RECENZE: Blaze

3. 1. 2022

Blaze má tak nějak vše, na co jsme u Kinga zvyklí. Velice perfektní psychologie postav i silný příběh a špetku vtipu. Ale přesto Blaze za mě není úplně to pravé ořechové. Ne, že by kniha byla úplně špatná, to rozhodně ne! Spíš bych ji zařadila do kategorie „neurazí, ani nenadchne“.  Prostě, jen tak na pohodu si přečíst nějakého Kinga, u kterého pro jednou nebudeme mít velká očekávání. Ono je to někdy i osvěžující, když jsme u autora zvyklí na samé velké příběh, pro jednou dostat něco jako je Blaze.

Já vždy říkám, že King je opravdu mistr v tom, jak dokáže napsat své postavy. Ovšem toto není první kniha, kdy mě přesvědčuje, že je mistr i v tom, jak se mu prolínají dějové linie ( a ta minulá, byla obzvláště povedená). Často se setkávám s autory, kteří toto neumí napsat. Čtenář se pak těžko v příběhu orientuje. Ale tady je vše pečlivě promyšleno.

Ještě chvíli zůstanu u těch Kingových postav. Hlavní postava Blaze je zápornou postavou, ale nějak jsem ho tak ani nedokázala brát. King si tady perfektně pohrává s našimi emocemi (je to prostě smutné, né že ne), takže nám je toho záporáka ve výsledku líto. Jednou jsme svět zas mohli vidět i z druhé strany a to je moc fajn změna.

Ovšem nebyl by to King, kdyby opět v podtextu nebyla skryta hlubší myšlenka. Tady můžeme vidět, co vše má na nás, náš život i osud vlastně vlil.

Pokud jde o konec, je velice, ale velice předvídatelný a možná i trochu uspěchaný. Ale ono to snad ani jinak dopadnout nemohlo, to mi dáte jistě za pravdu. Tudíž je na vás, jestli předvídatelnost hodnotíte u knihy záporně či kladně.

Ještě taková malá poznámka, Kinga automaticky bereme jako autora hororů, toto však není horor ale thriller.

Recenzi najdete na blogu Lucie Schánělové

 

 

KOUPIT KNIHU