RECENZE: Jak oškubat mafiány a zůstat naživu

7. 2. 2020

Jste připraveni na pořádně šílenou jízdu? Ne, nejste. Nebudu vám lhát. Na to, co se děje na stránkách knihy Jak oškubat mafiány a zůstat naživu nemůžete být připraveni. Je to neskutečně nesourodá směs všech možných situací a emocí, které vám nedají spát a vy budete schopni si příběh přečíst na jeden (možná dva) zátahy.

Všechno začne ve chvíli, kdy je Renin manžel Vik zastřelen na zápraží svého domu malým Saulem, který si chce udělat jméno tím, že jej zastřelí. No, holt typičtí mafiáni, co si budeme…
Jenže Rena, celý život spořádaná žena, která se nepřipletla k ničemu zlému a nezajímala se o manželovy obchody, díky tomu ztratila kontakt se svou dcerou a vnučkou.
Žije tedy sama a jednoho dne u ní zazvoní soused Enzio s kyticí kopretin a tím odstartuje zběsilou jízdu šílených zvratů, sarkastických okamžiků a vtipných situací.

Rena po setkání s Enziem odjede v jeho Impale (to je auto, kdo kouká na Mistry zastavárny tak ví), za svou dcerou a vnučkou. Dcera ji odpálkuje a díky tomu se seznámí s Lacey, která žije naproti její dcery v domě. Lacey je bývalá pornohvězda, obléká se pořád „mladě“ a vůbec žije docela zvláštním životem.
Když se tyto dvě začnou sbližovat a sdělovat si nějaké informace, i přes značné rozdíly jim dojde, že by tohle mohlo klapat.
A pak se ještě dějí věci u Adrienny, což je Renina dcera a Lucie (vnučka), kdy musí začít balit, protože odjíždějí směr kanadská divočina, jenže Lucie se nakonec ocitne na cestě s Renou. A pak ještě…. Ale víte co? Tohle nebudu popisovat, to si prostě musíte přečíst, abyste sami na sobě pocítili, co je to za šílenou, zběsilou, nečekanou jízdu.

Musím říct, že už od začátku jsem měla pocit, jako by mě někdo naprogramoval, abych měla pocit, že čtu rychlým tempem. V příběhu se pořád něco děje a kniha Jak oškubat mafiány a zůstat naživu vám nedá ani chvilku na vydechnutí.
Všechny postavy, které se v příběhu objeví, na vás budou působit jako odpadlíci nebo samotáři, jako zvrhlíci nebo nepochopení, ale přitom budou mít jedno společné. Hledají tu nejjednodušší cestu životem s někým, kdo jim bude rozumět a bude jim oporou.

„Neměl jsem na tebe mířit tou pistolí; omlouvám se,“ řekne Bobby a dá si další doušek vodky. „To je tím, že jsem se do tebe tak bláznivě zamiloval, Lacey. Nikdy dřív se mi nic takovýho nestalo.“

Nevím, jak to autor udělal, ale při čtení jsem měla pocit, že nestíhám. Tím nemyslím, že bych ději nerozuměla, to naopak, všechno je jasné, ale ten způsob, jak se všechno vyvíjí, měla jsem pocit, že musím být pořád na nohou, v poklusu, aby mi tam neujelo auto, tam někdo nevystřelil beze mě, tam někdo někomu nenatáhnul a já u toho náhodou chyběla… Bylo to skvělé, ještě teď, když tuto recenzi píšu, tak mám pocit, že píšu hrozně pomalu… 

V anotaci je kniha Jak oškubat mafiány a zůstat naživu přirovnávána k tvorbě Quentina Tarantina, ale mi to spíše evokovalo Irvina Welshe a jeho Slušnou jízdu.

Je to příběh, kde nechybí vůbec nic, co by měl správný román, napsaný o mafiánech a s nadsázkou mít.
Na stránkách na vás bude čekat humor, spousta ironických, odporně sarkastických hlášek, docela dost krvavých scén, několik sprostých slov, ale také něco pohodového a milého.

Celý děj je vyprávěn z pohledů všech hlavních postav, někdy i „vedlejších“, a líbilo se mi, jak jeden problém působí na každého jinak. Někdo se hroutí, někdo to bere v klidu a společně se dokážou z toho vyhrabat se ctí a hrdostí.
Autor u psaní myslel na všechno, cílil na každého čtenáře, který chce zažít pořádné dobrodružství, s šílenými zvraty, ale také lehkou dávkou porozumění a uvědomění.
Jak oškubat mafiány a zůstat naživu je knihou, kterou vám rozhodně doporučím a zaručím vám, že se budete skvěle bavit.

 

Recenzi najdete na blogu Daramegan

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'