RECENZE: 24 vzpomínek

18. 11. 2020

Dojemné i niterné vyprávění o jedné z mnoha podob lásky vás čeká v románu 24 VZPOMÍNEK. Vše začíná jako zábavná hra k příležitosti desetiletého výročí společně strávených let Esme a Toma. Co všechno se dá najít ve vzpomínkách, které doprovázejí vzlety i pády, radost i smutek, bezmezná láska i odcizení?

Esme vymyslela hru, která měla být zábavou. Ale Tom věděl, že kdyby ji hrál upřímně, nemusela by být zábavná…

Esme, která zbožňuje soutěže a hry, dostane nápad připravit pro svého přítele Toma k desátému výročí jejich vztahu originální dárek, ukrývající cestování v čase, s názvem 24 vzpomínek. Musí si vzpomenout na 24 nejvýznamnějších okamžiků jejich společného života. Jeden na každou hodinu dne. Ale co když je to pro Toma přímo nadlidský úkol? Pokud chce hrát férově, musel by vytáhnout na světlo věci, o kterých ví, že ublíží Esme a možná že bude ve hře celé jejich dosavadní soužití. Dokáže se podívat pravdě do očí a dát všanc vztah, který pro něj znamená vše?

Román 24 vzpomínek je psychologicky laděným příběhem věnující se partnerskému soužití i emocionálním potřebám hlavních hrdinů. Na pevných základech romantického vyprávění je postavena vnitřní cesta Esme a Toma, kteří vás provedou komplikovaným vztahem dvou mladých lidí zažívajících pocity štěstí, ale také zmaru.

Tom se podíval na Esme ozářenou světlem svíčky stojící mezi nimi. Na tváři měla široký spokojený úsměv. Chvíli váhal. Co by mělo být nejvýznamnějších dvacet čtyři hodin jejich vztahu? A co hodiny, na které zapomněla, nebo věci, o nichž vůbec neví? Věci, o jakých by neměla vědět?

Tom začínal mít vlhké dlaně a cítil, že se mu srdce rozbušilo trochu rychleji. Ten dárek mohl znamenat víc, než vůbec čekala. Ale pouze v případě, že bude schopný říct celou pravdu.

Celý příběh je vyprávěn er-formou a je poskládán z jednotlivých obrazů nebo chcete-li vzpomínek jejich společného života. Tyto obrazy sice nedodržují časovou posloupnost, přesto se v nich neztrácíte a bez vyrušení sledujete příběh jedinečné lásky. Primární roli v celém románu hraje Tom a jeho soukromá válka s vlastními démony. Právě jeho tajemství je táhlem celého příběhu, který je napsán lehkou rukou a dokáže čtenáře připoutat k ději, který je rozhodně originální.

Román není plytkým vyprávěním, které vámi projde bez zanechaných stop. Budete přemýšlet o hrdinech příběhu i hledat nejschůdnější cestu z jejich problémů, které ve vás zanechají emocionální otisk.

Obálka knihy je velmi povedená. Stejně jako v životě, který není pokaždé zalitý růžovou barvou, je potřeba pracovat na vyváženém vztahu, jehož čas nemilosrdně utíká a je pouze na vás zda ho pojmete ve stylu jing a jang, kdy do sebe odlišná soukolí zapadnou na milimetr přesně.

Tom měl divný pocit, když už se nedotýkali. Cítil zvláštní prázdnotu. Jako by vzdálenost mezi nimi byla náhle a hodně rychle doslova nesnesitelná.

Kniha 24 vzpomínek není klasickým romantickým příběhem a rozhodně se ho nebojte. Myšlenkový přesah vám dá spoustu látky k přemýšlení, buď nad svým partnerským vztahem, nebo nad dosavadním životem. A nikdy není pozdě na změnu.

Recenzi najdete na blogu Kniha za knihou

 

 

 

KOUPIT KNIHU

Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."
RECENZE: Královna Viktorie
RECENZE: Královna Viktorie
30. 6. 2021
'Lucy Worsley odvedla skvělou práci, podrobnou a mravenčí, aby oblíbenou královnu představila jako člověka z masa a kostí.'
RECENZE: Když teče krev
RECENZE: Když teče krev
11. 6. 2021
'Jsem ráda, že autor je stále „výkonný“ a má nápady, které nám, fanouškům, opět pomůžou oprostit se od reality a užít si nejen absurdity, ale také zlo či smrt jeho očima.'
RECENZE: Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý
RECENZE: Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý
28. 5. 2021
"Chcete-li otevřít oči a na chvíli se zastavit a vnímat, přečtěte si to."
RECENZE: Dračí oči
RECENZE: Dračí oči
25. 5. 2021
"Nechybí tu nic, co si představíte, když se řekne temná pohádka o jednom království."