RECENZE: Dolores Claiborneová

12. 8. 2021
Dolores Claiborneová dostala nový kabát. No, teda abych byla úplně přesná, dočkala se nového vydání. Ačkoliv mám v knihovně původní vydání v hardbacku, jednoznačně se přikláním k tomuto paperbacku, které má opět úžasnou obálku. Jedná se o jednu z útlejších Kingových knih, takže přečteno budete mít opravdu rychle.

Příběh je zasazen do prostředí malého ostrova Little Tall. Přichází na policejní stanici, kam jde vysvětlit, že opravdu nemá nic společného se smrtí Very Donovanové, která rozhodně nebyla tou nejmilejší obyvatelkou města. Dolores byla Veřina služebná a zdědila po ní majetek, takže tamní obyvatelé se nemohou ubránit jistému podezření. Dolores však začne vypovídat nejen o jejím vztahu s Verou, ale pouští čtenáře nahlédnout do svého životního příběhu, který nebyl zrovna snadný. Mimo jiné popisuje i její komplikovaný vztah s manželem Joem St. Georgem. Čím více Dolores vypráví, tím více je jasné, že v příběhu je mnoho tajemství, která pomalu vyplouvají na povrch.

Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy. Přišlo mi neuvěřitelné, že takovou zpověď ženy dokázal napsat muž a to naprosto uvěřitelnou formou, o které ani chvíli nebudete pochybovat, že by všechno mohlo být jinak. Zvlášť pasáže o manželství a dětech Vás v tomto pocitu jen utvrdí.

Kniha je psána jako ucelený text, který není rozdělený na kapitoly. Což pro mě ze začátku bylo trošku obtížnější na čtení. Celý příběh je vyprávěn dost hovorovým jazykem a Dolores se nebojí věci nazvat pravým jménem. I přes její nelehký osud jsem si bohužel k hlavní hrdince nedokázala vytvořit nějaký bližší vztah a nebyla mi příliš sympatická.

Pokud máte náladu na životní drama , kde hraje podstatnou roli přátelství, nevydařené manželství a láska k dětem, bude Dolores Claiborneová pro Vás to pravé. Navíc kniha není žádná bichle, jak je u Kinga často zvykem. Rozhodně však neočekávejte hororový příběh. Mně osobně je Kingova hororová tvorba bližší, proto jsem s hodnocením knihy tak na půl cesty. Co však autorovi v tomto příběhu nelze upřít je excelentní práce se slovy a popis ženské duše, kterou pomalu pohlcují vynořující se traumata z minulosti.

Recenzi najdete na blogu Knihomolský deník

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 100 Kč
Osobní odběr na Praze 4