RECENZE: Dolanův cadillac

11. 5. 2020
Dolanův cadillac je soubor první poloviny povídek, které vyšly v zahraničí jako Nightmares and Dreamscapes. Druhá část povídek je u nás známá jako Pátá čtvrtina. Zase musím pochválit vzhled obálky, protože po přečtení knihy zjistíte, že je opravdu propracovaná a má svůj důvod.
 
Já osobně jsem velkým fanouškem povídek. Na někoho jsou příliš krátké a nemá je rád, ale mně přijde, že zde je poznat, jestli autor dokáže čtenáře napínat i na menším počtu stránek. A Dolanův cadillac pro mě rozhodně nebyl zklamání. Velmi mě nadchl už samotný úvod knihy od autora, kde King vypráví tomu, jak věřil, že vlak může vykolejit díky minci na kolejích, jak žijí obrovští krokodýli v potrubí a hlavně klade důraz na to, že je důležité věřit, ať už na duchy nebo cokoliv jiného. Tento úvod je opravdu velmi povedený a čtenáře dokonale naladí na povídkovou jízdu, která následuje v zápětí.
 
Povídkovou část otevírá Dolanův cadillac, který vypráví o učiteli, který chce pomstít smrt manželky, která byla zabita. Slyší hlasy a touží po pomstě, kombinace, která Vám zaručí skvělou jízdu. Další skvělá povídka je Nechte dítek jíti ke mně , kde stárnoucí učitelka uslyší od žáka tajemnou větu "Zítra se stane něco zlého." A opravdu tomu tak bude. Co se stane, Vám určitě neprozradím, ale mohu Vám říct, že ten konec jsem rozdýchávala hodně dlouho a tato povídka se mi líbila úplně nejvíc z celé knihy. I fanoušci upírské tématiky si přijdou na své a to v povídce Pilot, kde nebude chybět pořádná dávka krve. Další špičkovou povídkou je rozhodně Prst. Představte si, že ve výlevce najdete prst, který neustále škrábe a dokonce roste. Zde si King dal opravdu záležet a celá absurdní situace je naprosto skvěle vylíčena. Další velmi povedenou povídkou jsou Zuby, o strašidelných cvakajících zubech, se kterými není radno si zahrávat. Pokud vyhledáváte duchařiny, oblíbíte si povídku Tenisky, která je také velmi vydařená. A knihu uzavírá povídka Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu? Zde si přijdou na své všichni, kdo mají rádi hudbu a pořádně divoké povídky.
 
Nebudu lhát, že mě všechny povídky nadchly, to určitě ne, pro mě byly slabší povídky například Konec celé patálie a Věnování a Přerůstá vás, to byly za mě takové průměrné povídky, které mi příliš neučarovaly.
 
V závěru na čtenáře čeká komentář Stephena Kinga k jednotlivým povídkám, který se podle mě také velmi povedl a čtenář se zase dozvěděl něco zajímavého, co umocnilo zážitek z povídek.
 
Dolanův cadillac pro mě bylo hodně vydařené čtení, které jsem si opravdu užila. Povídky se mi četly opravdu rychle a lehce a vlastně skoro každá mě něčím zaujala. U mnohých jsem měla husí kůži, nad mnohými jsem více přemýšlela, ale v závěru to pro mě byl skvělý čtenářský zážitek. King zde dokazuje, že čtenáře umí vyděsit i na pár stránkách a potvrzuje to, že je mistrem ve svém oboru.
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'