RECENZE: Dallas 63

20. 4. 2021

Píše se rok 2011 a pětačtyřicetiletý Jake Epping si žije celkem poklidným životem. Bývalka ho opustila, pracuje jako učitel angličtiny, občas si zajde do hospody na pivko k Alovi a občas ho některý z žáků překvapí. Naposledy to byl školník z kurzu angličtiny pro dospělé. Jeho slohová práce, popisující vyvraždění vlastní rodiny, ho dojala natolik, až se rozbrečel. A to on moc často nedělá. Návštěva u Ala, aby si zklidnil nervy, ho ovšem rozrušila mnohem víc. Dostal od Ala nabídku vrátit se v čase a změnit chod dějin. Co kdyby JFK stále žil a nebyl 22. 11. 1963 zastřelen? Dokáže tomu Jake zabránit? Vydává se zpět do minulosti, přesně do období 11:58hod 9. září 1958. JFK je ještě v klidu a než nastane rok 1963, Jake toho musí spoustu zařídit. Třeba se postarat o rodinu školníka nebo najít životní lásku v osobě Sadie Dunhillové. Ale ne každá změna v časové smyčce vede k dobru…

V románu Dallas 63 se King zcela oprostil od brutálních a děsivých scén, které od něho tak dobře známe (nebojte, pár si jich pro vás přeci jenom schoval) a místo toho vám naservíroval řemeslně odvedené vyprávění, jenž vás vtáhne do víru nevšedního příběhu, kde se situace mění každou vteřinu.

Příběh vyprávěný ich-formou z pohledu hlavního hrdiny příběhu – Jakea vám dá poznat celou jeho osobnost téměř dokonale. Jeho očima sledujete dění v současnosti i minulosti a propojujete se s ostatními vedlejšími postavami příběhu. Detailně vypracovaný děj vás nenechá na pochybách, že autor zde odvedl neskutečně propracovanou práci, která mě osobně velmi nadchla. Mám ráda tuto jeho polohu, kdy se nesnaží až tolik ohromit své čtenáře brutalitou a hororovými prvky, které mimo jiné stejně přes děj zlehka probleskují, ale místo toho vás uhrane velkým příběhem. Celou dobu mě přepadaly myšlenky na Johna Irvinga a jeho tvorbu. I tento autor ovládá mistrnou řeč vyprávění a magické kouzlo přenesení čtenáře přímo doprostřed všeho dění, kdy se stává reálnou součástí vystavěného příběhu. Lidskost i empatie jdou ruku v ruce s dějovou osou a vám nezbyde nic jiného než podlehnout kouzlu a nechat se unášet příběhem ať už skončí jakkoliv.

Teď mi ten trpaslík s vlajkou, na které je jediná hvězda, dával smysl. Byl to suvenýr z Alova posledního výletu do minulosti. „Vy byste to nezvládl ani do třiašedesátého, že?“
Na to neodpověděl, jenom se na mě díval. Jeho oči, které vypadaly uslzené a kalné, když mě zval včera odpoledne do jídelny, teď byly jasné. Skoro mladé.
„Protože o tomhle mluvíte, že? O Dallasu roku 1963?“
„Správně,“ přisvědčil. „Musel jsem z toho vycouvat. Ale vy nejste nemocnej, kamaráde. Jste zdravej a v nejlepších letech. Můžete se vrátit a zarazit to.“
Naklonil se blíž a jeho oči nebyly jen jasné, přímo plály.
„Můžete změnit dějiny, Jakeu. Rozumíte tomu? John Kennedy může žít.“
 
(str. 59)

Atmosféra, kterou King kolem Jakea vybudoval, si ponechává tajemný a dramatický ráz, který se ještě více prohlubuje náladou 60. let minulého století. Před očima se vám zhmotňují staré buicky i týpci s vizáží Jamese Deana, které zdobí frajersky střihnuté kotlety kolem uší. Rozsáhlý příběh vás vcucne do sebe a vy s napětím očekáváte další dobrodružství Jakea v jiné časové ose, kde není nouze o emoce ani komické situace. Hlavní dějová linka je obalena „vatou“, pro fanoušky Kinga nic objevného, která nemusí úplně každému sednout. Já osobně právě tuto jeho vypravěčskou nadstavbu, která se může zdát pro mnohé zbytečnou, miluji a díky ní se ocitám ještě hlouběji v příběhu.

Další důležitou dějovou linii v příběhu obstarává vztah nebo chcete-li romantická linka Jakea a Sadie. Rozhodně se nejedná o žádná zamilovaná klišé vrkajících milenců, King zde ukazuje hloubku ojedinělého vztahu i morální dilema, které skrz hlavního hrdinu promlouvá ke svým čtenářům.

Dallas 63 se pro mě stal „zatím“ nejlepší knihou Stephana Kinga, a pokud i vy máte rádi precizně odvyprávěný příběh, jenž vás zavede do minulosti a postaví před rozhodnutí, o kterém nikdy nemůžete být přesvědčeni jako o nejlepším verdiktu vašeho života, pak neváhejte a přečtěte si novinku – reedici z nakladatelství Beta. Doporučuji!

Recenzi najdete na blogu Kniha za knihou

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'