Než jsme se poznali - recenze

15. 10. 2015
Nez_jsme_se_poznali
Než jsme se poznali - recenze od Adély Kolářové
 
Na Než jsme se poznali mě úplněmě jako první zaujala obálka, která je podle mě opravdu působivá. Taková jednoduchá a přitom naprosto nádherná. Po následném přečtení anotace jsem už nad volbou knihy nemusela ani váhat, protože mám thrillery vážně hodně ráda a tento mi zněl vážně skvěle, takže jsem se do něj pustila s radostí.
 
Hannah Reillyová má osm měsíců po svatbě s Markem, naprosto dokonalým a věrným mužem, který se v mládí úplně sám vypracovat v úspěšného businessmana. Její život je jako v pohádce, kdy jí ke štěstí chybí už jenom sehnání nové práce, protože tu starou musela z důvodu stěhování z New Yorku do Londýna opustit. Každá pohádka ale jednou končí. U Hannah se začne cosi dít, když se Mark jednoho dne nevrátí z pracovní cesty zpátky domů. Hannah se mu nemůže dovolat a začíná si o něj dělat starosti. Netrvá to dlouho a Mark se jí ozve z cizího čísla, že ztratil telefon a jeho schůze byla nutná prodloužit přes víkend. Jenže tím už nedokázal zastavit rozjetý vlak informací z jeho minulosti, které se k jeho ženě postupem času začaly dostávat.

Hannah je najednou uvězněná mezi pochybnostmi, a ikdyž svého manžela miluje a věří mu, musí se najednou sama sebe ptát, jestli Marka vůbec zná tak dobře, jak si myslela. Nebo jestli o něm ví vůbec něco. Kým byl, než se poznali? Kolik jí toho tají? A je to opravdu všechno jen součást jeho minulosti?

Podle popisu vám to asi bude znít jako normální rodinné drama, kterých jsou všude stovky. Já jsem něco podobného před začátkem čtení taky očekávala, až jsem nakonec zůstala neskutečně překvapená, že mě kniha dokázala tolik pohltit. Snad během padesáti stránek jsem už byla nenávratně chycená v autorčině síti a nedokázala jsem její dílo odložit. Četla jsem dokonce dlouho do noci, což normálně nedělám, ale zrovna byl víkend, takže jsem si to mohla dovolit. Do konce neděle jsem měla přečteno a jsem opravdu, ale opravdu nadšená.

Příběh je sice více méně předvídatelný, ale to nemění nic na tom, že je napsaný tak čtivě, že jsem ho hltala i přesto, že jsem tušila, co se stane na dalších stránkách. Než jsme se poznalimě vážně mile překvapilo a vzhledem k tomu, že jsem nebyla schopná se od knihy odlepit, nemůžu jinak, než hodnotit pěti hvězdičkami. Pokud se u nás vydají nějaká další díla od Lucie Whitehouse, zcela jistě si je nenechám ujít.
 
Úryvek:
 
Byl kousek od ní, už se jí skoro dotkl. Zpanikařila a udělala krok vzad, narazila do židle a uhodila se do boku. Využila zmatku, aby zaklapla víko notebooku a schovala stránky Královské nemocnice.
Když znovu zvedla hlavu, Markův úsměv byl tentam. Chvíli oba mlčeli a v kuchyni dozníval zvuk nárazu.
„Omlouvám se, že jsem to nestihl domů na víkend,“ řekl Mark. „Ten prodej – závisí na tom tak moc, celá naše finanční budoucnost, a musím udělat všechno pro to, abych maximalizoval zisk. Vím, že jsem měl víc volat, ale byl jsem do toho tak zabraný, a bez mobilu…“
Hannah se najednou roztřásla, třas jí přecházel přes paže až do rukou, které se chvěly jako listy ve větru. Nebylo to z nervozity, ale ze vzteku, fyzicky se projevující zlosti. Zaťala pěsti a odolávala nutkání vrhnout se na něj a začít ho bušit do hrudi jako do bubnu.
„Proč jsi mi lhal?“ I hlas se jí třásl.
Ve tváři se mu objevila ostražitost, jako když spadne roleta. „Lhal? O čem to mluvíš?“
 

Než jsme se poznali, počet stran 352, cena 263,- Kč. Knihu můžete zakoupit ZDE.