Juice - recenze

19. 10. 2015
Juice_Obalka_final_CZ

Juice - recenze od Martiny Benešové

"Juice" je knížka s recepty na smoothies a džusy, které si můžete vyrobit doma z dostupných surovin. Napsala ji modelka ve výslužbě, která má za manžela jednoho z nejznámějších současných britských výtvarníků a která se kamarádí s Kate Moss a Stellou McCartney. Skoro bych si pomyslela: "Co ta asi tak může vědět o zdravé výživě?" 

Jenomže Rosemary Ferguson toho o zdravé výživě ví překvapivě dost. Její rodiče se zabývali homeopatií a kineziologií, babičce patřil jeden z prvních obchodů se zdravými potravinami v Británii a i lidé v prostředí modelingu se zabývali tím, co jedí a co jim prospívá. Když Rosemary skončila s modelingem, tak se v oblasti výživy začala cíleně vzdělávat a teď za ní chodí klienti na velmi prestižní londýnskou adresu, kde si otevřela vlastní kliniku.

 

 

 

 

 

V knížce je celkem 100 receptů na džusy nebo smoothies (rozdíl mezi nimi je v obsahu dužiny), které jsou rozděleny do šesti tematických kapitol:

  • Pročistit & Uzdravit - nápoje pro detox a několik bonusových na kocovinu.
  • Uvolnit od stresu - zklidnění, zlepšení spánku (především nápoje s vysokým obsahem vitaminů skupiny B, tryptofanu a hořčíku).
  • Dobít energii - džusy a smoothies, jejichž úkolem je člověka nakopnout a udržet stabilní hladinu krevního cukru (nejdůležitější kapitola pro čtenáře - diabetiky!).
  • Posílit & Bránit - posílení přirozené obranyschopnosti organismu, potlačení zánětu, podpora uzdravování.
  • Zklidnit & Dodat rovnováhu - podpora přirozené hormonální rovnováhy, specificky pro ženy i muže.
  • Pečovat & Chránit - péče o pleť a vlasy, před tréninkem a po něm, pro celkovou regeneraci a na podporu hubnutí.

U každého receptu je krátce popsáno, proč do něj byly vybrány zrovna ty konkrétní ingredience a jaké benefity by nápoj měl konzumentovi přinést. A v praktickém přehledu v poslední kapitole je každá jednotlivá použitá surovina charakterizována z hlediska svého přínosu pro zdraví (věděli jste třeba, že obyčejné hlávkové zelí působí preventivně proti vzniku některých druhů rakoviny a pomáhá při žaludečních vředech?).

Knížka se dá použít buď jako prostý soubor receptů, nebo jako návod, jak si ulevit při různých zdravotních komplikacích, únavě a podobně, případně jako manuál pro kratší detox. Autorka očistu organismu nijak nehrotí: navrhuje jedno-, dvou- nebo maximálně třídenní detoxikační kůry, při nichž se pijí pouze džusy, případně smoothie. Jako důvod pro podstoupení detoxu uvádí hlavně fakt, že na jedení, žvýkání a trávení lidský organismus vynakládá spoustu energie a pokud chvilku budeme jenom pít, tak tuto energii ušetříme a může být použita na opravu a obnovu oslabených částí těla.

Některé džusy i smoothies mají poměrně kreativní názvy ("Kapustou k rovnováze", "Jen pro silné povahy", "Dezinfekce ve skleničce"), kreativní je často i kombinace jednotlivých surovin, ale nejde o nic exotického. Spíš by mne  některé ingredience nenapadlo do džusu nebo smoothie použít. Rosemary odšťavňuje nebo mixuje česnek, fíky, granátová jablka, brokolici, ředkvičky, papriky, batáty, pampeliškové listy, kedlubnové lístky, červené nebo bílé zelí, pórek, artyčoky, chřest, spirulinu, chlorellu, matcha čaj, maca prášek, kurkumu, kardamom, kajenský pepř extrakt z ostropestřce, jablečný ocet, gel z aloe vera, lněný olej a spoustu bylinek: meduňku, petržel, mátu, rozmarýn, tymián, koriandr, šalvěj, oregano...  Na rozdíl od většiny ostatních knih na trhu, které se zabývají džusy a smoothies, obsahuje "Juice"  poměrně málo receptů, v nichž se používá pouze ovoce, což je z hlediska obsahu fruktózy i vlivu na hladinu krevního cukru velmi přínosné.

