RECENZE: Jak oškubat mafiány a zůstat naživu

7. 2. 2020

Jste připraveni na pořádně šílenou jízdu? Ne, nejste. Nebudu vám lhát. Na to, co se děje na stránkách knihy Jak oškubat mafiány a zůstat naživu nemůžete být připraveni. Je to neskutečně nesourodá směs všech možných situací a emocí, které vám nedají spát a vy budete schopni si příběh přečíst na jeden (možná dva) zátahy.

Všechno začne ve chvíli, kdy je Renin manžel Vik zastřelen na zápraží svého domu malým Saulem, který si chce udělat jméno tím, že jej zastřelí. No, holt typičtí mafiáni, co si budeme…
Jenže Rena, celý život spořádaná žena, která se nepřipletla k ničemu zlému a nezajímala se o manželovy obchody, díky tomu ztratila kontakt se svou dcerou a vnučkou.
Žije tedy sama a jednoho dne u ní zazvoní soused Enzio s kyticí kopretin a tím odstartuje zběsilou jízdu šílených zvratů, sarkastických okamžiků a vtipných situací.

Rena po setkání s Enziem odjede v jeho Impale (to je auto, kdo kouká na Mistry zastavárny tak ví), za svou dcerou a vnučkou. Dcera ji odpálkuje a díky tomu se seznámí s Lacey, která žije naproti její dcery v domě. Lacey je bývalá pornohvězda, obléká se pořád „mladě“ a vůbec žije docela zvláštním životem.
Když se tyto dvě začnou sbližovat a sdělovat si nějaké informace, i přes značné rozdíly jim dojde, že by tohle mohlo klapat.
A pak se ještě dějí věci u Adrienny, což je Renina dcera a Lucie (vnučka), kdy musí začít balit, protože odjíždějí směr kanadská divočina, jenže Lucie se nakonec ocitne na cestě s Renou. A pak ještě…. Ale víte co? Tohle nebudu popisovat, to si prostě musíte přečíst, abyste sami na sobě pocítili, co je to za šílenou, zběsilou, nečekanou jízdu.

Musím říct, že už od začátku jsem měla pocit, jako by mě někdo naprogramoval, abych měla pocit, že čtu rychlým tempem. V příběhu se pořád něco děje a kniha Jak oškubat mafiány a zůstat naživu vám nedá ani chvilku na vydechnutí.
Všechny postavy, které se v příběhu objeví, na vás budou působit jako odpadlíci nebo samotáři, jako zvrhlíci nebo nepochopení, ale přitom budou mít jedno společné. Hledají tu nejjednodušší cestu životem s někým, kdo jim bude rozumět a bude jim oporou.

„Neměl jsem na tebe mířit tou pistolí; omlouvám se,“ řekne Bobby a dá si další doušek vodky. „To je tím, že jsem se do tebe tak bláznivě zamiloval, Lacey. Nikdy dřív se mi nic takovýho nestalo.“

Nevím, jak to autor udělal, ale při čtení jsem měla pocit, že nestíhám. Tím nemyslím, že bych ději nerozuměla, to naopak, všechno je jasné, ale ten způsob, jak se všechno vyvíjí, měla jsem pocit, že musím být pořád na nohou, v poklusu, aby mi tam neujelo auto, tam někdo nevystřelil beze mě, tam někdo někomu nenatáhnul a já u toho náhodou chyběla… Bylo to skvělé, ještě teď, když tuto recenzi píšu, tak mám pocit, že píšu hrozně pomalu… 

V anotaci je kniha Jak oškubat mafiány a zůstat naživu přirovnávána k tvorbě Quentina Tarantina, ale mi to spíše evokovalo Irvina Welshe a jeho Slušnou jízdu.

Je to příběh, kde nechybí vůbec nic, co by měl správný román, napsaný o mafiánech a s nadsázkou mít.
Na stránkách na vás bude čekat humor, spousta ironických, odporně sarkastických hlášek, docela dost krvavých scén, několik sprostých slov, ale také něco pohodového a milého.

Celý děj je vyprávěn z pohledů všech hlavních postav, někdy i „vedlejších“, a líbilo se mi, jak jeden problém působí na každého jinak. Někdo se hroutí, někdo to bere v klidu a společně se dokážou z toho vyhrabat se ctí a hrdostí.
Autor u psaní myslel na všechno, cílil na každého čtenáře, který chce zažít pořádné dobrodružství, s šílenými zvraty, ale také lehkou dávkou porozumění a uvědomění.
Jak oškubat mafiány a zůstat naživu je knihou, kterou vám rozhodně doporučím a zaručím vám, že se budete skvěle bavit.

 

Recenzi najdete na blogu Daramegan

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Platba kartou nebo hotově
Aktuality
RECENZE: Zas a zas
RECENZE: Zas a zas
5. 1. 2021
"Kniha není jednoduchá ke čtení, je hloubavá, je ideální pro někoho, kdo nechce plytký příběh."
RECENZE: Pátá čtvrtina
RECENZE: Pátá čtvrtina
17. 12. 2020
'Všechny povídky se vyznačují tím, co umí King opravdu dobře - propracovanou psychologií postav.'
RECENZE: Zelená míle
RECENZE: Zelená míle
15. 12. 2020
'Je to příběh, který Vás dostane jak při samotném čtení, tak ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po dočtení.'
RECENZE: Ztracená historie snů
RECENZE: Ztracená historie snů
7. 12. 2020
"Pokud vás baví historické romány - budete nadšeni."
RECENZE: Jak zemřít osamocen
RECENZE: Jak zemřít osamocen
20. 11. 2020
'Určitě Vám Jak zemřít osamocen doporučuji. Ať už pro Vás, pokud máte rádi vtipné a sarkastické knížky anebo jako dárek pod stromeček pro někoho z Vašich blízkých, kdo je na této vlně humoru naladěn.'
RECENZE: Povědomá temnota
RECENZE: Povědomá temnota
18. 11. 2020
"Nekompromisní vyprávění vás zcela pohltí a dostane svou dravostí i syrovou realitou."
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
18. 11. 2020
"Pro všechny milovníky hlubokých příběhů s emotivním laděním román Pohlednice bez podpisu vřele doporučuji."
RECENZE: 24 vzpomínek
RECENZE: 24 vzpomínek
18. 11. 2020
"Myšlenkový přesah vám dá spoustu látky k přemýšlení, buď nad svým partnerským vztahem, nebo nad dosavadním životem."
RECENZE: Na plný plyn
RECENZE: Na plný plyn
26. 10. 2020
"Povídky jsou dost různorodé, takže se jich dá číst víc za sebou aniž by Vám splývaly, což považuji za velkou výhodu."
RECENZE: Hrdinové
RECENZE: Hrdinové
16. 10. 2020
"Hrdinové na mě chvilkami působili stylem, že autor sedí v křesle a vše mi vypráví."