RECENZE: Betasamec

8. 8. 2019

Netuším, zda BETASAMEC je alfou-omegou většiny mužů, každopádně je kniha zajímavým náhledem do samotného (mozkového?) centra pánů tvorstva ;-). Humor vás bude provázet na každém kroku.

Milanovi je 35 let, je svobodný, zaměstnaný a bez závazků. Ne, to není inzerát v seznamce, ačkoli je Milan velmi aktivním návštěvníkem internetových seznamek. Dost často se vydává do těchto vod na lov, ale většinou žádného sólo kapra nechytne. Celý jeho dosavadní život spočívá v tom: ráno vstát (pokud to po prohýřené noci jde), kopnout do sebe kofein, nasát nikotin a vydat se „bídou“ do práce. Tam to nějakým způsobem přežít (pokud možno se moc neunavit) a večer teprve začíná jeho parádní jízda ve stylu Cuba Libre, cigára, sex. Někdy se zadaří, někdy ne. Rád by se stal alfa samcem, ale tak nějak mu život spíše nabízí betasamce. Změna přijde s povýšením v práci na manažerský post. Otázka je, jak veliká to vlastně změna je. Jasně, výstavní bloncky mu sami lezou do postele, neobrací každý „chechták“ dvakrát v ruce, nejezdí už Favoritem nýbrž BMW, ale stojí to vůbec za ty nervy v práci udržet si takhle vysoký standart?

Celý příběh vyprávěný spisovatelem Milanem Dohnalem je rozdělen do kratších částí, tím pádem se kniha dobře čte a stránky vám rychle ubíhají pod rukama. První strany jsou spíše zprávy nebo krátké depeše, které vás seznámí s Milanem a jeho „pestrým“ životem. Postupně se celé vyprávění rozvíjí do větších rozměrů a autor vás rozhodně nešetří. Něco ve stylu – seznámení už proběhlo a teď bez rukaviček to rozjedeme na plný koule.

Knihou vás bude provázet „chlapský“ humor, který ale ocení i čtenářky něžného pohlaví – hlavně tedy ty kurážné.

Betasamec je zkrátka kus pořádného chlapa, takže i jeho vyjadřování nechybí notná dávka vulgarismů, které ale nijak neuráží. Jsou nedílnou součástí příběhu a autor je na vás naštěstí nechrlí v každé větě. Takže za mě v pořádku.

I když se jedná o humoristický román, což opravdu je, stejně se neubráníte myšlence, že nejen ženy řeší vztahové otázky a mnohdy je nejen ony staví na přední místo svého žebříčku. A jak vidno z knihy, někdy i pánové mají své dny…

Doma chvíli přemýšlím, jak tohle všechno skončí. Pořád nějakej sex, chlastání a stres, to určitě není zdravý. Jenže kdybych se choval slušně, tak nic z toho nemám. Slušňáci jsou každýmu jen pro srandu, prostě blbečci, no. A já už nechci bejt blbeček. Jo, může za to svět, ne já.

Pořádně to rozjedu, koupím to nový auto, když ho Bára chce, a se všema vyjebu. Nebo aspoň s ženskejma, ty za to můžou nejvíc, protože milujou parchanty, a ne slušný kluky.

V knize je ukrytý nenáročný příběh, který jistě ocení každý chlap a ženám zavdá důvod k přemýšlení, zda to mají všichni chlapi takhle nastavený a v skrytu duše budou doufat, že se jedná pouze o románovou fikci :-). Myslím, že hnutí za emancipaci žen by si na autorovi zajisté smlslo ;-).

Každopádně jako nahlédnutí do světa mužů je to zdařilý počin a zase jsem o něco chytřejší ;-). A zřejmě i já už mám jednou nohou nakročeno k Betasamcům – rozhodně mně nedělá problém dát si po bujaré noci snídani šampiónů – smažák v housce ;-).

Recenzi najdete na blogu Kniha za knihou

 

 

KOUPIT KNIHU