Golema a džin v New Yorku právě vychází!

17. 7. 2014

Magický příběh Golema a džin v New Yorku, úspěšný debut americké autorky Helene Weckerové, dnes vychází. Překladu knihy se zhostil Vladimír Medek.

Autorka mistrně propojila prvky židovského a arabského folklóru a historické fantasy. Zároveň realisticky vylíčila život obyčejných lidí, kteří se přistěhovali do New Yorku na přelomu 19. a 20. století, do onoho neopakovatelného tavicího kotle, ve kterém se ze Syřanů, Židů a tolika dalších stali Američané.

Čtenáři se v knize setkají s příběhem golemy Šavy, kterou z hlíny stvořil starý rabín v Polsku, a Ahmada, džina zrozeného z ohně v srdci Sýrie, jenž byl vypuštěn z měděné baňky po mnoha staletích. Jak se vyskytli v New Yorku roku 1899, co prožívali v neznámé zemi a jak spojili své nadpřirozené síly v boji o přežití?

Překladatel Vladimír Medek k tomuto literárnímu debutu říká:

„Hned úvodem musím přiznat, že jsem Golemu a džina bral do ruky s jistou nedůvěrou. Zapracování mytických postav do světa obyčejných lidí dost často naráží na úskalí vzájemné neslučitelnosti, a navíc je to autorčina prvotina… Musím ale přiznat, že paní Weckerová mě přesvědčila. Nakonec jsem tu knížku překládal rád, a to znamená hodně.“

Práva na Golemu a džina v New Yorku byla prodána zatím do 17 zemí a kniha existuje i v hebrejském překladu.

O autorce

Helene Weckerová vyrostla na předměstí Chicaga. Po obdržení titulu B. A. z anglického jazyka na Carleton College v Minnesotě strávila několik let v Minneapolis a v Seattlu, kde pracovala především v oblasti mediální komunikace podniků a neziskových organizací. Po návratu ke své první lásce, psaní beletrie, získala titul MFA z tvůrčího psaní na Columbijské univerzitě. Zatímco v New Yorku učila tvůrčí psaní studenty středních škol, přispívala do kolumbijského internetového magazínu zaměřeného na literaturu a umění. Její povídka „Divestment “ byla publikována v literárním magazínu Joyland v roce 2010.

Její první román The Golem and The Jinni vyšel v nakladatelství HarperCollins v roce 2013 a sklidil nadšené literární kritiky. Helene Weckerová žije s manželem a dcerou v San Francisco Bay Area.

O knize

V New Yorku roku 1899 se záhadným způsobem ocitnou dvě nadpřirozené bytosti. Šava je golema, stvořená z hlíny, která po smrti svého pána dorazí do Ameriky sama. Ahmad je džin, zrozený z ohně v syrské poušti. Před staletími ho beduínský kouzelník uvěznil v měděné láhvi a klempíř v dílně na Manhattanu ho z ní náhodně vypustí. V neznámém městě mezi přistěhovalci se golema i džin snaží přizpůsobit okolí a zatajit svou totožnost. Jsou totiž velmi odlišní a bojí se reakcí obyčejných lidí…

golema
Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Nečekaný návrat Josephine Foxové
RECENZE: Nečekaný návrat Josephine Foxové
18. 10. 2021
"Autorce se podařilo skvěle zachytit drobné povahové detaily jednotlivých postav."
RECENZE: Žhářka
RECENZE: Žhářka
15. 10. 2021
"Žhářka je jednou z knih, která Vám na poměrně málo stranách dokáže nabídnout silný příběh."
3x STEPHEN FRY
3x STEPHEN FRY
14. 10. 2021
Až do 4. 11. 2021 si v rámci naší akce můžete koupit se slevou 30 % nejen novinku TRÓJA, ale i předešlé dvě autorovy knihy MÝTY a HRDINOVÉ.
RECENZE: Nalezenec
RECENZE: Nalezenec
11. 10. 2021
"Pokud chcete poznat Londýn od těch nejšpinavějších koutů až po luxusní sídlo, pusťte se do Nalezence, který Vám tohle všechno nabídne."
RECENZE: Christina
RECENZE: Christina
16. 9. 2021
"Z úplně pitomého námětu zase vykřesal úžasný horor."
RECENZE: Válka s láskou
RECENZE: Válka s láskou
23. 8. 2021
"Zaujala-li vás anotace Války s láskou, určitě si přijdete na své. Co slibuje, to také nabízí."
RECENZE: Dolores Claiborneová
RECENZE: Dolores Claiborneová
12. 8. 2021
"Dolores Claiborneová je dost neobvyklá Kingovka, je to jakási zpověď a velice hluboká sonda do duše starší ženy."
RECENZE: Lilie pro nevěstu
RECENZE: Lilie pro nevěstu
3. 8. 2021
"Prolínání historie a současnosti, odkrývaní dávno pohřbených tajemství, láska, která přichází ve chvíli, kdy ji nikdo nečeká a ve všech podobách."
RECENZE: Temná půle
RECENZE: Temná půle
14. 7. 2021
'Temná půle pěkně obsáhla myšlenku toho, jak moc a kolik stojí stvoření (a zničení) pseudonymu, který se vymkne kontrole...'
RECENZE: Hitlerovo tajemství
RECENZE: Hitlerovo tajemství
12. 7. 2021
"Děj plyne jako voda, Rory Clements totiž umí krásně vyprávět a popisovat charaktery postav."