Recenze knihy Hotová zlodějka uznávaného scenáristy Augustuse Rosea. Vydejte se hledat Duchampův kód.

25. 10. 2017

Mysteriózní, dobrodružné, neúprosně napínavé

 
 
Autor knihy Augustus Rose je uznávaným scenáristou a kniha Hotová zlodějka je jeho prvním románem. Knihy píše již dávno, ale jak sám říká, zatím zůstávaly v krabicích, šuplících a počítačích.
Základní dějová linky příběhu vzdáleně připomíná Brownovu Šifru mistra Leonarda. Postavy, které Rose dokonale vykresluje na pozadí prašných ulic Philadelphie, však nejsou zdaleka tak černobílé, a to včetně hlavní hrdinky Lee.
 
 
 

RECENZE:

 

Hotová zlodějka je románová prvotina amerického scenáristy jménem Augustus Rose. Poprvé vyšla v roce 2017, a to jak v originále, tak v českém překladu.

Hlavní hrdinkou knihy je sedmnáctiletá Lee, jejíž život se ostře vymyká představám o ideálním způsobu žití. Už odmalička ji bavilo krást. Začala na drobných předmětech v aktovkách svých spolužáků … a skončila u krádeží v supermarketech, kde se specializovala na oblečení, které potom prodávala po škole. Utržené peníze si schovávala na školné … jenže osud s ní měl poněkud jiné plány

Lee se díky svým drogovým večírkům dostává do vězení, střetává se s šikanou … ale i s ukázkovou formou přátelství. Její dobrodružná a neohrožená povaha jí ale pomůže z vězení utéct. Dostane se až do hotova_zlodejka2„Křišťálového zámku“, budovy, která se stará o lidi z ulice – stačí žebrat, něco přispět … a máte střechu nad hlavou i jídlo. Jenže život tady má jistá pravidla. A Lee je tradičně nedodrží. Opět uteče a tentokrát s sebou bere ještě zvláštní umělecký předmět od Marcela Duchampa.

hotova_zlodejkaDo této chvíle se celý příběh podobá knihám o drogách, mládí a chybách, které tento způsob života přináší. Nyní se ale všechno mění. Lee se setkává s Tomem, mladíkem, který se rád baví nelegálním prozkoumáváním starých budov. Tady se všechno mění a kniha se stává příběhem podobným těm, jež nám podává Dan Brown (Šifra mistra Leonarda).
Záhadný umělecký objekt, Lee pronásledovaná skupinou Societé Anonyme, která po ní chce objekt zpátky, příběhy o umění sahající hluboko do historie, záhady, napětí, tajemné budovy a spolky … to všechno najednou Hotová zlodějka přináší.

Hlavní hrdinka je zvědavá, neohrožená osobnost, které osud přinese do cesty skutečně nevídané události. A to se původně chtěla dostat jen do jiného města a pracovat v knihkupectví …
Tím, že autor stvořil tak neskutečně akční a zvídavou hlavní postavu, nenudí se čtenář ani na jediné stránce. Kniha má od samého začátku spád, je plná akce, zajímavých zvratů i setkání. Jde o skutečně promyšlený a propracovaný příběh, ve kterém všechno souvisí se vším a v závěru ani přátelství ve vězení nejsou jen tak náhodná.

Kniha má celkem devět částí a každá část je dál rozdělena na kapitoly. Doporučuji se, před každou částí, zamyslet nad jejím názvem. Čistě jen tak, z vlastního zájmu, si představit, co by mohl název všechno prozrazovat o samotném ději.
Jejímu obsahu nelze vlastně nic vyčíst. Knihu ocení každý čtenář, kdo má rád tajemství, napětí, koho v knize baví tematika drog, squatu a života natolik bohémského, že se nezalekne přespání v místnosti, kde se prokazatelně někdo zastřelil. Augustus Rose si nepotrpí na převratné popisy, postavy poznáváte skrz jejich jednání, místa skrze události, které se v nich dějí. Jste součástí této knihy a opustíte ji po dočtení poslední věty.

 

Autor recenze: Andrea KOMÁRKOVÁ
blog Život mezi písmenky

 


KOUPIT KNIHU:

navrh_Hotova_zlodejka

 

 

zlodejka_1230x360

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'