. 2020
'Na své si zde přijdou i milovníci mytologie, což je v Kingových knihách neobvyklý prvek.'