Velmi často se používá listová zelenina, a to i druhy, které u nás na trhu nejsou úplně obvyklé, třeba toskánská kapusta cavolo nero nebo kadeřávek, ale v přehledu surovin jsou pro ně uvedeny možné alternativy, případně člověk prostě nahradí jedno zelené lupení jiným, které zrovna má k dispozici. Stejně jde primárně o využití obsaženého chlorofylu. 

Knížka je moc hezky graficky vyvedená a autorka se elegantně vyhnula uvádění samostatných fotografií u jednotlivých drinků - z vlastní zkušenosti vím, že některé nejsou (hlavně svojí barvou) nijak fotogenické. 

Juice je inspirativní knížka a každý, kdo si džusy nebo smoothies občas připravuje, v ní najde hodně neotřelých nápadů. A ten, koho tahle vášeň zatím míjí, možná při prohlížení receptů dostane chuť třeba na smoothie "Každodenní pohoda" (banán, cuketa, maliny, dýňová semínka, maca prášek), který by díky obsahu tryptofanu měl dodat dobrou náladu a zajistit kvalitní spánek. K jeho výrobě postačí obyčejný mixér! (A maca se koneckonců může vynechat.)

  

Juice, počet stran 192, cena 215,- Kč. Knihu můžete zakoupit ZDE.   

 
 Autorkou recenze je: Martina Benešová (FitGourmet)
 
 
 
 
Další recenze od Martiny Benešové:
 
 
Detox obálka final
Sladky_zivot_bez_cukru
Výhody pro vás
Doprava zdarma
Při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Platba kartou nebo hotově
Aktuality
RECENZE: Běh o život
RECENZE: Běh o život
28. 7. 2020
"I když má Běh o život jen něco málo přes 200 stran, kniha mě chytla opravdu od první strany."
RECENZE: Temná věž VI: - Zpěv Susannah
RECENZE: Temná věž VI: - Zpěv Susannah
22. 7. 2020
"Čas se krátí, paprsek praská, je třeba zachránit Susannah a nespočet světů je v ohrožení."
RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu
RECENZE: Ještě jeden croissant na cestu
2. 7. 2020
"Kniha byla dokonale vyvážená - vtipné, osvěžující, lehké vyprávění proložené informacemi pro budoucí návštěvníky Francie a samozřejmě recepty."
RECENZE: Růže a čokoláda
RECENZE: Růže a čokoláda
30. 6. 2020
"Růžová vila, ty nejlepší čokoládové pralinky a krabička ukrývající rodinná tajemství."
RECENZE: Vaříme pod širákem
RECENZE: Vaříme pod širákem
24. 6. 2020
"V knize najdete spousty dobrot, které nemusíte nutně připravovat venku na otevřeném ohni, ale také klidně doma!"
RECENZE: Temná věž V. - Vlci z Cally
RECENZE: Temná věž V. - Vlci z Cally
22. 6. 2020
"Obdivuji, jak má King celý svět i putování pistolníků promyšlené."
RECENZE: Volá Moskva
RECENZE: Volá Moskva
1. 6. 2020
"Knížku bych doporučila každému, kdo má pocit, že o Rusku toho moc neví."
RECENZE: Dolanův cadillac
RECENZE: Dolanův cadillac
11. 5. 2020
"Dolanův cadillac pro mě bylo hodně vydařené čtení, které jsem si opravdu užila."
RECENZE: Temná věž IV. - Čaroděj a sklo
RECENZE: Temná věž IV. - Čaroděj a sklo
2. 4. 2020
"Tentokrát je příběh více zaměřený na Rolanda, který po naléhání svých přátel, odhaluje svou minulost."
RECENZE: Rose Madder
RECENZE: Rose Madder
30. 3. 2020
'Na své si zde přijdou i milovníci mytologie, což je v Kingových knihách neobvyklý prvek.'