RECENZE: Danse Macabre

26. 10. 2017

Kniha mě provázela pár dlouhých večerů a nelituji ani minuty, kterou jsem společně s Kingem protančila.

 
Knihu o hororu jako kulturním fenoménu napsal Stephen King s vervou a velkou láskou k tématu. Do podmanivého průvodce specifickým žánrem vložil pronikavé postřehy i upřímná vyznání, odhalil své zdroje inspirace a nabídl zasvěcené komentáře ke slavným i obskurním dílům, od Draculy po Záhadu Blair Witch.
 

RECENZE:

 
Napadá vás, jakým způsobem je propojen horor s humorem? V čem jsou autoři fantastiky odlišní od nás obyčejných smrtelníků? Proč je podle Kinga Záda Blair Witch jedním z nejlepších hororů? A věděli jste, že Audrey Hepburnová v jednom taky hrála?
 
Po třiceti čtyřech letech od prvního vydání ve Spojených státech se i my máme možnost seznámit s pozoruhodným dílem mistra Stephena Kinga, který kriticky hodnotí hororová díla posledních třicet let (do roku 1980) od knižních a rádiových po televizní a filmové adaptace.
 
Vytyčuje základní body, zmiňuje nejdůležitější autory, režiséry. Nejde ale o nudný výčet VŠECH děl za třicet let. King pro čtenáře pečlivě prosel písek a servíruje nám jen ty úlomky diamantů, které za to danse230x230stojí. Nezapomíná zmínit (jen velmi letmo) i vlastní díla, při čemž ale nepůsobí nabubřele. Je především skvělý vypravěč, takže při jeho kritikách, budete co dvě strany potlačovat nutkání se smát.
"Na místě se vzápětí srotí dav lidí (nikde se nevysvětluje, co tam ve tři ráno, navíc v zimě všichni ti lidé dělali; možná všichni diskutovali o tom, co měl Robinson Crusoe místo kapes, když plaval k potápějící se lodi)…"
 
Ale pozor, není to jen "plkání" nebo krátké anotace. Autor jde do hloubky, a ačkoli, jak sám píše, nechce působit jako nudný profesor, některé rozbory jsou skutečně vyčerpávající (zejména ve chvílích, kdy jste o onom díle neslyšeli ani z rychlíku). Nechybí ani poznámky pod čarou, rejstřík a dokonce seznam doporučených filmových a knižních hororů (v příloze I a II). Seznamuje nás se základními archetypy žánru (a leckterý sečtělý fanoušek snadno přiřadí Kingovy knihy do "škatulek"), inspirační zdroje a nalézá odpověď i na základní otázku, proč vlastně horory existují.
 
Kniha je přehledně dělena do částí podle typu média, kterému se King věnuje (rozhlas, staré dobré knihy, film a televize). "Hororu se v televizi nijak zvlášť nedařilo, pokud si odmyslíme věci jako zprávy v šest…". Cha-cha-cha!
Poslední část knihy je, jako když si večer otevřete láhev vína po náročném dnu a vrací se starý dobrý King, jak už ho známe: osobitý, vtipný a navíc vás nechá nahlédnout pod pokličku a vy se mimo jiné dozvíte, jak se "vařilo" Svědectví!
Líbilo se mi jak "rozbory" působí kompaktně a autor občas ten tanec okoření nějakou odbočkou, úkrokem, otočkou… ostatně tak, jak to má při tanci být.
 
Kniha vyžaduje hodiny a hodiny pečlivého čtení s tužkou v ruce. Už po pár stranách budete za horlivého přikyvování podtrhávat (ti otrlejší), nebo opisovat (ti vychovanější) výroky/díla, které vás pobavily a zaujaly. Danse Macabre je výborná příručka pro čtenáře, kteří jsou s hororem dobře seznámeni a touží si rozšířit obzory. Možná i vám pomůže King najít to, co hledáte. A dost často obdivně povzdechnete: Je to prostě král. Kniha mě provázela pár dlouhých večerů a nelituji ani minuty, kterou jsem společně s Kingem protančila.

Na konec si dovolím poslední citaci, která podle mě naprosto vystihuje vše, o čem King píše: tedy o obyčejných lidech, kterým se dějí neobyčejné věci (a jestli na to nemáte žaludek, prostě ho nečtěte).
"Většina z nás by ráda umřela v klidu, v posteli, v osmdesáti letech (nejraději po dobré večeři, láhvi opravdu výtečného vína a super sexu), ale jen málokoho z nás zajímá, jaké by to mohlo být, kdyby vás pomalu rozmačkával automobilový zvedák…"
 

AUTOR RECENZE: Karin NOVOTNÁ
 

KOUPIT KNIHU:

 
Danse macabre_final
Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'