RECENZE: Běh o život

28. 7. 2020
Říkáte si, že je Vám jméno Richard Bachman povědomé? Ano, samozřejmě, jedná se o pseudonym Stephena Kinga. King pod svým pseudonymem píše trošku jiným stylem, než je pro něj typické, ale já osobně musím říct, že mám tento styl hodně ráda a například Dlouhý pochod je jedna z mých nejoblíbenějších knih.
 
Běh o život se odehrává v roce 2025. Společnost je znuděná a televizní diváci jsou stále víc nároční. Už jim nestačí obyčejné reality show, chtějí něco akčního a nejlépe i něco takového, kde půjde účastníkům o život. 
 
Ben Richards je chlapík, kterému se v pracovním životě zrovna moc nedaří, dost možná i proto, že zrovna neuznává autority. Jeho manželka vydělává jako prostitutka, aby zajistila rodině aspoň nějaký příjem. Celá situace se komplikuje, když Benova malá dcera onemocní. Léčba je drahá a rodina je bez peněz. A tak Ben dostane nápad zúčastnit se Běhu o život a zajistit rodině peníze i lékařskou péči. Sledujeme jeho cestu od výběrového řízení až po účast v soutěži samotnou.
 
Musím říct, že i když má Běh o život jen něco málo přes 200 stran, kniha mě chytla opravdu od první strany a hltala jsem stránku za stránkou. Nejsou zde žádné zbytečné popisy a příběh je opravdu hodně čtivý. King zde krásně vykreslil i psychologii Bena, u kterého vidíme, že do této zvrácené doby zrovna nezapadá a odsuzuje ji, ale zároveň chce udělat cokoliv pro záchranu dcery.
 
Samotná soutěž je taky velmi skvěle a barvitě popsaná. Ben se snaží přežít a je stále na útěku. Do toho se setkává s různými lidmi a bohužel ne každý se mu zrovna snaží pomoct a chvilkami se tak trošku pere i sám se sebou. A co mě opravdu dostalo, bylo finále, které mě dost překvapilo.
 
Běh o život si rozhodně dovolím doporučit i čtenářům, kteří běžně Kinga nevyhládávají, protože si myslím, že pokud máte rádi akční, survival příběhy a zároveň sci-fi, přijdete si tady rozhodně na své. Knihu jsem četla poprvé a vím, že rozhodně ne naposledy, protože se jedná o opravdu povedené dílo.
 
 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'