RECENZE: Beznaděj

3. 1. 2020
Nevada je rozlehlý kus pouště, kterým se pouze projíždí cestou za jinými cíli. A vedle vás sedí ještě někdo jiný, pokud máte štěstí... protože je to děsivé místo. Po silnici číslo padesát ujíždějí nemilosrdným letním vedrem i lidé, kteří do cíle nikdy nedojedou. Jako profesor Jackson s manželkou, kteří se vracejí domů do New Yorku; Carverovi z Wentworthu v Ohiu, kteří mají namířeno na prázdniny do Lake Tahoe; a stárnoucí literát Johnny Marinville, který se cítí na třistapadesátikilovém Harleyi jako romantický drsňák.
Mrtvá kočka přibitá k dopravní značce ohlašuje malé hornické městečko Beznaděj, které se krčí ve stínu valu povrchového dolu, pojmenovaného Čínská jáma. Ale je to tu mnohem horší. Dopravu zde řídí Collie Entragian, obrovitý šílenec v uniformě, který se považuje za jediného představitele zákona na západ od řeky Pecos. Bůh vám buď milostiv, pokud vám třeba upadla poznávací značka nebo píchnete pneumatiku.
Cosi tu nehraje a Entragian je pouze špičkou ledovce. Tajemství, kterým je krajina v Beznaději prosycená, a zlo, které nakazí město jako prudká infekce, jsou strašlivé a nesmírné. Ale malý David Carver asi ví - i když málem umře strachem, když si to uvědomí - že jsou tu i síly, které mají zlu čelit.
 
Další kingovka je tady! Tentokrát Beznaděj. Musím říct, že o Beznaději jsem vlastně nic nevěděla, dokud jsem ji nečetla. A vlastně to bylo dobře, protože to jen umocnilo můj čtenářský zážitek, který zde byl opravdu silný, to musím uznat. A ta obálka? Ta je přímo nádherná a naprosto jsem si ji zamilovala.
 
Ačkoliv mám Stephena Kinga už trošku načteného, musím říct, že z málo které knihy na mě tak působila atmosféra jako v Beznaději. Z celého příběhu na mě vyzařovalo jakési zlo a hodně temná atmosféra. Beznaděj začíná celkem nevině, tušíte, že je zde něco špatně, hodně špatně. Nepovažuji se zrovna za citlivku, ale v tomto příběhu bylo pár scén, ze kterých mi nebylo úplně dobře.
 
Možná právě proto, kolik je v Beznaději zla, je zde i poměrně významné téma křesťanství, v průběhu příběhu narazíme i na pár teologických úvah, ale bylo to v přijatelné míře a nijak mi to nenarušovalo soustředění se na příběh.
 
Troufám si říct, že tohle je snad jedna z nejtemnějších autorových knih. Zlo na Vás opravdu dýchá na každém kroku. Je až k nepochopení, jak tak temný příběh si dokáže udržet čtivost. Těch 480 stránek mi uběhlo opravdu neskutečně rychle. Mnohdy jsem se přistihla, jak tajím dech, co bude dál s postavami. Postavy jsou hodně různorodé, ale přesto jim budete fandit a budete chtít, ať to s nimi dobře dopadne. Teda, většině budete fandit.
 
Beznaději nemám vůbec co vytknout. Je to opravdu hororová jízda plná zla a neskutečných zvratů a mnohdy absurdních situací, u kterých si řeknete, že to přece nemůže být pravda.
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Platba kartou nebo hotově
Aktuality
RECENZE: Zas a zas
RECENZE: Zas a zas
5. 1. 2021
"Kniha není jednoduchá ke čtení, je hloubavá, je ideální pro někoho, kdo nechce plytký příběh."
RECENZE: Pátá čtvrtina
RECENZE: Pátá čtvrtina
17. 12. 2020
'Všechny povídky se vyznačují tím, co umí King opravdu dobře - propracovanou psychologií postav.'
RECENZE: Zelená míle
RECENZE: Zelená míle
15. 12. 2020
'Je to příběh, který Vás dostane jak při samotném čtení, tak ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po dočtení.'
RECENZE: Ztracená historie snů
RECENZE: Ztracená historie snů
7. 12. 2020
"Pokud vás baví historické romány - budete nadšeni."
RECENZE: Jak zemřít osamocen
RECENZE: Jak zemřít osamocen
20. 11. 2020
'Určitě Vám Jak zemřít osamocen doporučuji. Ať už pro Vás, pokud máte rádi vtipné a sarkastické knížky anebo jako dárek pod stromeček pro někoho z Vašich blízkých, kdo je na této vlně humoru naladěn.'
RECENZE: Povědomá temnota
RECENZE: Povědomá temnota
18. 11. 2020
"Nekompromisní vyprávění vás zcela pohltí a dostane svou dravostí i syrovou realitou."
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
18. 11. 2020
"Pro všechny milovníky hlubokých příběhů s emotivním laděním román Pohlednice bez podpisu vřele doporučuji."
RECENZE: 24 vzpomínek
RECENZE: 24 vzpomínek
18. 11. 2020
"Myšlenkový přesah vám dá spoustu látky k přemýšlení, buď nad svým partnerským vztahem, nebo nad dosavadním životem."
RECENZE: Na plný plyn
RECENZE: Na plný plyn
26. 10. 2020
"Povídky jsou dost různorodé, takže se jich dá číst víc za sebou aniž by Vám splývaly, což považuji za velkou výhodu."
RECENZE: Hrdinové
RECENZE: Hrdinové
16. 10. 2020
"Hrdinové na mě chvilkami působili stylem, že autor sedí v křesle a vše mi vypráví."