Recenze knihy Hotová zlodějka uznávaného scenáristy Augustuse Rosea. Vydejte se hledat Duchampův kód.

25. 10. 2017

Mysteriózní, dobrodružné, neúprosně napínavé

 
 
Autor knihy Augustus Rose je uznávaným scenáristou a kniha Hotová zlodějka je jeho prvním románem. Knihy píše již dávno, ale jak sám říká, zatím zůstávaly v krabicích, šuplících a počítačích.
Základní dějová linky příběhu vzdáleně připomíná Brownovu Šifru mistra Leonarda. Postavy, které Rose dokonale vykresluje na pozadí prašných ulic Philadelphie, však nejsou zdaleka tak černobílé, a to včetně hlavní hrdinky Lee.
 
 
 

RECENZE:

 

Hotová zlodějka je románová prvotina amerického scenáristy jménem Augustus Rose. Poprvé vyšla v roce 2017, a to jak v originále, tak v českém překladu.

Hlavní hrdinkou knihy je sedmnáctiletá Lee, jejíž život se ostře vymyká představám o ideálním způsobu žití. Už odmalička ji bavilo krást. Začala na drobných předmětech v aktovkách svých spolužáků … a skončila u krádeží v supermarketech, kde se specializovala na oblečení, které potom prodávala po škole. Utržené peníze si schovávala na školné … jenže osud s ní měl poněkud jiné plány

Lee se díky svým drogovým večírkům dostává do vězení, střetává se s šikanou … ale i s ukázkovou formou přátelství. Její dobrodružná a neohrožená povaha jí ale pomůže z vězení utéct. Dostane se až do hotova_zlodejka2„Křišťálového zámku“, budovy, která se stará o lidi z ulice – stačí žebrat, něco přispět … a máte střechu nad hlavou i jídlo. Jenže život tady má jistá pravidla. A Lee je tradičně nedodrží. Opět uteče a tentokrát s sebou bere ještě zvláštní umělecký předmět od Marcela Duchampa.

hotova_zlodejkaDo této chvíle se celý příběh podobá knihám o drogách, mládí a chybách, které tento způsob života přináší. Nyní se ale všechno mění. Lee se setkává s Tomem, mladíkem, který se rád baví nelegálním prozkoumáváním starých budov. Tady se všechno mění a kniha se stává příběhem podobným těm, jež nám podává Dan Brown (Šifra mistra Leonarda).
Záhadný umělecký objekt, Lee pronásledovaná skupinou Societé Anonyme, která po ní chce objekt zpátky, příběhy o umění sahající hluboko do historie, záhady, napětí, tajemné budovy a spolky … to všechno najednou Hotová zlodějka přináší.

Hlavní hrdinka je zvědavá, neohrožená osobnost, které osud přinese do cesty skutečně nevídané události. A to se původně chtěla dostat jen do jiného města a pracovat v knihkupectví …
Tím, že autor stvořil tak neskutečně akční a zvídavou hlavní postavu, nenudí se čtenář ani na jediné stránce. Kniha má od samého začátku spád, je plná akce, zajímavých zvratů i setkání. Jde o skutečně promyšlený a propracovaný příběh, ve kterém všechno souvisí se vším a v závěru ani přátelství ve vězení nejsou jen tak náhodná.

Kniha má celkem devět částí a každá část je dál rozdělena na kapitoly. Doporučuji se, před každou částí, zamyslet nad jejím názvem. Čistě jen tak, z vlastního zájmu, si představit, co by mohl název všechno prozrazovat o samotném ději.
Jejímu obsahu nelze vlastně nic vyčíst. Knihu ocení každý čtenář, kdo má rád tajemství, napětí, koho v knize baví tematika drog, squatu a života natolik bohémského, že se nezalekne přespání v místnosti, kde se prokazatelně někdo zastřelil. Augustus Rose si nepotrpí na převratné popisy, postavy poznáváte skrz jejich jednání, místa skrze události, které se v nich dějí. Jste součástí této knihy a opustíte ji po dočtení poslední věty.

 

Autor recenze: Andrea KOMÁRKOVÁ
blog Život mezi písmenky

 


KOUPIT KNIHU:

navrh_Hotova_zlodejka

 

 

zlodejka_1230x360

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Platba kartou nebo hotově
Aktuality
RECENZE: Zas a zas
RECENZE: Zas a zas
5. 1. 2021
"Kniha není jednoduchá ke čtení, je hloubavá, je ideální pro někoho, kdo nechce plytký příběh."
RECENZE: Pátá čtvrtina
RECENZE: Pátá čtvrtina
17. 12. 2020
'Všechny povídky se vyznačují tím, co umí King opravdu dobře - propracovanou psychologií postav.'
RECENZE: Zelená míle
RECENZE: Zelená míle
15. 12. 2020
'Je to příběh, který Vás dostane jak při samotném čtení, tak ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po dočtení.'
RECENZE: Ztracená historie snů
RECENZE: Ztracená historie snů
7. 12. 2020
"Pokud vás baví historické romány - budete nadšeni."
RECENZE: Jak zemřít osamocen
RECENZE: Jak zemřít osamocen
20. 11. 2020
'Určitě Vám Jak zemřít osamocen doporučuji. Ať už pro Vás, pokud máte rádi vtipné a sarkastické knížky anebo jako dárek pod stromeček pro někoho z Vašich blízkých, kdo je na této vlně humoru naladěn.'
RECENZE: Povědomá temnota
RECENZE: Povědomá temnota
18. 11. 2020
"Nekompromisní vyprávění vás zcela pohltí a dostane svou dravostí i syrovou realitou."
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
18. 11. 2020
"Pro všechny milovníky hlubokých příběhů s emotivním laděním román Pohlednice bez podpisu vřele doporučuji."
RECENZE: 24 vzpomínek
RECENZE: 24 vzpomínek
18. 11. 2020
"Myšlenkový přesah vám dá spoustu látky k přemýšlení, buď nad svým partnerským vztahem, nebo nad dosavadním životem."
RECENZE: Na plný plyn
RECENZE: Na plný plyn
26. 10. 2020
"Povídky jsou dost různorodé, takže se jich dá číst víc za sebou aniž by Vám splývaly, což považuji za velkou výhodu."
RECENZE: Hrdinové
RECENZE: Hrdinové
16. 10. 2020
"Hrdinové na mě chvilkami působili stylem, že autor sedí v křesle a vše mi vypráví."