Právo nálezce - recenze

10. 2. 2016
Právo nálezce
Právo nálezce - recenze od Romana Bílka
 
Stephen King je jedním z mála spisovatelů, jimž vyšší věk ani zdaleka neubral na chuti psát. S železnou pravidelností publikuje rok co rok nové romány a povídky, což z jeho loňské produkce dokládá nejen Právo nálezce, ale i nová sbírka kratších prací The Bazaar of Bad Dreams. V posledních letech se do jeho díla čím dál častěji vkrádají prvky klasického detektivního románu a thrilleru, leckdy dokonce převládají natolik, až zcela vytlačí byť sebemenší prvky fantastiky. Ovšem ani nežánrová tvorba není v díle krále hororu žádným nováčkem a jeho příznivci si už na ni zvykli natolik, že asi jen málokdo z nich rozlišuje, zda jde či nejde o fantastiku, vždyť stále jde především o autorovu mistrovskou schopnost vytvořit napínavý a čtivý příběh.
 

Ostatně zdá se, že v posledních letech je Kingova tvorba silnější právě v oblasti čisté detektivky a thrilleru, což dokládá rovněž román Pan Mercedes z roku 2014, od začátku avizovaný jako úvodní svazek trilogie. V závěru loňského roku česky publikované Právo nálezce je jeho tolik očekávaným pokračováním a v letošním roce by se měla série uzavřít třetím svazkem s příznačným názvem End of Watch, jehož bychom se při troše štěstí mohli v roce 2016 dočkat i v překladu. Nicméně zpět k druhému svazku trilogie, v němž se King nijak nesnaží začínat v místě, kde jeho Pan Mercedes skončil. V úvodu naopak přichází se zcela novým příběhem i postavami, když nás v kulisách roku 1978 pozve do domu věhlasného spisovatele Johna Rothsteina, jenž si před mnoha lety vydobyl slávu svou společensky kritickou knižní trilogií Běžec s ústřední postavou Jimmyho Golda.

Stejně jako v předchozí knize jde autor bez zbytečného vysvětlování rovnou k akci, když je Rothstein ve svém domě stojícím na samotě přepaden trojicí lupičů prahnoucích po jeho finančních úsporách. Ovšem jeden z trojice má jako nadšený autorův fanoušek v mysli spíše literátovy zápisníky. Přestože totiž slavný spisovatel už mnoho let nic nového nepublikoval, je veřejným tajemstvím, že se psaní i nadále věnuje. Při následné hádce o autorovo dílo je Rothstein zabit, ovšem radost z vytoužené kořisti si jeho vrah neužívá dlouho a díky své labilní povaze je záhy za jiný přečin poslán do vězení… Dostáváme se do roku 2009, kdy chlapec Pete Saubers nečekaně objeví lupičem ukrytý literární poklad a vcelku dlouho z něj tajně profituje. Odsouzený zločinec se ovšem nikdy nevzdal palčivé touhy přečíst si Rothsteinovy zápisky a v této fanatické touze ho nemůže nic zastavit. A právě tehdy vstupuje na scénu nesourodá trojice vedená detektivem ve výslužbě Billym Hodgesem.

Představit pachatele hned v úvodu příběhu zde v rámci postupné gradace napětí vychází Kingovi bravurně i napodruhé. Příběh zpomaluje snad jen ve chvíli, kdy do něj vstupuje trojice známá z prvního svazku série. Billy Hodges, Jerome Robinson a Holly Gibneyová však nejsou jedinými pojítky mezi oběma příběhy a čtenář tak postupně získává pocit důvěrně známého prostředí. Brutální činy pachatele navíc dokážou spolehlivě uspokojit touhu po hrůze, kterou si s Kingovými pracemi často spojujeme. Ovšem zatímco hororová tvorba Stephena Kinga bývá v posledních letech spíše průměrných kvalit, ve své nové románové trilogii prozatím autor exceluje, k čemuž přispívá i rozumně zvolená délka příběhů. Závěr série tak bude očekáván se značnými nadějemi, přestože už nyní alespoň víme, že existují literární příběhy, pro něž lidé dokážou i vraždit. A fanatickou lásku k nim nám mistr hrůz nastínil dokonale, stejně jako mnohdy chmurné nálady samotných literátů.

 

počet stran 336, cena 287,- Kč. Knihu můžete zakoupit ZDE.   

 
 Autorem recenze je: Roman Bílek http://www.casopisxb1.cz/
 
Recenzi prvního dílu trilogie s názvem Pan Mercedes si můžete přečíst zde: Král přijíždí v Mercedesu
 
Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Vzhledem ke covidovým opatřením není nyní možný
Aktuality
RECENZE: Holčička, která měla ráda Toma Gordona
RECENZE: Holčička, která měla ráda Toma Gordona
6. 4. 2021
"...je to horor z naprosto reálného světa."
RECENZE: Dejte dětem svobodu
RECENZE: Dejte dětem svobodu
2. 3. 2021
„Lenore Skenazy nabízí českým čtenářům cennou inspiraci, jak se lépe orientovat v domnělých a skutečných nebezpečích a jak se učit zacházet s přirozenou úzkostí, kterou vzhledem k možným ohrožením dětí rodiče cítí.“
Stephen King: TO
Stephen King: TO
25. 2. 2021
Kultovní kniha s novou obálkou
RECENZE: Zas a zas
RECENZE: Zas a zas
5. 1. 2021
"Kniha není jednoduchá ke čtení, je hloubavá, je ideální pro někoho, kdo nechce plytký příběh."
RECENZE: Pátá čtvrtina
RECENZE: Pátá čtvrtina
17. 12. 2020
'Všechny povídky se vyznačují tím, co umí King opravdu dobře - propracovanou psychologií postav.'
RECENZE: Zelená míle
RECENZE: Zelená míle
15. 12. 2020
'Je to příběh, který Vás dostane jak při samotném čtení, tak ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po dočtení.'
RECENZE: Ztracená historie snů
RECENZE: Ztracená historie snů
7. 12. 2020
"Pokud vás baví historické romány - budete nadšeni."
RECENZE: Jak zemřít osamocen
RECENZE: Jak zemřít osamocen
20. 11. 2020
'Určitě Vám Jak zemřít osamocen doporučuji. Ať už pro Vás, pokud máte rádi vtipné a sarkastické knížky anebo jako dárek pod stromeček pro někoho z Vašich blízkých, kdo je na této vlně humoru naladěn.'
RECENZE: Povědomá temnota
RECENZE: Povědomá temnota
18. 11. 2020
"Nekompromisní vyprávění vás zcela pohltí a dostane svou dravostí i syrovou realitou."
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
RECENZE: Pohlednice bez podpisu
18. 11. 2020
"Pro všechny milovníky hlubokých příběhů s emotivním laděním román Pohlednice bez podpisu vřele doporučuji."