Golema a džin v New Yorku právě vychází!

17. 7. 2014

Magický příběh Golema a džin v New Yorku, úspěšný debut americké autorky Helene Weckerové, dnes vychází. Překladu knihy se zhostil Vladimír Medek.

Autorka mistrně propojila prvky židovského a arabského folklóru a historické fantasy. Zároveň realisticky vylíčila život obyčejných lidí, kteří se přistěhovali do New Yorku na přelomu 19. a 20. století, do onoho neopakovatelného tavicího kotle, ve kterém se ze Syřanů, Židů a tolika dalších stali Američané.

Čtenáři se v knize setkají s příběhem golemy Šavy, kterou z hlíny stvořil starý rabín v Polsku, a Ahmada, džina zrozeného z ohně v srdci Sýrie, jenž byl vypuštěn z měděné baňky po mnoha staletích. Jak se vyskytli v New Yorku roku 1899, co prožívali v neznámé zemi a jak spojili své nadpřirozené síly v boji o přežití?

Překladatel Vladimír Medek k tomuto literárnímu debutu říká:

„Hned úvodem musím přiznat, že jsem Golemu a džina bral do ruky s jistou nedůvěrou. Zapracování mytických postav do světa obyčejných lidí dost často naráží na úskalí vzájemné neslučitelnosti, a navíc je to autorčina prvotina… Musím ale přiznat, že paní Weckerová mě přesvědčila. Nakonec jsem tu knížku překládal rád, a to znamená hodně.“

Práva na Golemu a džina v New Yorku byla prodána zatím do 17 zemí a kniha existuje i v hebrejském překladu.

O autorce

Helene Weckerová vyrostla na předměstí Chicaga. Po obdržení titulu B. A. z anglického jazyka na Carleton College v Minnesotě strávila několik let v Minneapolis a v Seattlu, kde pracovala především v oblasti mediální komunikace podniků a neziskových organizací. Po návratu ke své první lásce, psaní beletrie, získala titul MFA z tvůrčího psaní na Columbijské univerzitě. Zatímco v New Yorku učila tvůrčí psaní studenty středních škol, přispívala do kolumbijského internetového magazínu zaměřeného na literaturu a umění. Její povídka „Divestment “ byla publikována v literárním magazínu Joyland v roce 2010.

Její první román The Golem and The Jinni vyšel v nakladatelství HarperCollins v roce 2013 a sklidil nadšené literární kritiky. Helene Weckerová žije s manželem a dcerou v San Francisco Bay Area.

O knize

V New Yorku roku 1899 se záhadným způsobem ocitnou dvě nadpřirozené bytosti. Šava je golema, stvořená z hlíny, která po smrti svého pána dorazí do Ameriky sama. Ahmad je džin, zrozený z ohně v syrské poušti. Před staletími ho beduínský kouzelník uvěznil v měděné láhvi a klempíř v dílně na Manhattanu ho z ní náhodně vypustí. V neznámém městě mezi přistěhovalci se golema i džin snaží přizpůsobit okolí a zatajit svou totožnost. Jsou totiž velmi odlišní a bojí se reakcí obyčejných lidí…

golema
Výhody pro vás
Doprava zdarma
při nákupu nad 1 000 Kč
Osobní odběr na Praze 4
Aktuality
RECENZE: Král
RECENZE: Král
9. 5. 2022
"Je to příběh, který si vás obtočí kolem prstu a nedá vám pokoj, dokud jej nedočtete."
RECENZE: Nebeská koruna
RECENZE: Nebeská koruna
6. 5. 2022
"Tahle NEBESKÁ KORUNA utkaná z trnů bolesti i střípků štěstí vás nadchne a dojme."
RECENZE: Carrie
RECENZE: Carrie
29. 3. 2022
"S Carrie budete soucítit, její matku nenávidět a pro neodvratný konec vlastně budete mít svým způsobem pochopení."
RECENZE: Talisman
RECENZE: Talisman
3. 3. 2022
"Pokud máte rádi dobrodružné knihy, dětské hrdiny v Kingových knihách, jeho popisy a to, že vám kniha bude brnkat na struny fantasie, pak je Talisman pro vás."
RECENZE: Dračí chrám
RECENZE: Dračí chrám
28. 2. 2022
"Čeká vás velká porce otázek a najít na ně odpovědi ve svém nitru vám dá spoustu popudů k zamyšlení."
RECENZE: Zhubni
RECENZE: Zhubni
28. 2. 2022
"King se vystříhal jakéhokoliv postupného budování děsivé atmosféry a rovnýma nohama hodí své čtenáře do rozjeté strašidelné zápletky."
RECENZE: Trója
RECENZE: Trója
21. 2. 2022
"Trója je román pro všechny milovníky mytologie. Vlastně... upřímně, všechny tři knihy Stephena Frye jsou naprosto senzačním čtením a jakmile si přečtete jednu, věřím, že stejně jako já si oblíbíte i druhou a třetí."
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
RECENZE: Nebojte se ztratit hlavu
14. 2. 2022
"Bylo to jako hodit kamínek do vody myšlenek."
RECENZE: Blaze
RECENZE: Blaze
3. 1. 2022
"Blaze má tak nějak vše, na co jsme u Kinga zvyklí. Velice perfektní psychologie postav i silný příběh a špetku vtipu."
RECENZE: Pytel kostí
RECENZE: Pytel kostí
3. 1. 2022
"Tady především musím zmínit, že záporné postavy jsou napsané úplně brilantně."