RECENZE: Filmový klub osamělých srdcí

2. 1. 2020

„Lidé jsou jako stromy. Čím jsou starší, tím více mají letokruhů a tím bohatší jsou o zážitky a zkušenosti. Čím déle žijete, tím spíše máte nárok na nějaké slabůstky…“ A obyvatelé domova s pečovatelskou službou mají těch slabůstek a roztodivností plnou nůši. A vše se ještě prohloubí, když jsou do jejich domova nastěhováni mladí studenti. Jedinou věcí, kterou mají společnou, je sledování starých, černobílých filmů, kdy muži byli muži, a ženy byly dámy. Vítejte ve FILMOVÉM KLUBU OSAMĚLÝCH SRDCÍ.

Devatenáctiletá Jenny Ebertová utíká před svým zpackaným životem na novou univerzitu. Na minulé škole, kde studovala ekonomii, se totálně znemožnila a navíc se ještě pohádala s rodiči, kteří nechtějí vidět její vášeň pro staré, černobílé filmy. V Lancashiru nastupuje do druhého ročníku a jejím oborem je vysněná filmová věda. Specializuje se na tzv. filmy noir neboli staré kriminální filmy. Její dědeček kdysi čtyři takové filmy natočil, ale jejich neúspěšnost je navždy pohřbila v hlubinách času. Původně měla, jako každý jiný student, bydlet na kolejích, ale jelikož nový obytný blok se stále ještě dostavuje, je umístěna spolu s dalšími třemi studenty do domova s pečovatelskou službou, který je známý jako dům U zapadajícího slunce.

Má pouze pár starých obyvatel, ale za to je to opravdu vybraná společnost. Jeden je rasista, další si žmoulá v ruce kapesníčky, o kterých tvrdí, že jsou to šperky a nemůže chybět ani stará dáma, kterou chytá amok pokaždé, když uvidí čokoládový dort. Ale stejně jako mají obyvatelé domova své vrtochy a mouchy, tak i Jenny má své libůstky, ke kterým utíká. Odmítá žít svůj vlastní život, jednodušší je pro ni stylizovat se do postav filmových hrdinů a snaží se tak žít ten jejich. Jak najít společnou řeč, když je od sebe dělí propast několika desítek let i rozdílnost názorů? Jejich společné soužití je otevřenou válkou, ale postupem času zjišťují, že si můžou navzájem přeci jenom něco předat. Vše odstartuje první filmová noc, kterou Jenny uspořádá, ale zároveň s ní se odstartuje i minulost všech účastníků, která stále prorůstá do současnosti…

Něžná, dojemná kniha Filmový klub osamělých srdcí vás vezme na návštěvu mezi staré, osamělé lidi, kteří bývají občas zmatení, ale také mají otevřené srdce a spoustu životních zkušeností. Každý obyvatel tohoto domova má svůj životní příběh a život se s nimi leckdy nemazlil.

Pan Robinson založí paže na hrudi. „Už toho nechte, zlato. Všechny nás sem odložili. A nikdy nás nikdo nepřijede navštívit. Odvezli nás na konec světa a zahodili. Vás, mně, támhletoho zatracenýho Ibizu Joea, úplně všechny. Nikdo nás nechce. Všichni jsme zůstali sami. Čím dřív si to přiznáte, tím dřív se můžeme všichni věnovat tomu, co je nevyhnutelné.“

„Ale čemu, Robo?“ zeptá se Joe. „Co je nevyhnutelné?“

Pan Robinson pokrčí rameny. „Pomalé čekání na osamělou smrt. Co jiného nám zbývá?“

Ale nenechte se zmást, že se bude jednat pouze o neradostné čtení. Autor do příběhu zakomponoval i trochu toho nenásilného humoru, který odlehčuje dojemné vyprávění a nebudete ochuzeni ani o romantickou linku. Navíc vás čeká i amatérské, detektivní pátrání a překvapivé rozuzlení.

Každá z kapitol je pojmenována po filmu, které byly natočeny na přelomu 50. a 60. let a pokud si dáte tu práci, opravdu je na „netu“ objevíte. Začátek knihy vás seznámí s Jenny, která se ve svém životě stále hledá a útěchu nachází ve své jediné lásce – filmu. Musím říct, že ačkoli to byla vcelku sympatická osoba, její ustavičné „převtělování“ do cizích postav mě v polovině knihy už začínalo iritovat. Jestli staří obyvatelé domova byli zmatení, tak je to úplné nic proti Jenny. 

Co mě nejvíce bavilo z celé knihy, byli právě tito lehce „bláznivý“ usedlíci žijící v domově. Na začátku vyprávění je poznáte jako naprosto nemožný důchodce, abyste po postupném odkrývání jejich příběhů a duše poznali, o jak jedinečné lidi se jedná.

Autor knihy David M. Barnett celý příběh pojal jako něžné, dojemné vyprávění, které nepostrádá empatii a cit. Naleznete v něm spoustu zajímavých myšlenek a životních mouder, které se vás jistě dotknou. Navíc celé finále pojal s velkou grácií a připravil si pro své čtenáře překvapivý závěr.

Pokud máte rádi příběhy, které si jen tak plynou, žijí si svým vlastním životem, a přesto ve vás zanechají příjemný pocit, pak kniha Filmový klub osamělých srdcí je určena pro vás.

Recenzi najdete na blogu Kniha za knihou

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
Při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Platba kartou nebo hotově
Aktuality
RECENZE: Běh o život
RECENZE: Běh o život
28. 7. 2020
"I když má Běh o život jen něco málo přes 200 stran, kniha mě chytla opravdu od první strany."
RECENZE: Temná věž VI: - Zpěv Susannah
RECENZE: Temná věž VI: - Zpěv Susannah
22. 7. 2020
"Čas se krátí, paprsek praská, je třeba zachránit Susannah a nespočet světů je v ohrožení."
RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu
RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu
2. 7. 2020
"Kniha byla dokonale vyvážená - vtipné, osvěžující, lehké vyprávění proložené informacemi pro budoucí návštěvníky Francie a samozřejmě recepty."
RECENZE: Růže a čokoláda
RECENZE: Růže a čokoláda
30. 6. 2020
"Růžová vila, ty nejlepší čokoládové pralinky a krabička ukrývající rodinná tajemství."
RECENZE: Vaříme pod širákem
RECENZE: Vaříme pod širákem
24. 6. 2020
"V knize najdete spousty dobrot, které nemusíte nutně připravovat venku na otevřeném ohni, ale také klidně doma!"
RECENZE: Temná věž V. - Vlci z Cally
RECENZE: Temná věž V. - Vlci z Cally
22. 6. 2020
"Obdivuji, jak má King celý svět i putování pistolníků promyšlené."
RECENZE: Volá Moskva
RECENZE: Volá Moskva
1. 6. 2020
"Knížku bych doporučila každému, kdo má pocit, že o Rusku toho moc neví."
RECENZE: Dolanův cadillac
RECENZE: Dolanův cadillac
11. 5. 2020
"Dolanův cadillac pro mě bylo hodně vydařené čtení, které jsem si opravdu užila."
RECENZE: Temná věž IV. - Čaroděj a sklo
RECENZE: Temná věž IV. - Čaroděj a sklo
2. 4. 2020
"Tentokrát je příběh více zaměřený na Rolanda, který po naléhání svých přátel, odhaluje svou minulost."
RECENZE: Rose Madder
RECENZE: Rose Madder
30. 3. 2020
'Na své si zde přijdou i milovníci mytologie, což je v Kingových knihách neobvyklý prvek.'