RECENZE: Hitlerovo tajemství

12. 7. 2021

Profesor historie z Cambridge Tom Wilde se v roce 1941 vydává do nacistického Německa pro balíček s tajnými informacemi, které mohou zvrátit válku. Záhy zjistí, že nejde o balíček, ale o osobu, jejíž existence má opravdu potenciál zdiskreditovat Hitlera a přispět k pádu Třetí říše. To je základní zápletka románu Hitlerovo tajemství od Roryho Clementse. Nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA opět předvedlo dobrý čich na zahraniční titulky a českému čtenáři předložilo dílo, které stojí za to stát se prázdninovým společníkem příznivcům alternativní historie.

Myslím si, že můžu prozradit, o jakou tajemnou osobu jde, jelikož to čtenář pochopí velmi brzy. Tom Wilde má v Německu najít a zachránit holčičku, která je s největší pravděpodobností Hitlerovou dcerou. Matkou by měla být Geli Raubalová, Hitlerova neteř a milenka.

Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav. Od hrdinného profesora po nacistickou sebranku, která se mu v jeho misi snaží zabránit ze všech sil. Počet mrtvol je přiměřený, zápletka jasná a dějová linie přímá. V segmentu odpočinkové literatury to není až tak samozřejmé, o čemž se čtenáři často přesvědčí i v případě u nás daleko známějších autorů.

Rory Clements se v doslovu svěřuje s tím, že v rámci přípravy na psaní Hitlerova tajemství projel poctivě Německo. Je to vidět, svoje poznatky bohatě využil a zdá se, že přípravu nezanedbal ani v případě studia literatury. Historické postavy vylíčil velmi plasticky a zábavně, stejně tak reálie života ve Třetí říši. Tom Wilde jako hlavní postava románu nevyniká žádnými superschopnostmi, jde prostě o chytrého chlápka, který občas pomůže britské tajné službě s plněním důležitých úkolů. Záchrana Hitlerovy dcery je napínavá, plná zvratů a jak již bylo řečeno, lemována mrtvolami zloduchů i těch, co stáli na správné straně.

Autor prostě umí. Kromě perfektní přípravy umí dobře vyprávět, zbytečně nekomplikuje děj a nesnaží se čtenáře zbytečně mást. O jaké tajemství jde, prozradí hned na začátku, takže čtenáře musí napínat alespoň tím, jak to celé dopadne. Více než 400 stran přečtete rychle, budete si to užívat a vychutnávat. Hitlerovo tajemství je podle mého názoru ideální společník k dece u vody i deštivé odpoledne doma.

Recenzi najdete na serveru HistorieBlog.cz

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'
RECENZE: Když teče krev
RECENZE: Když teče krev
11. 6. 2021
'Jsem ráda, že autor je stále „výkonný“ a má nápady, které nám, fanouškům, opět pomůžou oprostit se od reality a užít si nejen absurdity, ale také zlo či smrt jeho očima.'